Prokurátor Ján Šanta (53) hovorí, že v prípade svojho zvolenia za generálneho prokurátora chce, aby sa „do 24 hodín z prokuratúry zbalili prokurátori známi z Threemy“. Na mysli má mobilnú komunikáciu kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera. Verejnosť sa vďaka nej dozvedela o zvrátenom svete korupcie. Zdá sa však, že mafiánova komunikácia z mobilu nie je pre Jána Šantu až taký problém.

Elitného prokurátora stavia do úplne nového svetla spolupráca s firmou právnika Jána Gajana. Gajan s Kočnerom si napísali vyše 500 správ, aktuálne sú obidvaja zavretí vo väzbe, no Šanta veselo prednáša na konferencii organizovanej Gajanovou spoločnosťou Akadémia konkurzného práva. Na túto podivnosť nás upozornili viacerí konkurzní právnici s tým, že podľa nich sa Šanta vystúpením na Insolvenčnom fóre kompromituje a ako uznávaný prokurátor si kazí dobré meno.

Vníma ho okrajovo

V spomínanej spoločnosti Akadémia konkurzného práva má Ján Gajan polovičný podiel a je jej konateľom. V čase Šantovej prednášky na vzdelávacej akadémii sedel už dva týždne vo väzbe pre vážne podozrenia z korupcie na štátnom Slovenskom pozemkovom fonde. Za úplatok 40 percent z priklepnutých pozemkov mal reštituentom vybavovať vrátenie náhradných pozemkov pod Vysokými Tatrami.

Napriek týmto všeobecne známym faktom kandidát na generálneho prokurátora Ján Šanta tvrdí, že „na svojej prednáške približne pre 80 odborníkov z praxe nevidel a nevidí nič problematické a už vôbec nič sporné“.

Šantova prednáška sa týkala daňovej trestnej činnosti a prenášal ju cez internet pre opatrenia proti pandémii koronavírusu. Trvala zhruba 40 minút a odprezentoval ju bez nároku na odmenu.

Šantove tvrdenia sú v kontraste s tým, že aj samotní predstavitelia akadémie konkurzného práva na sebe pociťujú krivé pohľady odbornej verejnosti. „Samozrejme, že podozrenia z trestnej činnosti jedného z konateľov sú vážnym problémom pre reputáciu Akadémie a ako spoločnosť ju veľmi citlivo vnímame,“ vraví jej prokuristka Alexandra Rajničová Knapíková.

Šanta sa z prešľapu vyhovára priam naivným spôsobom. Po hovorkyni nám odkázal, že „nedisponoval informáciou, že na subjekte, ktorý organizoval predmetné odborné podujatie, akokoľvek participuje Ján Gajan, pretože rokoval len so zástupkyňou organizátora a Jána Gajana vníma len veľmi okrajovo, výlučne len ako obhajcu, a nemá s ním žiadne vzťahy“.

Reputačný problém v spolupráci Šantu s Gajanovou firmou nevidí ani samotný Úrad špeciálnej prokuratúry, momentálne fungujúci bez svojho šéfa Dušana Kováčika sediaceho vo väzbe.

„V rámci plnenia iných úloh prokuratúry sa prokurátori podieľajú aj na rôznych vzdelávacích aktivitách. Takou je aj vami spomínané podujatie, ktoré v súčinnosti s ministerstvom spravodlivosti organizovala s cieľom zabezpečenia odbornej prípravy pre uchádzačov o vykonanie správcovskej skúšky a vzdelávania správcov spomínaná spoločnosť,“ vraví hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Ministerka problém vidí

Diametrálne odlišný pohľad na vec má rezort spravodlivosti ministerky Márie Kolíkovej. Hoci na spomínanej konferencii okrem Šantu prednášal zástupca ministerstva, spoluprácu s Gajanovou firmou po našom upozornení vyhodnocuje ako rizikovú a problematickú, a preto s ňou končí.

Gajan podpísal s ministerstvom spravodlivosti ešte v roku 2013 zmluvu, ktorá jeho firmu Akadémia konkurzného práva oprávňuje na výchovu nových konkurzných správcov. Na Slovensku je takýchto spoločností iba šesť.

„Predmetná zmluva bola uzatvorená na dobu neurčitú. Vzhľadom na okolnosti sme sa ju rozhodli vypovedať,“ vraví hovorca ministerky Márie Kolíkovej Peter Bubla.

Kočneroviny

Ján Gajan s Marianom Kočnerom sa podľa zverejnenej komunikácie bavili napríklad o zmenkách voči televízii Markíza. Koč­ner Gajanovi navrhoval, aby ho v spore proti Markíze, kde šlo dokopy takmer o 70 miliónov eur, zastupoval.

„Inak možno by si mohol aj zastupovať jednu zmenku, keby si chcel (vlastní ju už zahraničná spoločnosť, ktorá so mnou nič nemá). Je tam parádna cena za úkon,“ písal mafián právnikovi Gajanovi v máji 2018.

Prokurátor Ján Šanta je aktuálne populárny práve pre svoj úspech v kauze zmeniek.

Právnika Gajana a mafiána Koč­nera spája aj kauza známa ako Technopol, v ktorej je Kočner jedným z obvinených. Gajanovo meno sa spomína ešte v kauze Dobytkár spájanej s megakorupciou pri vybavovaní eurofondov v štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúre. V súvislosti s ňou je vo väzbe napríklad Gajanov obchodný partner a finančník Martin Kvietik či nitriansky oligarcha Norbert Bödör.

Viac FOTO prokurátora Šantu v GALÉRII

Šéfka Gajanovej vzdelávacej akadémie Alexandra Rajničová Knapíková hovorí, že „po medializácii prvých podozrení Ján Gajan aj po mojej výzve zvážil svoje zotrvanie v spoločnosti a súhlasil s ukončením svojho pôsobenia v spoločnosti Akadémia konkurzného práva“.