Ale veď je to krátky čas vo funkcii. A krátke boli aj letné prázdniny. Ako sa hovorí, ubehli ako voda. Hádam sa v nej žiaci dostatočne vyčliapkali a už zarezávajú v školských laviciach. V prvý školský deň im pri nástupe v honbe za vedomosťami asistovali aj mocidámy a jeden mocipán. Vyzeralo to dáko takto.

Hurá do školy, zvolalo 660-tisíc školákov, ktorí dnes nastúpili do základných a stredných škôl, z toho 58 100 prváčikov zasadnúc do neznámych školských lavíc úplne prvý raz. Tri školy potešili svojou prítomnosťou predstavitelia štátu.

Prezidentka Zuzana Čaputová zavítala na Základnú školu na Turnianskej ulici v bratislavskej Petržalke. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa ukázal na otvorení školského roka 2019/2020 na Základnej škole na Športovej ulici v Moste pri Bratislave, no a ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) išlo do školy, v ktorej ona sama drela školské lavice, na Základnú školu na Beňovského ulici v mestskej časti Dúbravka.

Dobrá vo všetkých predmetoch

„Mala som dva roky na to, aby som niečo začala robiť. Je to strašne krátky čas. Kým ten systém pochopíte, urobíte nejaké opatrenia, tak sa nedočkáte toho, aby ste videli výsledky,“ vyhlásila na otvorení školských brán ministerka školstva Martina Lubyová s tým, že , keby v novom volebnom období opäť nestála na čele rezortu školstva, bolo by jej to ľúto.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová symbolicky pasuje deti za prvákov počas otvorenia nového školského roka 2019 - 2020 na Základnej škole Beňovského v bratislavskej mestskej časti Dúbravka 2. septembra 2019.
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová symbolicky pasuje deti za prvákov počas otvorenia nového školského roka 2019 - 2020 na Základnej škole Beňovského v bratislavskej mestskej časti Dúbravka 2. septembra 2019.
Zdroj: TASR

Lubyová nastúpila do funkcie v septembri 2017, keď vystriedala Petra Plavčana, ktorý sa porúčal z ministerského kresla po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Hoci sa Lubyová dušovala, že ona bude prerozdeľovať milióny inak, dopadlo to predsa len všelijako, porovnanie tu >>

Každopádne, Lubyová bola podľa jej slov v škole dobrá vo všetkých predmetoch. Neobľubovala však, keď na telesnej výchove behali a robili gymnastické prvky, napríklad taký výmyk na hrazde. Potešilo ju, že na otvorenie školského roka prišli aj učiteľky, ktoré ju kedysi učili.

„V práci som mala rada deti, každý žiak je inakší. Všetci sa niekde uplatnia, ale len, keď chcú,“povedala učiteľka matematiky a fyziky na dôchodku Eva Abrahánová, ktorá učila i Lubyovú. Ako ďalej prezradila, so žiakmi vždy vychádzala dobre, lebo mali pravidlá. „Samozrejme, oni museli rešpektovať mňa a ja zas ich.“

Keď som bola malá...

„Keď som bola malá, nevedela som, že raz budem prezidentkou. Vedela som ale, že chcem pomáhať ostatným ľuďom. A to sa dá, aj keď nie ste prezidentmi a prezidentkami,“nezabudla zavesiť svoje posolstvo pri príležitosti začiatku školského roka na svoj Facebook prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že malým prváčikom zo Základnej školy na Turnianskej ulici v Petržalke povedala, že každý môže pomáhať, aj oni. Tu a teraz. „Mamine a ocinovi, svojim starým rodičom, súrodencom, alebo aj spolužiakom a spolužiačkam.“

Čaputová si bratislavskú školu nevybrala náhodne, ale pre jej „zelenú“ výučbu. Inak ešte uviedla, že problémom v školstve je získať a udržať si pracovníkov. „Zdá sa, že je to problém, ktorý prekračuje možnosti samosprávy, ako pritiahnuť mladých ľudí, ktorí absolvujú školy, aby vôbec do tej školy šli, aby sa venovali učiteľskej profesii, ktorá je veľmi dôležitá. Takže si myslím, že je to niečo, čo naozaj treba riešiť z centrálnej úrovne.“ Poukázala tiež na to, že chýbajú peniaze na rekonštrukciu starých budov, kde školy prevažne sídlia. Poďme však už na inú školu.

Trajektória je dobrá

Nielen Čaputová sa rozpamätávala na svoje školské časy. „Pamätám si, aké to bolo prvý deň pre mňa, keď som šiel do školy a ešte nevedel, čo ma čaká. Bola to veľká radosť, ale aj trocha strachu. Vďaka pani učiteľkám som však chodil do školy vždy veľmi rád,“prihovoril sa premiér Peter Pellegrini v prvý školský deň svojim fanúšikom na Facebooku.

Na základnej škole v obci Most pri Bratislave (okres Senec) už nenostalgicky vyhlásil, že platy učiteľov sa zvyšujú rok čo rok a do budúcna prestanú byť témou slovenského školstva. O to viac sa bude treba sústrediť na kvalitu prípravy nových pedagógov, aby zo škôl prichádzali dobre pripravení učitelia, schopní zvládnuť nároky novej doby.

A je to tu: Obedy zadarmo. Premiér Peter Pellegrini otvoril školský rok na základnej škole v obci Most pri Bratislave.
A je to tu: Obedy zadarmo. Premiér Peter Pellegrini otvoril školský rok na základnej škole v obci Most pri Bratislave.
Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini

„Postupne smerujeme k želanému cieľu, aby sa plat pedagóga približoval k priemernému platu vysokoškolsky vzdelaného človeka. Ešte to niekoľko rokov potrvá, ale trajektória je správna.“Premiér priznal, že v Bratislave a okolí je, čo sa týka platov učiteľov, špecifická situácia a plošné odmeňovanie na Slovensku trápi aj silové zložky. „Plat, ktorý sa vypláca, inak pôsobí v Banskej Bystrici, Lučenci a inak v Bratislave, kde náklady na život sú úplne odlišné.“ No proste, je to výzva, ktorá stojí pred vládou. Aktuálnou i budúcou. A keď už hovoríme o výzvach, pred jednou bude aktuálne stáť aj Pellegrini. V piatok má čeliť v parlamente odvolávaniu.

Vyzerá to tak, že školský rok je ešte len na začiatku, ale opozícia by dala premiérovi „vysvedčenie“ už teraz. Asi by prepadol súdiac podľa toho, že práve opozícia dala návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi. Dôvod je, že predseda vlády neodvolal Moniku Jankovskú z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti. Jej odchod opozícia žiada pre jej údajné kontakty s Marianom K. obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Najväčšia zmena vo vzdelávaní

Ale vráťme sa ešte k nášmu systému vzdelávania. Najväčšou zmenou v novom školskom roku bude uvoľnenie výučby cudzieho jazyka. Ešte v uplynulom školskom roku si žiaci ku povinnej angličtine zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk, ktorého výučbu vedela škola zabezpečiť. Na výber mali z nemeckého, ruského, talianskeho, španielskeho a francúzskeho jazyka. 

„Po novom si žiaci budú môcť už vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v treťom ročníku povinne. Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v siedmom až deviatom ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk,“ uviedol rezort školstva.