Častujú ich rôznymi menami, správajú sa k nim neraz horšie ako zvieratám. Aj to je daň za chvíľku platenej rozkoše, ktorú ponúkajú sexuchtivým zákazníkom.
„Mnohé zápasia s tým, že ich väčšina spoločnosti odsudzuje a ľudia si potom voči nim dovolia vtipy, nadávky či pokrikovanie. Končí to násilím, ktoré nikto nerieši. V extrémnych prípadoch aj vraždami," hovorí riaditeľka Občianske združenia OdyseusIveta Chovancová. „Aj preto záleží, či ich budeme volať nadávkami alebo uznáme, že sú to v prvom rade ľudia a budeme o nich hovoriť ako o ženách pracujúcich v sexbiznise. Už tam sa začína hranica medzi terčom a človekom," dodáva.
Človek, nie tovar
Žiadny človek by nemal byť vystavený násiliu. Ani ženy, ktoré striehnu pri cestách na potenciálneho zákazníka. Na ulicu ich vyhnali rôzne životné ťažkosti, najmä finančné. Zápasiť teda musia nielen s nepríjemnou životnou situáciou, ale aj s predsudkami a násilím rôzneho druhu. Vysmievajú sa im, opľúvajú ich, nadávajú, pokrikujú, ale i mlátia a hrozia zabitím. Najčastejšie zažívajú násilie zo strany muža, ktorý sa vydáva za zákazníka.
Mnohí páni si myslia, že keď už za sex zaplatia, majú pod rukami bezduchý tovar a nie človeka. „Zákazník ma škrtil a znásilňoval. Volala som o pomoc a niekto zavolal políciu. Tí mi pomohli. Dostal za to deväť rokov," spomína 36-ročná Bratislavčanka Ľuba.
Riziko povolania?
Často však ženy, ktoré sa živia prácou v sex biznise, polícii nedôverujú.„Nahlásila som to, no policajti mi povedali, že ako niekto môže znásilniť k…u," priznáva 31- ročná Katarína.
Povedomie verejnosti je raz také - „keď šliapeš chodník, musíš počítať s rizikami. Tento prístup má od ľudskosti ďaleko. „Keď v krajine existujú kvalitné sociálne a zdravotnícke služby, ktoré dokážu ľuďom pracujúcim v sexbiznise pomáhať a polícia berie vážne ich ochranu pred násilím, profituje z toho celá spoločnosť," pripomína Iveta Chovancová. Výsledkom je potom ochrana verejného zdravia a zvýšenie bezpečnosti. „Napríklad násilní muži, ktorí by inak beztrestne páchali násilie ďalej, končia vo väzení," dodáva odborníčka z Odysea.
Nefunguje ochrana žien
„Polícii to nenahlasujem. Raz mi povedali, že je to riziko povolania," priznáva 30-ročná Kristína. A to je problém. Majú skúsenosť, že im polícia nepomôže alebo ich rovno vysmeje.
„Neviem, prečo je u nás v poriadku, že stále nefunguje systém pomoci a ochrany žien pred násilím. Dotýka sa to každej z nás. Ženy v sexbiznise však zažívajú násilie častejšie a aj v tých službách, čo fungujú sú absolútne na okraji záujmu," upozorňuje Chovancová z OZ Odyseus, ktorý ako jediný má pre ženy na ulici špeciálny program.