Pred prezidentskými voľbami v roku 2014 to bol dokonalý pár. Na rozdiel od iných kandidátov na post hlavy štátu postavil Radoslav Procházka kampaň i na tom, že na výkon takejto dôležitej štátnickej funkcie je potrebná silná podpora nádejnej prvej dámy. Zrejme podľa vzoru amerických uchádzačov o Oválnu pracovňu v Bielom dome aj on svoju mladú manželku Katarínu aktívne zapojil do predvolebného boja. Stáli spolu bok po boku a hoci vyštudovaná právnička priznala, že manželovo rozhodnutie ju prekvapilo, jeho ambície naplno podporila.

Na časť voličov, najmä žien v zrelšom veku, to zabralo. Dámy ocenili Procházkov postoj k manželke, páčilo sa im, že so svojou nežnou polovičkou tvoria ucelený pár hodný reprezentácie Slovenska. Obaja mladí, vzdelaní, úspešní, šťastní, navyše rodičia dvoch detí a dokonca aj psov mali. Jednoducho dvojica lahodiaca rovnako oku ako duši. Potom však prišiel zlom. Radoslavovi Procházkovi tesne ušiel postup do druhého kola voľby hlavy štátu. Bola to rana, ktorá odštartovala lavínu naozaj ťažkých okamihov jeho života. Podľa zákulisných rečí sa postupne nabaľovala do takých rozmerov, že zahubila aj vzťah manželov Procházkovcov. Ich nedorozumenia vraj zašli tak ďaleko, že Katarína podala na príslušný súd žiadosť o rozvod.

Ako z katalógu: Fotka pripravená do prezidentskej kampane. Nechýbali psy.
Ako z katalógu: Fotka pripravená do prezidentskej kampane. Nechýbali psy.
Archív R.P.

Ako z katalógu: Fotka pripravená do prezidentskej kampane. Nechýbali psy.FOTO: Archív R.P.

Tichá domácnosť?

Reči o problémoch v manželstve Radoslava Procházku sa šíria už niekoľko mesiacov. Neúspešný politik vraj prehry zvláda psychicky veľmi zle, čo si odnášajú jeho najbližší. Aj keď Katarína sa snažila urobiť maximum pre zachovanie aspoň zdania šťastnej rodiny, jej úsilie vychádzalo navnivoč. Zaručene overené informácie zašli tak ďaleko, že sa dokonca spomínalo domáce násilie. Situácia dospela do štádia, že hlava rodiny v dome v Šamoríne ani neprespávala, čoho svedkami sme boli v deň snemu strany Sieť.

Sobotné rána trávi väčšina rodín spoločne. U Procházkovcov to však, aspoň v ten deň, neplatilo. Pred ich rodinným domom v Šamoríne sme od skorých hodín čakali, kedy Radoslav Procházka odíde na trnavský snem a v akej bude nálade. Vtedy - ešte predseda Siete - však opäť poriadne prekvapil. Namiesto odchodu sa konal príchod. Bolo krátko pred ôsmou hodinou, keď pred domom zastavila červená Fabia. Sedel v nej Radoslav Procházka, ktorý oblečený v teplákovej súprave čakal, kým sa mu otvorí elektronická brána. Následne vošiel do dvora.

Asi po desiatich minútach vyšla z domu manželka Katarína a naložila deti do strieborného auta značky Seat. Počas toho, ako vychádzala z dvora na ulicu, zahliadla fotoaparát, ale auto nezastavila. Jednoducho pokračovala v jazde. Za normálnych okolností by dala svojmu manželovi zrejme avízo, že pred domom sú novinári, aby bol pripravený. Očividne sa tak nestalo. Krátko po jej odchode totiž vyšiel z domu nič netušiaci Procházka oblečený len v tričku a trenírkach.

V trenkách: Radoslav Procházka v sobotu ráno v nestráženej chvíli. Manželka ho na prítomnosť novinárov pred domom neupozornila.
V trenkách: Radoslav Procházka v sobotu ráno v nestráženej chvíli. Manželka ho na prítomnosť novinárov pred domom neupozornila.
Tony Štefunko

V trenkách: Radoslav Procházka v sobotu ráno v nestráženej chvíli. Manželka ho na prítomnosť novinárov pred domom neupozornila.FOTO: Tony Štefunko

Dá sa predpokladať, že keby dostal upozornenie, v spodnej bielizni by sa na dvor nevybral. Podišiel k čiernemu autu značky Kia, vybral z neho vešiak s oblekom a bielou košeľou a vtom začul cvakanie fotoaparátu. V rýchlosti sa snažil zakryť svoje trenky oblekom a utekal do domu. Situácia nasvedčovala tomu, že vo vzťahu Procházkovcov asi skutočne niečo škrípe. Vyzeralo to, akoby spolu vôbec nekomunikovali.

