Vojenskí tajní agenti majú asi divoké sny, keď vymýšľajú krycie mená pre sledovacie akcie. Voda, Kuna či Rieka. Tak sa volali sledovačky na novinárov z denníka Pravda spred štyroch rokov. Vojaci ich podozrievali, že im niekto od nich vynáša tajné informácie, tak ho chceli chytiť pri čine.

Kontroverzná kauza odpočúvania novinárov vojenskými tajnými agentmi, ktorá sa preslávila ako Bejby, stála ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) miesto.

Najnovšie však dostala paragrafové trhliny. Prokurátor Jozef Čentéš totiž rozhodol zastaviť trestné stíhanie v tejto veci za údajné zneužívanie právomoci riaditeľom Vojenského obranného spravodajstva Pavlom Brychtom.

Zároveň Čentéš vo svojom uznesení konštatoval, že sa nijako nedokázalo, že minister Galko zasahoval do práce vojenských tajných a v tomto prípade ani nedával príkazy na odpočúvanie konkrétnych ľudí.

Čentéšova logika

V novembri 2011 v ten istý deň denníky Pravda a Nový Čas i televízia TA3 priniesli naraz odhalenie, že vojenskí spravodajcovia odpočúvajú kadekoho, ale aj novinárov z Pravdy. Nakoniec prišli s tvrdením, že všetko sa dialo na príkaz ministra Ľubomíra Galka, ktorý to popieral. Reakcia premiérky Ivety Radičovej však bola jednoznačná.

„V demokratickej spoločnosti je neprípustné, aby novinári boli odpočúvaní,“ povedala vtedy Radičová a Galka odvolala. Prokurátor Jozef Čentéš mal však vo svojom rozhodnutí, ktoré má týždenník PLUS 7 DNÍ k dispozícii, iný názor.

Použitie odpočúvania novinárov je síce na hranici, ale bolo to krajné riešenie a boli splnené všetky zákonné náležitosti, píše Čentéš a dodáva, že odpočúvanie riadne schválili sudcovia, takže o nelegálnom odpočúvaní nemôže byť ani reči.

Čentéš došiel k záveru nasledujúcou logikou: Vojenskí tajní zistili, že k novinárom sa od nich dostávajú tajné informácie. Redaktorka Pravdy Vanda Vavrová totiž vo februári 2011 poslala na ministerstvo otázky a z nich bolo evidentné, že má vnútri informátora, teda niekto v tajnej službe porušuje zákon.

Novinári, prirodzene, zdroj nechceli prezradiť, a tak s povolením sudcu agenti nasadili odpočúvanie, aby našli sabotéra vo vlastných radoch.

„To, že dochádzalo k únikom tajných informácií, potvrdila aj premiérka Iveta Radičová, ktorá tvrdila, že o úniku mala informácie ešte pred článkami v tlači, a potvrdil to i svedok Robert Kaliňák,“ píše Čentéš. Kaliňák vo výpovedi tvrdil napríklad to, že tajné informácie o odpočúvaní našiel u seba v pošte a odovzdal ich prokuratúre.

Čítajte viac:

Ľubomír Galko: Nemáme záruku, že vojenskí tajní nepredajú štátne záujmy teroristom

Galko počúva?

„Nepotvrdilo sa, že by sa odpočúvaním sledovali iné ciele ako nájdenie zdroja úniku tajných informácií,“ uzatvára Čentéš svoje zdôvodnenie a dodáva, že keď tajní zistili, že odpočúvanie nikam nevedie, predčasne ho ukončili, takže ani nevyužili celé obdobie schválené sudcom.

Prokuratúra ešte za vedenia Dobroslava Trnku obviňovala riaditeľa vojenských tajných Pavla Brychtu, že robil špinavú prácu na politickú objednávku ministra Galka a spoločne odpočúvali s cieľom diskreditácie politikov Smeru.

„Toto nebolo nijako dokázané,“ uviedol v stanovisku Čentéš s dodatkom, že všetci svedkovia aj papiere hovorili niečo iné. Zaujímavé je, že jediný, kto podľa Čentéšovho spisu vypovedal, ako bývalý riaditeľ vojenských tajných Brychta porušoval predpisy, bol Ľubomír Skuhra.

Ten istý Skuhra, ktorý sa po príchode jednofarebnej vlády Smeru zhodou okolností stal šéfom vojenskej tajnej služby. Ten istý Skuhra, ktorý bol podozrivý z tunelovania majetku vojenskej tajnej služby za prvej Ficovej vlády, no trestné stíhanie za druhej Ficovej vlády zastavili.

Bejby

Nelegálne vraj pôvodne boli odpočúvania novinárov Pravdy Petra Kováča, Patrície Poprockej a Vandy Vavrovej, alias Bejby, ako ju familiárne volal v uniknutom prepise nahrávky Robert Kaliňák.

Ten sa k rozhovoru, kde dáva príkazy redaktorke Pravdy, o čom má písať, priznal. Ako sa ukázalo, Bejby bola vlastne Voda. Aspoň tak sa volal jej spis. Peter Kováč dostal krycie meno Kuna a Patrícia Poprocká bola zase Rieka.