Prestížna cena pre architektov CE ZA AR má aj svoju anticenu. Je ňou ocenenie Brutus. Ukazuje na nepodarky a psie kúsky v našej kultúre stavieb. Oceňuje totiž najproblematickejšie prešľapy v oblasti architektúry a stavebníctva uplynulého roka. Aj tohoročná je už známa. Podľa archinfo. sk je jasným favoritom stavebná spúšť v Jasnej.

Anticena je vyhlasovaná anonymnými dobrovoľníkmi. V podstate parazituje, respektíve vnáša protiklad k Cene za architektúru Slovenskej komory architektov - CE ZA AR. Podľa kurátorky a publicistky Zuzany Duchovej sa zaoberá popisovaním podpriemerného, neinovatívneho, neekologického v domácej architektonickej tvorbe.

V slovenských mestách totiž renomovaní architekti stále viac a viac pozorujú nespočetné množstvo vizuálnych, ako aj technických zásahov, ktoré sú mimoriadne nešetrné a neadekvátne a s estetikou stavby nemajú nič spoločné. Len cez leto nominovala verejnosť celkovo 35 fenoménov podpriemernej kvality. Nechýbali počiny, ktoré už v minulosti anticenu získali, alebo ako konštatuje archinfo.sk návrhy udeliť cenu “mojej mame, ktorá vybrala na fasádu domu tú pistáciovú zelenú.” Anonymná porota nakoniec vybrala 7 hriechov a jedného absolútneho víťaza.

Úplne Jasný BRUTUS smeruje podľa anonymných odborníkov do Jasnej, kde nielen hotel Damian ale aj koláž desiatok ďalších objektov devalvuje dedičstvo tejto krajiny. Podľa nich autori týchto počinov demonštrujú kombináciu antitalentu a absencie vízie. A tým prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku Slovenska. Anticenu získalo aj zateplenie troch kúpeľných domov v Trenčianskych Tepliciach – a to v kategórii Vražda prvého stupňa.

Cenu verejnosti, či 7. hriech architektúry udelila porota zas pre “obnovu” budovy Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave”. „Budova, v ktorej vychovávame generácie stavebných inžinierov si zaslúži viac ako len namaľovať, viac ako len zatepliť,“ prezentujú svoj názor hodnotiaci anonymní odborníci.

FOTO architektonických hriechov v GALÉRII

Prvý ročník anticeny bol vyhlásený už v roku 2018. Vtedy anonymní odborníci zvozili pod čiernu zem  drevený objekt pod Mostom SNP.  Nakoniec sa táto čierna stavba  odstránila.