A k tomu ešte dostávajú od štátu ročne vyše tristotisíc eur, z ktorých si vedenie zväzu vypláca štedré platy. Navyše, na čele veteránov stojí bývalý aktívny spolupracovník komunistickej Štátnej bezpečnosti Pavol Sečkár, ktorý sa okolo protifašistického odboja ani nešuchol. Počas Slovenského národného povstania v roku 1944 mal totiž iba päť rokov.

Trestnoprávna zodpovednosť

„Komunisti, eštébáci, gardisti a kolaboranti si uzurpovali majetok vojnových veteránov. Ja som presvedčená, že by to mala riešiť generálna prokuratúra a orgány činné v trestnom konaní, mala by byť vyvodená trestnoprávna zodpovednosť. Za vlády Roberta Fica všetko popredali a minister Kaliňák im ešte dáva dotácie. My ani nevieme, na čo sa tie peniaze používajú, majú ešte aj príjmy z prenájmu, je to jedna čierna diera. Oni to tam všetko zlikvidujú a použijú pre seba. Komunisti, gardisti a eštébáci prežrali a prepili majetok vojnových veteránov,” rozhorčila sa dcéra skutočného vojnového veterána Vincenta Salenku Magdaléna Salenková.

Predseda: Pavol Sečkár, prvý sprava, si ako predseda zväzu dáva vyplácať plat. Skladajú sa mu naň slovenskí daňovníci. Foto: TASR

Keď ako členka SZPB začala klásť vedeniu nepríjemné otázky, zrušili jej členstvo, čím jej formálne znemožnili ďalej sa zúčastňovať diania vo zväze. Pani Salenková namieta, že z peňazí, ktoré zväz dostáva od Ministerstva vnútra SR, by si nemali funkcionári vyplácať platy, ale postarať sa o skutočných veteránov, ktorí sú vo vysokom veku odkázaní na sociálnu pomoc.

Podľa dostupných údajov si vedenie zväzu rozdelilo na výplatách ročne zhruba 110-tisíc eur. A to nie je všetko.

Protifašistickí bojovníci vlastnia aj ďalší lukratívny majetok, ktorý šikovne speňažujú. Viac sa o dianí v Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov, ako aj o komunistickej minulosti ich predsedu dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní