Pred pár dňami senát Špecializovaného trestného súdu v kauze s podvodným prevodom pozemkov zasadol, aby postupne splnil nariadenia Najvyššieho súdu tak, aby mohol byť verdikt uznaný ako zákonný. Jedno z nariadení však nemohol splniť. Prokurátor špeciálnej prokuratúry Alexander Biró totiž Draga odmietol obžalovať. „V tejto súvislosti treba konštatovať, že žiadny súd, ani Najvyšší, nemôže zasahovať do právomoci prokurátora ako verejného žalobcu. Teda takýmto pokynom sa nemôže dožadovať, aby som podal obžalobu na Draga,“ povedal pre týždenník PLUS 7 DNÍ prokurátor Biró. Prokurátor Najvyššiemu súdu aj Špecializovanému trestnému súdu svojím postupom odoprel možnosť Draga súdiť a vysvetliť a zodpovedať vážnu otázku týkajúcu sa jeho fungovania v polícii, ako aj v štruktúre organizovaného zločinu.

Prokurátor vracia úder: Tvrdenia Najvyššieho súdu sú nezmysel

„Najvyšší súd sa mýli, keď považuje prerušenie trestného stíhania Draga za nezákonné,“ tvrdí Biró. „To, čo hovorí Najvyšší súd, že Drag môže klamať, keď bol vypočutý ako svedok, je nezmysel. Práve naopak, klamať môže ako obvinený - vtedy mu žiadne trestné stíhanie za klamstvo nehrozí.“ Drag podľa jeho slov nebol organizátor megapodvodu s pozemkami. „Draga by som zaradil do tretieho levelu v štruktúre skupiny,“ uzavrel Biró. Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Emil Klemanič reagoval pre týždenník PLUS 7 DNÍ jednou vetou. „Súd sa musí s touto vecou nejako vyrovnať. Ako, to vám povedať nemôžem.“

Prokurátor vracia úder: Tvrdenia Najvyššieho súdu sú nezmysel

Kauza v troskách

Ohrozil svojím rozhodnutím prokurátor špeciálnej prokuratúry Alexander Biró prípad, na ktorom orgány činné v trestnom pracovali roky? Najvyšší súd súd totiž práve Dragovu výpoveď ako svedka označil za nezákonnú a ak tento problém neodstránia a Draga nevypočujú ako obžalovaného, môže Najvyšší súd celú kauzu zrušiť a obžalovaných pre nezákonný postup prokurátora aj nižšieho súdu oslobodiť. „Áno, viem, že ak nebudú splnené pokyny Najvyššieho súdu, pre ktoré musel zrušiť rozsudok prvostupňového súdu, môže Najvyšší súd kauzu zmiesť zo stola, ale túto môžnosť nepripúšťam,“ reagoval na otázku PLUS 7 DNÍ o možnosti poslať celú kauzu do zabudnutia Alexander Biró. Či je v pozadí prokurátorovho rozhodnutia skutočne, len presvedčenie, že jeho postup je zákonný, alebo sa dejú v kauze mafiána, ktorý sa po podpise ministra Kaliňáka stal policajtom zvláštne veci, ukáže čas.

Prokurátor vracia úder: Tvrdenia Najvyššieho súdu sú nezmysel

Kaliňák v hre?

Pred pár týždňami prišiel týždenník PLUS 7 DNÍ so škandalóznym zistením, že recidivista Jozef Drag sa po Kaliňákovom podpise stal policajtom, a poodhalil zvláštne pozadie vyšetrovania kauzy pozemkovej mafie. Ide o prípad, kde si gauneri ešte v roku 2007 vytypovali pozemky v Bratislave v katastri Devínskej Novej Vsi v hodnote asi 15,5 milióna eur a jednoducho sa ich pokúsili zmocniť. Na podvode sa podieľalo sedem ľudí, údajne ich riadil Jozef Drag.

Prokurátor vracia úder: Tvrdenia Najvyššieho súdu sú nezmysel

Bežná kauza dostala megarozmer, keď Drag vyrozprával príbeh o tom, že sa stal ako šesťkrát súdne trestaný mafiánsky recidivista po podpise Roberta Kaliňáka policajtom supertajného útvaru pod názvom Odbor zvláštnych operatívnych činností. Minister vnútra Robert Kaliňák vtedy bohorovne tvrdil, že taký človek ako Drag by nikdy policajtom nemohol byť a klame. Po rokoch vyšetrovania je všetko inak. Informácia o Dragovom pôsobení v polícii je už dnes verejná, napísaná čiernymi písmenami v rozhodnutí Najvyššieho súdu. Ten nedávno zrušil rozsudok v kauze pozemkovej mafie z roku 2014. Verdikt senátu Špecializovaného trestného súdu bol totiž plný chýb a podľa Najvyššieho súdu nezákonný.