Vyzerá to tak, že Robert Kaliňák a Tomáš Dru­cker neboli poslední z vedenia rezortu vnútra, ktorí mali problémy vysvetliť svoje obchodné transakcie a záhadné bohatstvo. Dlhoročná Kaliňákova pravá ruka, štátna tajomníčka Denisa Saková popri práci pre stranu Smer a ministerstvo pozoruhodne zveľaďuje svoj osobný majetok. Nedávno jej firma kúpila nanajvýš lukratívnu nehnuteľnosť. Mohla si ju jednoznačná adeptka na voľnú stoličku ministra vnútra zo svojich príjmov dovoliť? Ako je možné, že ju dnes predáva s takým obrovským ziskom?

Korunná princezná

Denisu Sakovú vytiahol do vysokých štátnych funkcií Robert Kaliňák. Popri ňom pôsobila na ministerstve vnútra už desať rokov. Najskôr ako generálna riaditeľka sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti a počas druhej Ficovej vlády ako vedúca služobného úradu. Saková dokonca údajne figurovala v tendri, kde podľa trestného oznámenia prokurátora Vasiľa Špirka lietali úplatky pre Kaliňáka a Počiatka. Po posledných parlamentných voľbách postúpila ešte vyššie, na post štátnej tajomníčky, a Robert Fico ju minulý rok označil za nastupujúcu mladú generáciu v Smere.

Štyridsaťdvaročná blondína založila so svojím dnes už exmanželom v roku 2015 eseročku KOMEC. Tá nedisponovala takmer žiadnym majetkom - až na jeseň 2016 kúpila v bratislavskom Starom Meste nehnuteľnosť značných rozmerov a kvality. Dvojpodlažný obchodný priestor s rozlohou 287,45 štvorcového metra je na prízemí novopostaveného vežového komplexu Panorama City, čiže bezprostredne vedľa Slovenského národného divadla a obchodného centra na nábreží Dunaja. Majiteľkou tejto nehnuteľnosti je od novembra de facto už len Saková, keďže Alexander Sako z firmy vystúpil. „Išlo o rodinnú investíciu. Vzhľadom na to, že došlo k rozvodu v manželstve, v rámci bezpodielového spoluvlastníctva majetku došlo k zmene na poste majiteľa spoločnosti,“ napísala nám štátna tajomníčka.

Môže si to dovoliť?: Saková nechce povedať, koľko zarobila za posledných desať rokov.
Môže si to dovoliť?: Saková nechce povedať, koľko zarobila za posledných desať rokov.
Zdroj: Diana ?ern?kov?

Zárobky neprezradí

Podľa účtovnej uzávierky za rok 2016 vidieť, že Sakovej firme pribudol v kolónke pozemky a stavby majetok v hodnote 466-tisíc eur a 90-tisíc na účtoch v bankách. Saková tvrdí, že jej spoločnosť za biznis priestor s rozlohou 300 štvorcových metrov s tromi garážovými stojiskami zaplatila 558-tisíc eur.

„Išlo o kombináciu financovania zo zdrojov - pôžička konateľa spoločnosti a úveru zo slovenskej banky,“ hovorí. Keďže po rozvode sa majetkovo vyrovnala so svojím bývalým manželom a stala sa tak jedinou majiteľkou firmy KOMEC, je pravdepodobné, že celá ťarcha splátok musela prejsť na ňu. Mohla si však pani štátna tajomníčka takúto rozľahlú a strategicky položenú stavbu dovoliť? Na túto otázku zatiaľ nie je jasná odpoveď, keďže nám odmietla prezradiť svoje zárobky za posledných desať rokov.

„Všetky moje príjmy v štátnej správe vyplývajú z mojich majetkových priznaní. V rokoch 2010 a 2011 som pracovala na manažérskej pozícii v spoločnosti EON IT, teda vo firme, pre ktorú som cez sprostredkovateľa pracovala niekoľko rokov na manažérskej pozícii aj pred rokom 2007 priamo v Nemecku. Do roku 2006 som sa venovala aj podnikateľskej činnosti,“ napísala.

Jej majetkové priznania, ktoré spomína, toho však príliš veľa neodhaľujú. Na stránke Národnej rady sú dve. Podľa toho posledného, za rok 2016, zarobila vo verejnej funkcii necelých 26-tisíc eur. Rok predtým neuviedla žiadne príjmy. Vlastní však dva byty v Ružinove, ktoré kúpila v rokoch 2006 a 2008. Za väčší, trojizbový, zaplatila 176-tisíc eur a za druhý, dvojizbový, 64-tisíc eur, čiže dovedna 240-tisíc eur. „Na menší z nich som čerpala peniaze z úveru v banke,“ dodáva. Začiatkom tohto roka dostala do daru dva hektáre pozemkov vo Vajnoroch.

Švagor zarába na vnútre

V podnikaní nejde karta len samotnej Sakovej, ale aj jej švagrovi Petrovi Lempeľovi. Manžel jej sestry sedí v predstavenstve akciovky ENGIE Services a zároveň v nej figuruje ako koncový užívateľ výhod. Náš týždenník zistil, že ENGIE Services okrem rôznych štátnych inštitúcií ako Slovenská pošta, ministerstvo kultúry, Národná rada či Železnice SR zarába na ministerstve vnútra. Rezort s firmou Sakovej švagra, v tom čase vystupujúcou ešte pod názvom COFELY, a. s., podpísal v roku 2016 minimálne štyri rámcové dohody na vykonávanie odborných prehliadok a skúšok na plynových zariadeniach v objektoch ministerstva na 397 800 eur bez DPH. Denisa Saková na otázku PLUS 7 DNÍ, či s Lempeľom rozoberala biznis v jej rezorte, neodpovedala: „Spoločnosť ENGIE Services, predtým COFELY, je medzinárodná spoločnosť, ktorá pôsobí vo viacerých krajinách Európy. Uzavreté zmluvy sú výsledkom verejného obstarávania. V roku 2016 realizovala revíziu kotlov za 35-tisíc eur a v roku 2017 32-tisíc eur,“ znela odpoveď štátnej tajomníčky.

To však nie je jediná spojitosť medzi ENGIE Services, respektíve COFELY, a Sakovej pôsobiskom. COFELY niekoľko rokov využívala ako svoje sídlo budovu ministerstva vnútra na Mlynských nivách 61. V roku 2015 dokonca dlhovala ministerstvu dvojmesačné nájomné takmer 17-tisíc eur, čo následne priznala ako bezdôvodné obohatenie.