Neveľkú obec Číž nájdete na juhu okresu Rimavská Sobota niekoľko kilometrov od hraníc s Maďarskom. Jej súčasťou sú kúpele s prírodnou jódovo-brómovou vodou, v ktorých liečia choroby obehového a pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby z poruchy látkovej premeny, kožné ochorenia, choroby z povolania a gynekologické ochorenia. Okrem liečebných procedúr ponúkajú wellness pobyty a hipoterapiu. Tichá dedina dostatočne vzdialená od hlavných ciest a ruchu väčších miest je však ako stvorená aj na niečo iné. Dá sa v nej nájsť pokoj a nerušený oddych pre tých, ktorí bývajú často v pozornosti médií a verejnosti.

Mimo zvedavých očí

Zrejme práve pre ich odľahlosť si kúpele Číž vybrala ako miesto, v ktorom zídu z očí kamier, fotografov a zvedavých otázok, rodina Richarda Rašiho. Vlastní tam nehnuteľnosť - pozemok s vilkou. Keď sa domácich opýtate, ktorý dom patrí Rašiovcom, dočkáte sa dvoch typov odpovedí. Časť ľudí vôbec nevie, že majú takých prominentných susedov. Ďalší vás nasmerujú do odľahlej časti obce. „Tam majú dom viacerí lekári z Košíc. Musíte tam ísť po nespevnenej ceste poza objekt, kde sa robí hipoterapia. Musíte ísť opatrne, ale tamojším to nevadí, lebo jazdia na veľkých autách. Je to tam však ohradené a dovnútra objektu sa dá dostať len cez bránu, ktorá väčšinou býva zatvorená,“opísal nám cestu jeden z miestnych.

Svet sám pre seba

Ulička, kam nás nasmerovali, je naozaj svet sám pre seba. Leží v tesnom susedstve stajní a priestoru na jazdenie na koňoch. Tvorí ju niekoľko viditeľne nových útulných domov bez vlastného oplotenia. Na väčšine z nich si pozorovateľ hneď všimne na priečeliach namontované bezpečnostné kamery. Za nimi sú záhrady s altánmi či vonkajšími kozubmi. Na prvý pohľad sa zdá, akoby boli takmer všetky domy prázdne. Majitelia ich zrejme využívajú len ako víkendové sídla, kam si prídu oddýchnuť.  K vilkám sa však hocikto nedostane. Celá ulička je totiž obohnaná plotom a jedinú cestu dovnútra areálu tvorí väčšinou zatvorená brána. Tým, ktorí nemajú vlastný ovládač, ju musí otvoriť správca celého areálu. Práve ten nám potvrdil, že dom Rašiovcov je hneď prvý pri bráne.

Dedičstvo po svokrovi

Biely jednopodlažný domček so sivými prvkami na fasáde a s červenou strechou vyzerá útulne. Nevidno na ňom žiadne náznaky toho, že by ho ktosi obýval. Po­dľa údajov z katastra majiteľkami pozemku s rodinným domom sú viceprimátorova manželka Mária a jeho svokra Mária Rovderová. Pozemok má rozlohu 562 štvorcových metrov, z toho je 221 štvorcových metrov zastavanej plochy. Viceprimátora Rašiho sme sa opýtali, aká je hodnota nehnuteľnosti jeho rodiny v kúpeľoch Číž, z čoho ju rodina financovala a ako ju využíva. „Dom staval a s pozemkom vlastnil môj nebohý svokor. Preto nedisponujem informáciami, na ktoré sa pýtate. Svokor, bohužiaľ, pred rokom náhle zomrel a v rámci dedičského konania zdedila časť moja manželka. Nehnuteľnosť však s rodinou nevyužívame a v budúcnosti ani využívať neplánujeme,“ odpovedal nám Richard Raši.

Vilka pani Rašiovej: Do odľahlej a plotom obohnanej uličky s domčekmi košických zdravotníckych prominentov sa nepovolaní hostia cez bránu tak ľahko nedostanú.
Vilka pani Rašiovej: Do odľahlej a plotom obohnanej uličky s domčekmi košických zdravotníckych prominentov sa nepovolaní hostia cez bránu tak ľahko nedostanú.
Zdroj: Ľubo Ferko

Majetky Rašiovcov

Niekdajší košický primátor, riaditeľ bratislavskej nemocnice, minister zdravotníctva nominovaný stranou Smer a poslanec Národnej rady za rovnakú stranu podľa doteraz známych informácií patrí k majetnejším slovenským politikom. Podľa posledného zverejneného majetkového priznania s manželkou vlastnia v košickej mestskej časti Barca rodinný dom so záhradou, do ktorého sa presťahoval ešte ako košický primátor v roku 2011. Podľa jeho slov ho stál pozemok s domom spolu 380-tisíc eur. Financoval ho sčasti z úspor a sčasti z úveru, pomohla aj rodina. Podľa spomínaného majetkového priznania manželia Rašiovci okrem toho vlastnia dva byty a garáž v košickej mestskej časti Západ. Splácajú pôžičku a hypotekárny úver.  V minulosti bol Richard Raši aj majiteľom luxusného hausbótu v Jarovskom ramene Dunaja v Bratislave. Keďže tvrdil, že svoju budúcnosť spája s Košicami, nehnuteľnosť v roku 2014 predal. Cenu síce neprezradil, v tom čase sa podobné hausbóty na internete ponúkali za 170-tisíc eur. Aká je ich cena dnes, nevedno, keďže túto lukratívnu a pokojnú lokalitu zohyzdila výstavba bratislavského obchvatu. Raši zjavne stihol zbaviť sa hausbótu včas, ešte predtým, než sa oficiálne zverejnili informácie o presnom trasovaní obchvatu.

Týždenník PLUS 7 DNÍ pred niekoľkými mesiacmi informoval verejnosť o ďalšej nehnuteľnosti, ktorá patrí rodine viceprimátora Rašiho. Na bratislavských Kramároch vlastní byt s rozlohou približne 70 štvorcových metrov jeho najstaršia dcéra Barbara. V spomínanej lokalite sa ceny podobných bytov pohybujú okolo 140-tisíc eur. Byt predtým podľa viceprimátorových slov vlastnila jeho sestra s manželom. „Časť finančných prostriedkov na kúpu bytu poskytla mojej dcére rodina a platilo sa štandardným bankovým prevodom. Menšiu časť ceny bude uhrádzať sama v splátkach, keď začne zarábať. Keďže ide o transakciu a pôžičku v rámci rodiny, nie je to uvedené v katastri ako ťarcha,“ vysvetľoval vtedy Raši.

Prominentní susedia

Richard Raši je vyštudovaný lekár, rovnako ako jeho manželka Mária, ktorá v zdravotníctve stále reálne pracuje. Lekárom bol aj jej otec. Niet sa preto čo čudovať, že najbližšími susedmi Rašiovcov v kúpeľoch Číž sú tiež Košičania z lekárskeho prostredia. Vlastníkom vilky stojacej hneď vedľa domu Rašiovcov je Bibiana Šajtyová. Jej manželom je Jaroslav Šajty, kardiológ a bývalý riaditeľ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. Richard Raši bol jeho námestníkom. V roku 2010 Šajtyho vtedajší minister zdravotníctva Ivan Uhliarik odvolal. Špecialista kardiológ sa potom roky venoval súkromnej zdravotníckej praxi. „Dom v kúpeľoch Číž sme si obstarali v čase, keď naša dcéra prejavovala záujem o jazdenie na koni. Mal veľmi výhodnú polohu hneď ve­dľa jazdeckého areálu. Keď však záujem dcéry o jazdenie pominul, dom sme už nevyužívali a rozhodli sme sa ho predať. V súčasnosti má nového majiteľa, zatiaľ ešte neprebehol zápis v katastri. Je to však otázka najbližších dní,“ povedal nám Jaroslav Šajty.  Aj majitelia v poradí tretej vilky v ohradenej uličke sú z Košíc. Vlastnia ju podľa údajov z katastra manželia Ján a Valéria Špačkovci. Manžel sa roky pohyboval v prostredí zdravotných poisťovní. Priezvisko jeho manželky za slobodna je Sabolová, rovnako ako priezvisko riaditeľa Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb.

Hneď nasledujúci dom má podľa rovnakého zdroja majiteľku takisto z prostredia košickej zdravotníckej smotánky. Je ňou MUDr. Monika Pažinková. V minulosti bola riaditeľkou Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove. Zo šéfovského postu ju odvolali v ten istý deň, ako jej kolegu z košickej nemocnice Jaroslava Šajtyho. Neskôr bola riaditeľkou polikliniky Sekčov v Prešove aj celoslovenskou šéfkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

ĽUBO FERKO