"Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory ma navrhlo za kandidáta na funkciu sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Som touto nomináciou poctený a vážim si ju. Prijal som ju, pretože sa európskemu právu aktívne venujem už od deväťdesiatych rokov a som presvedčený, že by som v tejto novej úlohe vedel byť užitočný. Napokon, posúdenie mojej odbornosti prebehne cez dve zložité kolá, jedno vnútroštátne a ak to prebehne dobre, tak následne jedno zahraničné priamo na pôde súdu. Akékoľvek ďalšie témy má preto význam riešiť až po tom, ako bude známy výsledok," potvrdil Radoslav Procházka.

Procházka svoje ambície získať nejakú dôležitú funkciu naznačil už v sobotu vo svojom príhovore k delegátom snemu.

O čo ide však spočiatku nešpecifikoval. Rovnako sa vyhol odpovedi na túto otázku aj na tlačovej konferencii. Teraz už je jasné, čo má v pláne.

Na funkciu sudcu Všeobecného súdu Európskej únie ho nominovala súdna rada. Slovensko má miesto na Všeobecnom súde EÚ neobsadené už takmer polroka. Práve dnes bol posledný deň, keď sa mohli o post dodatočného sudcu kandidáti uchádzať. Na poslednej voľbe, ktorá sa uskutočnila ešte v júni, totiž súdna rada nezvolila žiadneho kandidáta.

Opakovaná voľba by sa mala uskutočniť 19.septembra tohto roka. V príhovore na sneme v Trnave, kde Procházka skončil ako líder strany, vyzýval svojich spolustraníkov, aby zachovali európsky rozmer strany. Dnes už je jasné prečo. Sám sa totiž chce stať súčasťou európskych inštitúcií. Sebavedomie mu rozhodne neubudlo ani po fiasku s vlastnou stranou.