Žiadny rozvod

Problémy v manželstve Katarína Procházková priznáva. To, že podala žiadosť o rozvod, však rozhodne popiera. „Nepodala som žiadosť. Môžete si to pokojne overiť na Okresnom súde Bratislava V, ktorý je príslušný. Napokon, keby som tak urobila, už to viete aj bez toho, aby ste sa ma pýtali, pretože tam poznáme veľa pracovníkov, takže informácie by sa v tajnosti dlho neudržali,“ odpovedala pokojným hlasom Katarína Procházková.

Zastihli sme ju pred pár dňami doma v Šamoríne. Našu prítomnosť znášala vzhľadom na situáciu a tému rozhovoru naozaj vyrovnane. Žiadny hysterický výstup, odmietavá reakcia či zlosť na dotieravé médiá. „Ak mám byť úprimná, posledný polrok až rok patril v našom manželstve k tým dobrým obdobiam. Reči o našom rozvode sú úplne mimo,“ tvrdí Katarína Procházková, ktorá 31. narodeniny oslávila deň pred snemom Siete.

Vyštudovaná právnička netají, že politika jej manželovi neprospela. Stratil podľa nej autenticitu. „Politika je miesto plné negatívnej energie…“ myslí si. V tejto súvislosti privítala, že jej manželovi sa rysuje ponuka pracovať v zahraničí, na súde v Luxemburgu. „Nebudem sa tváriť, že nie som rada, že sa vracia tam, kam podľa mňa skutočne patrí - a to je právo,“ hodnotí Katarína Procházková a dodáva, že v prípade jeho úspechu odídu do zahraničia všetci spolu, teda aj s deťmi. „Radovi tam žije sestra, ja tam mám kamarátku, čiže zázemie by sme mali.“

Poctený

Radoslav Procházka má už ako bývalý predseda Siete namierené na prestížny post do Luxemburgu. Ako dlhoročný advokát sa rozhodol vrátiť do praxe a kandidovať za sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Na tento post ho navrhuje Slovenská advokátska komora. „Som touto nomináciou poctený a vážim si ju. Prijal som ju, pretože sa európskemu právu aktívne venujem už od deväťdesiatych rokov. Som presvedčený, že by som v tejto novej úlohe vedel byť užitočný,“ reagoval na nomináciu samotný Procházka.

Katarína Procházková: Reči o rozvode poprela.
Katarína Procházková: Reči o rozvode poprela.
Juraj Roščák

Katarína Procházková: Reči o rozvode poprela.FOTO: Juraj Roščák

Slovensko má miesto na Všeobecnom súde EÚ neobsadené už takmer pol roka. Práve pondelok po sneme Siete bol posledný deň, keď sa mohli o post dodatočného sudcu kandidáti uchádzať. Na poslednej voľbe, ktorá sa uskutočnila ešte v júni, totiž Súdna rada nezvolila žiadneho kandidáta. Opakovaná voľba by sa mala uskutočniť 19. septembra tohto roka. Ak Procházka prejde cez vnútroštátnu voľbu, bude musieť podstúpiť ešte voľbu priamo na pôde súdu v Luxemburgu.

V prípade, že sa Radoslavovi Procházkovi podarí uspieť, bol by to pre neho prvý hmatateľnejší úspech po dlhých mesiacoch tápania. Zároveň by to znamenalo minimálne šesťročné odlúčenie od Slovenska. Toľko totiž trvá mandát sudcu v Luxemburgu. Za istú formu náplasti však možno považovať lukratívny plat. Ak Procházka prejde výberovými kolami a nastúpi na miesto sudcu v Luxemburgu, mesačne zarobí okolo 25-tisíc eur.

Dá sa tak pokojne konštatovať, že týmto by zabil dve muchy jednou ranou. Opäť by získal na prestíži a zároveň by sa mohli aspoň čiastočne vyriešiť jeho finančné problémy. A možno ani nepríde o dom v Šamoríne, ktorý vlastní od roku 1997, ani o byt v bratislavskej Petržalke. Ten si už zadovážil spolu s manželkou pred piatimi rokmi. Za stranícky úver Fio banke totiž ručí Procházka svojím majetkom.

