Malo to byť iné ako za predchádzajúcich vlád, vraj prehľadnejšie a férové. Hoci úmysel sa zdal šľachetný, výsledok je prinajmenšom zvláštny. Aj takto by sa dal zhodnotiť deklarovaný zámer OĽaNO obsadiť posty šéfov okresných úradov najtransparentnejším spôsobom v histórii. V praxi to však vyzeralo tak, že Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti si vytvorili vlastné komisie a v roku 2020 obsadili všetkých 72 riadiacich postov na úradoch svojimi ľuďmi. Dôležitú úlohu podľa kuloárnych informácii zohrávali takzvaní regionálni koordinátori, konkrétne Jarmila Kyselicová a Ján Marosz.

Tí boli členmi výberových komisií a hľadali v regiónoch vhodných ľudí. Hoci Marosz v novembri minulý rok nastúpil do funkcie generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu, Kyselicovej zostali ako výkonnej manažérke hnutia naďalej na starosti regionálne štruktúry. Práve Kyselicová je dlhoročnou spolupracovníčkou ministra financií Igora Matoviča a v minulosti pracovala aj v jeho vydavateľstve. Na dôvažok je jej manželom poslanec za OĽaNO a bývalý vyšetrovateľ NAKA Lukáš Kyselica.

Skončila a nevie prečo

Viacerí noví prednostovia prišli pred dvoma rokmi do funkcie s odhodlaním zmeniť pomery, nastaviť prehľadné pravidlá a vykoreniť korupciu. To je aj prípad Svetlany Václavíkovej, ktorá riadila okresný úrad v Poltári. Rýchlo však zistila, že sľuby OĽaNO o podpore a realita sú dve rozdielne veci. Precitla pred dvoma týždňami, keď ju vláda na základe návrhu ministra vnútra Romana Mikulca odvolala. Bez udania dôvodu! „Pri odvolaní mi absolútne nikto okrem generálneho riaditeľa, ktorý mi zavolal v ten deň, že dostal pokyn pripraviť materiál na odvolanie, nič nenapísal, nezavolal, nepovedal. Z OĽaNO som sa nič nedozvedela,“ posťažovala sa Václavíková.

Dodáva, že jej odvolaniu predchádzal konflikt, do ktorého sa dostala s miestnymi štruktúrami OĽaNO, na čele s primátorkou a poslankyňou hnutia v parlamente Martinou Brisudovou. „Bola tam z jej strany snaha o riadenie úradu, vydobýjanie moci silou a vyhrážky. Na mňa vyvíjali tlak poslanci, bola som veľmi kontrolovaná a riešili ma tam cez nejaké pamflety. Moje vysvetlenia nikto nereflektoval,“ priblížila odvolaná funkcionárka.

Odvolaná prednostka Okresného úradu v Poltári Svetlana Václavíková.
Zdroj: archív S. V.

Keďže situáciu chcela riešiť, snažila sa skontaktovať s vyššími miestami. „Bol problém dostať sa k ministrovi či už pre kovidové opatrenia, či časovú tieseň. Jednoducho som sa nedostala nikde k nikomu,” ozrejmila a dodala, že preto sa s vecou rozhodla obrátiť na manažérku hnutia Kyselicovú. S ňou už pritom v minulosti komunikovala v rámci svojho pôsobenia. „Chcela som poukázať na nedostatky a protizákonné konanie zo strany primátorky, ktorá odo mňa vyžadovala porušenia zákonov - aby som ja prinútila zamestnancov OÚ konať v prospech mesta. Problémy, ktoré som jej tlmočila, však boli odsunuté ako nejaké malichernosti, že sú to len také reči. Nikto sa za mňa nepostavil a absolútne nikto ma nevypočul. Nakoniec mi len oznámili, že som odvolaná,“ opísala Václavíková.

Nedvíhala mobil

Podobne bez akéhokoľvek vysvetlenia skončila prednostka, ktorá nechce byť menovaná a jej meno máme v redakcii. Hovorí, že OĽaNO vykoplo presne tých šéfov, ktorí boli aktívni a snažili sa v úrade niečo zmeniť. „Zamestnancom sa nepáčilo, že som vyžadovala kontroly. Chodili potom na mňa vymyslené sťažnosti,“ uviedla. Keďže OĽaNO podľa nej nemá poriadne stranícke štruktúry, tak sa rozhodla obrátiť tiež na Kyselicovú - rovnako neúspešne. „Posledné mesiace som sa jej nevedela dovolať, ona mi nezdvíhala mobil. Jednoducho žiaden kontakt. Ona už vedela, že ma odvolajú, a nič mi neoznámila. Má tam veľký vplyv,“ myslí si bývalá prednostka, ktorá sa predtým s Kyselicovou pracovne stretávala.

„Ja som jej hovorila o nejakých odborných problémoch na úrade a ona tomu vôbec nerozumela. A pritom to je človek, ktorý vyberá ľudí a posúva ich do funkcie.“ Vyzerá to teda tak, že Matovičova strana namiesto podpory protikorupčných opatrení robí pravý opak a chráni ľudí, ktorí boli dosadení za bývalej garnitúry. „Mňa Mikulec odvolal, keď som mala rozrobené porušenie pracovnej disciplíny, pracovník mi falšoval testy. On ma odvolal a normálne mi zmaril disciplinárne konanie,“ skonštatovala.