Tip na článok

Profesorka Ficová: Zarába viac ako jej manžel, premiér?

Vysokoškolská pedagogička Svetlana Ficová (52) mala minulý týždeň dôvod na radosť. Z rúk prezidenta Andreja Kisku si po rokoch strávených na akademickej pôde prevzala dekrét profesorky v odbore občianske právo.

Galéria k článku (5 fotografií )
Premiér: Titul docent získal pred dvanástimi rokmi, odvtedy je plne zaneprázdnený.
Premiér: Titul docent získal pred dvanástimi rokmi, odvtedy je plne zaneprázdnený.
S premiérom: Stojí vždy po jeho boku.

V právnickej kariére tak strčila do vrecka aj svojho manžela. Ten sa už dávnejšie netají, že jeho nežná polovička drží doma aj kasu.

Má to v génoch

Akademická obec už dávnejšie čakala, kedy sa zo skúsenej pedagogičky stane pani profesorka. Na rozdiel od Roberta Fica - ktorého zlákali politické chodníčky - sa právu venuje na sto percent. Má to v génoch - jej otec Jaromír Svoboda sa stal v roku 1988 podpredsedom Najvyššieho súdu ČSSR. A tak niet divu, že kariérne preskočila manžela - Robert Fico je "len" docentom, aj to na policajnej akadémii. „Robím si kvalifikáciu na tieňového ministra vnútra,“ konštatoval pred štrnástimi rokmi novopečený docent. Stihol ale podotknúť, že išlo len o žart. Kreslo ministra vnútra potom prenechal Robertovi Kaliňákovi - on mieril vyššie.

Z rúk prezidenta: Minulý týždeň si prevzala dekrét profesorky občianskeho práva.
Z rúk prezidenta: Minulý týždeň si prevzala dekrét profesorky občianskeho práva.
Foto: TASR

Z rúk prezidenta: Minulý týždeň prevzala dekrét profesorky občianskeho práva.

Foto: TASR

Fico u policajtov

Mnohých vtedy zarazilo, prečo skúsený právnik nehabilitoval na Právnickej fakulte UK. Akademický titul docent v odbore bezpečnostnej služby získal Fico na Policajnej akadémii a habilitačnú prednášku mal na tému Nutná obrana.

„Právnická fakulta znamená podstatne viac ako Policajná akadémia. Je to univerzitná inštitúcia,“ porovnal obe inštitúcie politológ Miroslav Kusý. Aj laikovi je jasné, že profesor je hodnosť o stupeň vyššia ako docent. „Univerzitný profesor teda znamená podstatne viac ako nejaký docent na nejakej policajnej akadémii,“ nešetrí premiéra profesor Kusý.

S premiérom: Málo výrazná a na verejnosti takmer priehľadná manželka sa za svojho muža vždy postaví.
S premiérom: Málo výrazná a na verejnosti takmer priehľadná manželka sa za svojho muža vždy postaví.
Foto: Július Dúbravay

S premiérom: Vždy stojí po jeho boku.

Foto: Július Dúbravay

Prišli o dobrú povesť

Priznal však aj to, čo si nielen študenti šepkajú na chodbách univerzity a čo pani Ficovej veľmi nelichotí: „Právnická fakulta UK nemá momentálne najlepšiu povesť,“ konštatuje profesor Kusý. Zrejme naráža aj na nedávne ocenenie kontroverzného Jána Cupera. Dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda tento krok zdôvodnil vskutku odborne - Cuper mu vraj sľúbil, že zvýši svoju vedeckú činnosť a zlepší svoje prednášky.

Živí manžela?

Nuž, dobrá či zlá povesť fakulty nič nemení na tom, že premiérova manželka Svetlana si konečne prilepšila - priemerný plat vysokoškolského profesora je 1 950 eur. Tento fakt ju ale zrejme netrápi, Fico už pred rokmi na otázku, z čoho platí Bonaparte a kto mu daroval luxusné hodinky za dvadsať tisíc eur - reagoval tak, že hodil všetko na plecia manželky. Ako advokátka a vysokoškolská učiteľka má vraj oveľa vyší plat ako on a tak si aj vďaka nej môže dovoliť na sociálneho demokrata nezvyklý luxus.

VIDEO Plus 7 Dní