Tip na článok
Werich by sa čudoval. Známeho českého komika zneužili internetoví „trotli“ na propagandu. Čaplovič tvrdí, že iba predáva, čo kúpil.

Profesor histórie Čaplovič naletel: Naozaj Jan Werich povedal toto?

Bývalý minister školstva prisúdil Janovi Werichovi citát, o ktorom na sociálnej sieti už dlhšie koluje, že je to nezmysel.

Na internete kolujú rôzne hoaxy, teda neoverené správy a nezmysly, ktorými sa manipuluje verejná mienka a robí politická demagógia. Nezriedka sa na tento účel zneužijú aj známe osobnosti. Či už živé, alebo po smrti.

Nedávno sa to stalo českej legende, hercovi Janovi Werichovi. Podľa podvrhu sa údajne pred vyše polstoročím vyjadril k nacistom, ktorých prirovnal k moslimom.

Tí vraj „prídu k vám domov a najskôr sa tvária milo, ale potom vám zakážu jaterničky, pivo a napokon dievčatám sukne. A vy ani neviete ako a ocitnete sa v mešite a musíte sa modliť k Alahovi, aby vás neukameňovali“.

Profesor Čaplovič

Samozrejme, nájdu sa naivné duše, ktoré tieto neoverené správy cez sociálne siete čítajú a komentujú a posúvajú podobné nezmysly ďalej. Ale že im naletia aj historici a politici, ktorí by si na podobné kúsky mali dávať pozor, je na uváženie.

Politik Smeru a bývalý minister školstva Dušan Čaplovič, ktorý sa inak pýši niekoľkými vysokoškolskými titulmi, dokonca tým najvyšším, a to titulom profesora histórie, si takisto dopomohol hoaxom pri obhajobe predsedu Smeru Roberta Fica.

Naletel klamlivej informácii, ktorú si nielenže neoveril, ale o ktorej sa už v čase, keď ju zavesil na svojej facebookovej stránke, asi dva týždne písalo, že je to hoax!

Dezinformácia, z ktorej sa už dávno mnohí na internete smiali, mu tak poslúžila ako pomôcka ku komentáru, kde sa zastáva politikov Zemana a Fica v ich obhajobe demokracie pred islamom. Aby dal svojim slovám punc dôležitosti, komentár zakončil uvedeným citátom a tiež slovami, že ide o „nadčasové vyjadrenie Jana Wericha z roku 1938“.

Priznal, že naletel

„To, čo som kúpil, to som predal,“ reagoval na svojej internetovej stránke Dušan Čaplovič, keď ho priatelia upozornili, že citát je podvrh. Mimochodom, svoj počin obhajuje na akademika naozaj alibisticky. Tento nezmysel vraj dostal od kolegu z Akadémie vied Českej republiky.

A vraj podstatné je to, čo uviedol vo vlastnom texte, teda jeho nesúhlas s honbou na čarodejnice, najmä na ľudí, vrátane politických osobností, ktorí otvorene vyslovujú obavy o budúcnosť európskej civilizácie.

Priam komicky potom vyznievajú jeho ďalšie slová. „Nemôžem súhlasiť s tým, čo sa deje voči českému prezidentovi M. Zemanovi a slovenskému premiérovi R. Ficovi zo strany nenávistných aktivistov, mnohých novinárov a niektorých politikov.

A to len preto, že vidia oveľa ďalej, ako ich zaujatí kritici, nositelia takzvanej jedinej pravdy, nekritickí obhajcovia zachovávania ľudských práv pre nelegálnych migrantov,“ píše na sociálnej sieti akademik.

Trocha kritiky aj voči vlastnej odbornosti by hádam ani pánu profesorovi nezaškodilo. A možno v inom svetle môžeme vnímať jeho obhajobu sporného pojmu „Starí Slováci“, ktorý sa nedávno zaviedol do učebníc histórie. Týmto pseudoodborným prehreškom len dáva za pravdu svojim kritikom.

Inak, od podvrhu, ktorý bol počítačovou montážou, sa dištancuje aj Český rozhlas, tomu údajne túto vetu legendárny herec Jan Werich povedal. Prešli vraj kompletne archív a žiadne takéto vyjadrenie nenašli.

VIDEO Plus 7 Dní