Pri pohľade na novú slovenskú prezidentku sa začne senzibilnejšiemu človeku aj trošku zívať. Teda, nie že by bola taká nudná, to určite nie, ale pri predstave, čo všetko v poslednom období zažila, kde vystúpila, o čom v rôznych debatách rečnila a, naopak, koľko hodín spánku jej chýba, nečudo, že citlivejší jedinec našu nastávajúcu hlavu štátu aj poľutuje. A to právnička Zuzana Čaputová prezidentovať ešte ani nezačala. Do Grasalkovičovho paláca totiž oficiálne zasadne až v júni, keď jej žezlo odovzdá Andrej Kiska. Dovtedy toho musí ešte veľa stihnúť aj sa mnohému podučiť. No nielen ona. Vysoká štátnická funkcia zasiahne celú rodinu Zuzany Čaputovej. Dokonca aj jej susedov z ulice.

Všadeprítomná ochranka

Prvé zmeny sa novej prezidentky bytostne dotkli doslova pár hodín po víťazstve. Na každom kroku ju začala sprevádzať prísna policajná ochranka, ktorá dbá o jej bezpečnosť. Muži v oblekoch jej síce spoločnosť robili už niekoľko týždňov, do druhého kola volieb to však boli pracovníci súkromnej SBS, ktorých pre vyhrážky najal tím Zuzany Čaputovej. Jej súčasná ochranka je už čosi iné. Sú to štátom cvičení príslušníci z Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR, ktorých bude mať k dispozícii 24-hodín denne, či bude plniť štátnické povinnosti, alebo pôjde s dcérami a priateľom do prírody opekať špekáčiky.

Aj nakupovať s ňou budú chodiť, čo zas môže byť výhoda, veď hádam nenechajú pani prezidentku nosiť ťažké tašky. Nesmie ich však pri tom ni­kto nafotiť, lebo to by si ostrí chlapci asi zlizli poriadnu kritiku svojich nadriadených. Ťahanie nákupov totiž nepatrí medzi ich povinnosti, keď­že prezidentku majú v prípade potreby chrániť vlastným telom. Nuž a predstava, že to bude práve počas nosenia tašiek s nákupom… Aj pre policajných bodygardov bude teda ochrana prezidentky tak trochu nová skúsenosť. Zrejme sa občas nevyhnú rozhodovaniu, či v nich preváži profesionalita, alebo džentlmenstvo. Na druhej strane, keď mohli bývalej asistentke Roberta Fica vynášať do nového bytu obrazy, jedna taška pani prezidentky s chlebom, rožkami, jogurtmi či mliekom ich hádam o miesto nepripraví.

Búdka na ulici

Bezpečnostné opatrenia sa dotknú tiež bydliska Zuzany Čaputovej. Mohla by síce dostať služobný byt, keďže prezidentská vila na Slavíne je nepoužiteľná, nová hlava štátu však vyhlásila, že by rada zostala bývať v dome v Pezinku. Nachádza sa na pokojnej ulici zastavanej rodinnými domami. Z druhej strany je cesta susediaca s vinohradmi, čo ochranke situáciu zrejme mierne skomplikuje. V každom prípade však možno povedať, že bydlisko Zuzany Čaputovej sa nevyhne opatreniu vo forme umiestnenia strážnej búdky na ulici, v ktorej budú mať 24 hodín službu ochrankári. Toto opatrenie sa istým spôsobom dotkne aj susedov novej prezidentky, ktorí si budú musieť na neustálu prítomnosť policajných bodygardov zvyknúť. Môže to mať aj svoje výhody. Zrejme žiadny, ani ten najdobrodružnejší zlodej sa nevyberie na záťah, ak je viac-menej isté, že ho lapia priamo pri čine. V jej prípade bude Úrad na ochranu ústavných činiteľov postupovať rovnako, ako to bolo pri prezidentoch Andrejovi Kiskovi a Ivanovi Gašparovičovi. Aj v mieste ich bydliska, teda v Poprade a v Limbachu, postavili strážnu búdku, pričom každý neznámy človek musel strpieť prípadnú kontrolu.

V bezpečí: Niekoľko hodín po druhom kole volieb dostala nová prezidentka aj policajnú ochranku.
V bezpečí: Niekoľko hodín po druhom kole volieb dostala nová prezidentka aj policajnú ochranku.
Zdroj: Profimedia

