Tip na článok

Protekčný boháč. Finančník z J&T Rattaj si v divadle zahrá mafiána

Milionár Igor Rattaj hviezdi na divadelných doskách ako mafián. Priznáva, že k úlohe mu pomohli známosti.

Galéria k článku (6 fotografií )

Biznismen Igor Rattaj (46) doteraz hral iba menšie roly v niekoľkých filmoch a seriáloch. Už v študentských časoch však koketoval s divadlom. K herectvu - keď si musel nasadiť masku - sa utiekal tiež v reálnom živote. „Aj tam som občas herec. Niekedy, keď sa dostanem do švungu,“ usmieva sa Igor Rattaj, ktorému pred pár mesiacmi prišla ponuka, aká sa podľa neho neodmieta - hrať v profesionálnom divadle obávaného mafiána.

Po boku Petra Brajerčíka, známeho z markizáckeho seriálu Horná Dolná, či Štefana Martinova, ten sekundoval komičke Evelyn v jej jojkárskom sitkome. Finančníka zo skupiny J&T oslovil režisér a scenárista Karol Vosátko, ktorý sa v novej inscenácii English dvojka - nová krv rozhodol staviť na novú tvár.

A zrejme spravil dobre. Predstavenie v jeho divadle La Komika v bratislavskom Starom Meste je na niekoľko týždňov vypredané. Diváci odchádzali s úsmevom aj z piatkového predstavenia. „Bolo to dobré,“ pochvaľovali si. Niektorí milionára spoznali, iní, kým sme ich neupozornili, vôbec netušili, o koho ide. „Naozaj? Ale bol dobrý, nie?“ podotkla prekvapená dievčina, ktorá práve odchádzala z divadla.

Čítajte viac:

Skrúcaný o vystúpení v Tvoja tvár znie povedome: Je to slušne zaplatené

Lepšie ako kamera

Hra English dvojka - nová krv voľne nadväzuje na inscenáciu English is easy, Csaba is dead. Figúrky, ktoré preslávila v divadle, sa neskôr presunuli do jojkárskeho seriálu Mafstory. Ústrednou postavou divadelného pokračovania je Bonbón. Ten so svojimi kumpánmi predstavuje nových, už sofistikovanejších mafiánov, než na akých sme boli zvyknutí v divokých deväťdesiatych rokoch.

Dvaja bosovia sa stávajú milencami tej istej ženy, ktorá má s nimi zákerný plán. Finančník zo skupiny J&T Igor Rattaj stvárnil majiteľa striptízového baru. Dosky, ktoré znamenajú svet, si teraz boháč nevie vynachváliť. „Divadlo je umenie. Film je ilúzia. Natáčanie je také chladné, strojené, vyčerpávajúce a nemá to dušu,“ zhodnotil po predstavení, prečo mu pódium učarovalo viac.

Z vystupovania pred divákmi strach nemá, nepovažuje sa za trémistu. Napätie prežíva iba deň pred predstavením. „Nie som si ešte úplne istý v textoch. Ale keď už to beží a hrám, tak si to užívam.“ Scenár sa učil jednoduchým memorovaním. Cvik mu zostal ešte z tínedžerských čias, keď s partiou kamarátov hrali amatérske divadlo.

„Boli sme štyria, z toho dvaja sa doteraz venujú divadlu profesionálne. Sú vyštudovaní herci. Ja som vtedy nemal odvahu podať si prihlášku na Vysokú školu múzických umení. Za socializmu sa dala vybrať jedna vysoká škola a keď vás nezobrali, išli ste na vojnu. Nedalo sa lavírovať ako dnes. K biznisu som sa potom dostal náhodou, nemal som také plány,“ objasnil nám Rattaj.

Herectvo ho však dodnes láka. Láska zo školských čias je jeho hoby. „Je to taká psychohygiena. Točíme sa vo víre problémov a keď sa zacyklíme príliš, hľadáme východ. Niekto zbiera známky, niekto chodí na jachtu, niekto športuje - každý má to svoje. A toto je moje. Dostávam sa do skupiny ľudí, ktorí riešia úplne iné vzťahy, iné problémy. Samozrejme, aj oni sa medzi sebou milujú, neznášajú, nenávidia, čo je normálne aj v mojej brandži. Je to podobné, ale zároveň úplne iné.“

Čítajte viac:

Kam pochovala Emília Vášaryová manžela? Hrobové miesto je prázdne

Vyzvedali od neho

S umelcami si Rattaj po predstavení rád posedí a debatuje. Priznáva, že keď do divadla zavítal prvýkrát, jeho súčasní hereckí kolegovia na neho pozerali s miernym začudovaním. „Možno pre moju medializáciu pozerali na mňa a ja som zas pozeral na nich. Lebo oni sú známi herci,“ spomína na prvý kontakt v La Komike, kam si už predtým občas zašiel ako divák.

Nakoniec si na seba zvykli. Dnes sa umelci vypytujú finančníka na veci z biznisu a ako to chodí v jeho svete. „Naposledy mi v noci z nejakého žúru poslala herecká kolegyňa otázku, či Slovensko požičalo Európskej komisii peniaze alebo ich má, naopak, požičané. Ako to vlastne je. Predpokladám, že s priateľmi viedli vášnivú debatu pri pivku. Tak chcela vedieť, ako to je,“ zasmeje sa a dodá, že herci z neho dokonca už ťahali múdrosti, ako majú investovať svoje peniaze.

Vraj im poradil, ako najlepšie vedel. Lebo často nevie ani sám sebe dobre poradiť. „Klasicky. Nie všetko investovať do nehnuteľností, sústrediť sa na jednu vec a sledovať, aké sú makroekonomické riziká.“ A do čoho najviac investuje on? „Ja? Momentálne do svojho ducha,“ odpovedal šalamúnsky.

Čítajte viac:

Zomrel pred 400 rokmi a jeho diela sú aktuálne: Nesmrteľny Shakespear

Učili aj oni jeho

Pokiaľ ide o financie, v komornom bratislavskom divadle bol Igor Rattaj od začiatku hviezda. No len čo začali skúšať novú inscenáciu, stíchol. Líderské pozície sa vymenili: „Pozeral som a učil sa, ako sa len dalo. Kopu návykov sa oni naučili v škole a ja som ich neovládal. Lebo predtým som hral len poloamatérsky. Toto je síce alternatívne divadlo, ale s profesionálnymi hercami. A to je úplne iná škola. Do ničoho som im nehovoril. Najväčší problém mi robilo skoordinovať pohyby. A viesť dialóg. Je tam pravidlo sekundy,“ vysvetľuje zapálene.

„Dialógy nemôžu ísť ako v bežnom živote. Keď dohovorím, treba sekundu počkať, aby mohol ísť druhý. Kým sa prenesie pozornosť diváka na druhého herca. Zdalo sa mi to najprv trápne a pomalé, ale keby to bolo ako v bežnom živote, divák by s pozornosťou nestíhal.“ Finančníkovi sa občas stane, že nejakú repliku preskočí, no kolegovia ho zachránia.

„Lukáš Dóza, ktorý hrá Zoliho, ovláda všetky texty. A stále nám šepká, aj keď netreba,“ smeje sa. Napriek tomu si Igor Rattaj v zákulisí svedomito opakuje texty pred každým predstavením a ešte aj počas neho, keď aktuálne nie je na scéne. Raz by sa chcel dostať do levelu ako niektorí jeho kolegovia, ktorí si len vyložia nohy, zoberú si do ruky telefón a keď príde ich čas, len vybehnú na pódium. Akoby sa nechumelilo.

„On vyjde, povie to, vráti sa a chytí telefón. Posedí a zas vybehne,“ pokrúti hlavou. „Herci to berú veľmi vecne. Ja repliky z hry niekedy použijem aj v bežnom živote, tak sa to na mňa nalepí. Im sa to nikdy nestane. Proste prepnú.“

Bez honoráru

Za vystúpenia v staromestskom divadle Igor Rattaj zatiaľ honorár nedostáva. Vraj sa už na to aj pýtal, no exaktnú odpoveď doteraz nedostal. „Že na to musí byť zmluva, tak čakám zmluvu. Tak neviem, koľko beriem. Je mi trápne pýtať si odmenu, ale dúfam, že nejaká príde. Čo som iný?“ smeje sa Rattaj.

Herectvu by sa totiž chcel v budúcnosti venovať viac. Po debute v profesionálnom divadle čaká na ďalšie ponuky. „Viem, že Karol Vosátko teraz točí nejaké veci do televízie, tak som na seba nenápadne upozornil. Ale nejako sa tomu vyhýba. Keby ma ešte do niečoho obsadili, tak nedbám,“ priznáva.

Na otázku, či rolu Bonbóna dostal pre svoje kvality, alebo mu pomohol status milionára, má prekvapivo úprimnú odpoveď: „Nebudeme si nič nahovárať. Som priemerný herec, akých je na Slovensku mnoho. Určite mi pomohlo, že sa poznám s Karolom a som nejako známy. Spomínal mi novú hru, tak som ho poprosil, či by sa tam nenašiel pre mňa nejaký štek. A keď mi doniesol scenár, vlastne druhú hlavnú úlohu, len som pozeral. Myslím, že moje meno pomôže divadlo viac zviditeľniť. Keby som bol nejaký neznámy herec, tak tu teraz asi nerobíte tento rozhovor.“

Chvália ho

Výkon Igora Rattaja chváli aj Lukáš Dóza, jeho súčasný herecký kolega a priateľ Dominiky Kavaschovej (známa zo seriálu Chlapi neplačú - pozn. red.). Vraj keby finančník nebol dobrý, bez problémov by mu to povedal. Minulý týždeň si na reprízu hry zašiel Rattajov kolega z finančnej skupiny Patrik Tkáč s manželkou. „Výkon na jednotku. Jeho životný,“ zhodnotil po skončení hry známy milionár. No komplimenty skladal aj ostrieľaný profík Peter Sklár, ktorého sme videli v pôvodnej mafiánskej komédii aj v Mafstory v úlohe Alinka. „Môže v tom pokračovať, na pobavenie skvelé,“ odsúhlasil Rattajovi záľubu známy herec.

VIDEO Plus 7 Dní