Vulgarizmy ma nešokujú

Katarína Procházková (31) je vyštudovaná právnička, ktorá sa pro bono venuje zastupovaniu ľudí v ťažkej životnej situácii. S Radoslavom Procházkom majú dve deti, 9-ročného syna Tadeáša a 3-ročnú dcéru Karolínku. Pred dvoma rokmi mali aj päť psov, troch im však v Šamoríne otrávili. V rozhovore otvorene priznáva, že s manželom mali aj veľmi ťažké chvíle.

Rodinka: V prezidentských voľbách v roku 2014 sa Procházkovci prezentovali ako šťastná rodina. Zahrnuli do nej aj Kataríninu mamu.
Rodinka: V prezidentských voľbách v roku 2014 sa Procházkovci prezentovali ako šťastná rodina. Zahrnuli do nej aj Kataríninu mamu.
TASR

Rodinka: V prezidentských voľbách v roku 2014 sa Procházkovci prezentovali ako šťastná rodina. Zahrnuli do nej aj Kataríninu mamu.FOTO: TASR

Podali ste žiadosť o rozvod?

V každom vzťahu sa prirodzene striedajú dobré a zlé obdobia. A ak mám byť úprimná, posledný polrok až rok patril v našom manželstve k tým dobrým obdobiam. Reči o našom rozvode sú úplne mimo. Práve turbulentné udalosti po voľbách nás ešte viac zblížili, mám pocit, že za desať rokov, čo sme manželmi, sme zohratejší ako kedykoľvek predtým.

Situácia okolo vášho manžela je istý čas pomerne zložitá, privítali by ste jeho novú pozíciu v zahraničí?

Nebudem sa tváriť, že nie som rada, že sa vracia tam, kam podľa mňa skutočne patrí - a to je právo. Bez ohľadu na to, či uspeje, alebo nie pri voľbe sudcu Všeobecného súdu, myslím, že právo bude opäť na prvom mieste. Preto ho, samozrejme, podporím.

Čo by to znamenalo pre vašu rodinu, odišli by ste s manželom zo Slovenska?

Ak by sa mu to podarilo, a tu by som naozaj rada dodala, že v žiadnom prípade nejde o isté miesto vzhľadom na náročný výberový proces, tak by sme, samozrejme, išli s ním do zahraničia.

Ako s odstupom času hodnotíte jeho vstup do politiky?

Myslím, že je všetko ešte stále čerstvé a neuležané, aby som to hodnotila. Určite postupne prišiel o autenticitu. Politika je však miesto plné negatívnej energie, to je asi všetko, čo k tomu poviem.

Čo myslíte tým, že prišiel o autenticitu?

Myslím si, že počas prezidentskej kampane bol tlak aj médií podstatne menší, preto prirodzene bol Rado autentickejší a uvoľnenejší ako neskôr.

Ako ste vnímali jeho občas dosť protirečivé vyjadrenia či najnovšie vulgarizmy na adresu spolustraníkov?

Čo sa týka protirečivých vyjadrení, tie nie sú ani tak protirečivé ako nedostatočne zrozumiteľné. A vulgarizmy? Myslím, že v úzkom kruhu chlapi bežne používajú podobné výrazy. Neočakávam, že medzi sebou hovoria o srdiečkach, lásočkách a podobne. (Smiech.) Mňa osobne to nešokuje, navyše mám tento vulgárnejší mužský slovník radšej ako ten ženský, pretože je úprimnejší. (Smiech.) Netreba zabúdať ani na to, že to nebol verejný, ale súkromný prejav zachytený citlivým mikrofónom.

Mali ste obdobie, keď ste boli na pochybách, či ten tlak vaše manželstvo vydrží?

Iste, že som mala také obdobie, a nie jedno. Boli aj veľmi ťažké obdobia, ťažké debaty a ťažké rozhodnutia. Udržať akékoľvek manželstvo je náročná práca a, ako som povedala, politické prostredie nie je práve plné lojálnych priateľov. Boli ľudia zo Siete, ktorých som aj ja považovala už za rodinných priateľov, napríklad minulý rok sme spolu oslavovali moje tridsiate narodeniny, a teraz sú z nich ľudia, ktorí vám podsúvajú informácie o našom údajne hroziacom rozvode a iné podobné výmysly.

Nemáte obavy v súvislosti s údajnými dlhmi strany Sieť, keďže váš manžel ručil aj osobným majetkom?

Čo sa týka obavy z dlhu, zatiaľ nemám dôvod obávať sa.