Protokol

Zuzana Strapákovie, ako ju jej rodným priezviskom volajú jej fanúšikovia, sa bude tiež musieť popasovať s protokolom. „Funkcia prezidenta republiky sa vykonáva v súčinnosti s protokolom. Jeho nevyhnutnou súčasťou je prezentácia a reprezentácia Slovenskej republiky, ktorá je parlamentnou republikou. Bude to patriť k prvoradým povinnostiam pani prezidentky. Oficiálna časť jej prezentácie, ako je vykonávanie zahraničných návštev, prijímanie návštev, diskusie, prijatia, pracovné obedy a večere, je veľmi náročná na čas a patrí to k jej povinnostiam. Je na jej rozhodnutí, či do tejto činnosti zapojí svoju rodinu - dve dospievajúce dcéry a partnera, ktorí nie sú zamestnanci ani na výplatnej listine Kancelárie prezidenta, a tak by ich účasť bola symbolická. Možno by ju mohli sprevádzať na spoločenských a kultúrnych akciách,“vysvetľuje odborníčka na protokol Mária Holubová.Upozorňuje zároveň, že novú hlavu štátu očakáva maratón štátnických povinností a protokolárnych ceremoniálov, ktoré ju aj jej blízkych čiastočne zbavia slobody a bežných ľudských radostí. Naráža pritom na to, že sa bude pohybovať v sprievode spomínanej všadeprítomnej ochranky. Podľa odborníčky bude musieť pani prezidentka, ako všetci vrcholoví politici, zvládnuť komunikáciu s médiami a musí sa pripraviť aj na to, že verejnosť bude mať o jej život veľký záujem. „Bude chcieť byť o všetkom informovaná. Vyžaduje si to vysoký stupeň sebaovládania, na základe ktorého by mala zvládnuť aj protokol. Jeho pravidlá sú ľahko naučiteľné, ale ich aplikácia v nečakaných situáciách závisí aj od sebakontroly bez emócií a pátosu,“ konštatuje Mária Holubová.

Zuzana Čaputová musí začať s budovaním svojho imidžu, ktorý by nemal byť v rozpore s jej individualitou a identitou, čo je podľa odborníčky pre političku veľmi náročné. „Všetci budú posudzovať nielen to, čo hovorí, ale aj ako vyzerá, ako vystupuje a ako sa oblieka. Nebude si môcť dovoliť deň, keď si povie - teraz nemám náladu na účes, šaty, topánky, lebo všetko sa môže otočiť proti nej. Preto akékoľvek vystúpenie pred médiami musí jej tím starostlivo pripraviť, aby bez problémov zvládla odpovedať na otázky novinárov. Politik, ktorý nezvláda tento proces, nie je politik,“ zdôrazňuje Mária Holubová.

Spolu: Zuzana Čaputová s dcérami a priateľom Petrom Konečným. Aj ich čakajú zmeny. Napríklad sa musia správať zdržanlivejšie.
Spolu: Zuzana Čaputová s dcérami a priateľom Petrom Konečným. Aj ich čakajú zmeny. Napríklad sa musia správať zdržanlivejšie.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Deti a partner

Prezidentovanie sa iste dotkne aj rodinných príslušníkov, najmä jej dvoch dospievajúcich dcér, Ley a Emy, aj jej partnera, ktorým je textár a fotograf Peter Konečný. Po­dľa Márie Holubovej na Slovensku nie je zvykom, aby sa na politickej činnosti prezidenta zúčastňovala rodina, čiže okrem toho, že Zuzana Čaputová bude ako matka permanentne vyťažená, nebudú jej dcéry pociťovať žiadne obmedzenia. „Deti pani prezidentky by mali pokračovať vo svojom bežnom živote, nemusia sa vzdať ani vystupovania na sociálnych sieťach, ale musia byť zdržanlivé vzhľadom na post svojej matky a nezverejňovať jej fotografie zo súkromia,“hovorí odborníčka.  Nič zásadné sa nevyžaduje ani od partnera pani prezidentky, ktorý nemá žiadne povinnosti. Ak sa však rozhodne svoju polovičku sprevádzať na spoločenských akciách, mal by sa držať v úzadí. Tiež by sa mal zdržiavať komentárov na politickú situáciu a medzinárodné vzťahy, mal by byť upravený, usmievať sa a robiť v podstate to, čo platí pre manželky prezidentov v globále. „Partner pani prezidentky by mal pre ňu znamenať oporu, pretože ju čaká veľmi náročný proces ako prvej občianky v štáte, čo je hlavne prestížna funkcia,“ je presvedčená Mária Holubová, ktorá zdôraznila, že členovia prezidentkinej rodiny by sa mali vyhýbať spontánnej komunikácii s novinármi, lebo povedia niečo, čo by mohlo jej imidžu uškodiť.

V tejto súvislosti spomenula príhodu, ktorej hlavnou aktérkou bola bývalá prvá dáma USA Jackie Kennedyová. „Vyznačovala sa suchým humorom a novinárom mala za zlé, že veľa píšu o jej mánii kupovať šaty zahraničných značiek. Na jednu tlačovú besedu, kde mala informovať o rekonštrukcii Bieleho domu, pri­šla s dvoma psami. Novinárka sa jej opýtala, čo tie psy žerú, na to Jackie Kennedyová odpovedala, že novinárov. Zavládlo obrovské zdesenie, lebo keby to vyšlo v tlači, bol by to škandál, ktorý mohol zasiahnuť jej manžela a jej hovorkyňu Tish Baldri­geovú stáť miesto. Tá preto okamžite chytila mikrofón do ruky a pohotovo začala rozprávať o sponzorských daroch pre Biely dom. Novinári, ktorí mali Kennedyho vo veľkej obľube, tento prešľap prvej dámy nezverejnili,“priblížila Mária Holubová, čo všetko môže spontánnosť vyvolať.

Prečítajte si tiež: