Už pár dní je v kinách. Prvý dokumentárny film o futbale nakrútený v ére samostatného Slovenska. Volá sa Finále a mapuje osudy zlatých belehradských chlapcov - futbalistov Československa, ktorí v roku 1976 vybojovali titul majstrov Európy. „Okrem príbehu Pavla Demitru tu takýto film ešte natočený nebol. Je to pocta tým ľuďom, ktorí boli potrestaní dobou. Zaslúžia si ju. Boli to hrdinovia našich snov,“ tvrdí s hrdosťou v hlase producent filmu Miroslav Čížek.

Remíza? Žiadne pivko

Vtedajší hrdinovia sú dnes obyčajní muži. „Je to film o tom, ako si teraz žijeme. Ja viem, ukazujú ma tam v krčme, ale chodievam tam len raz do týždňa,“ tvrdí jeden z hráčov vtedajšieho zlatého výberu Jozef Čapkovič. Potrestaný dobou sa však necíti. Hoci o miliónoch, ktoré dnes zarábajú naše hviezdy typu Hamšík, Kucka, Škrtel, mohol pred štyridsiatimi rokmi len snívať.

Pohár je náš: Zľava ho drží Koloman Gögh, kapitán Anton Ondruš, Ján Pivarník, vzadu Antonín Panenka. Vedľa neho trenér Václav Ježek a Marián Masný.
Pohár je náš: Zľava ho drží Koloman Gögh, kapitán Anton Ondruš, Ján Pivarník, vzadu Antonín Panenka. Vedľa neho trenér Václav Ježek a Marián Masný.
Zdroj: ČTK/AP

Pohár je náš: Zľava ho drží Koloman Gögh, kapitán Anton Ondruš, Ján Pivarník, vzadu Antonín Panenka. Vedľa neho trenér Václav Ježek a Marián Masný. Foto: ČTK / AP

„Do Slovana z Červenej hviezdy som prestupoval za oblek. No aj tak som bol rád. Rovnako ako otec, ktorý nevynechal ani jeden zápas klubu. Aj ja som mal ponuky zo zahraničia. Lákali ma do Francúzska, ale čo by som tam bez brata robil. Moje srdce bilo pre Slovan. To boli iné časy. Jasné, dal som si po zápase pivko, vínko, ale keď sme doma len remizovali, tak som nikam nešiel. Hanbil som sa. Dnešná generácia hráčov má radosť z výhry, lebo vie, koľko za to dostane peňazí. Búcha sa do pŕs pre tím, po pol roku prestúpi a búcha sa znovu v inom klube. Tomu hovoria vzťah ku klubu? To v našich časoch nebývalo,“ porovnáva sedemdesiate roky minulého storočia s tými dnešnými Jozef Čapkovič.

„Len jedno mi tam chýba. Viac o trénerovi Václavovi Ježkovi, ktorý nás k zlatu v Belehrade doviedol,“ vraví. Iní by v ňom radi videli aj jeho vtedajšieho asistenta Jozefa Vengloša, no na všetkých sa nedostalo. Obranca víťazného mančaftu Koloman Gögh v diele režisérov Pavla Korca a Dušana Milka vystupovať nemôže. Zomrel v roku 1995 pri dopravnej nehode. Smutný osud má za sebou aj krídelník Marián Masný. Po návrate z Rakúska a bolestnom rozvode žil dlho ako bezdomovec. Dnes robí strážnika v jednej bratislavskej firme. Vo filme nechýba, no pozvánky na spoločné stretnutia s ostatnými spoluhráčmi tvrdošijne odmieta.

Rád poradí: Ivo Viktor v úlohe brankárskeho radcu s malými šarvancami.
Rád poradí: Ivo Viktor v úlohe brankárskeho radcu s malými šarvancami.
Zdroj: ARCHÍV

Rád poradí: Ivo Viktor v úlohe brankárskeho radcu s malými šarvancami. Foto: archív

Oceňovanie zlatých chlapcov na jednom z galavečerov sleduje vo filme len na televíznej obrazovke. Zavretý v malej kutici. Je to jeden z najsilnejších okamihov celého diela. „Nie je to rozprávanie len o športe a vtedajšej ideológii. Kládli sme dôraz aj na ľudské príbehy,“ priznáva režisér Pavol Korec. Za najemotívnejší moment filmu označuje návštevu už čoskoro sedemdesiatročného neapolského štadióna San Paolo, na ktorom za domácich hráva náš Marek Hamšík. „Je už fakt staručký, rozpadáva sa, no na futbal tam chodia celé rodiny. A vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. To vo mne zanechalo silné pocity,“ tvrdí Korec.

Aj Istanbul či Miláno

Film ukazuje tiež čriepky zo súčasného života Martina Škrtela v tureckom Fenerbahce Istanbul i sladký život Juraja Kucku v milánskom AC. Dnešné hviezdy futbalových trávnikov si môžu dovoliť neporovnateľne viac než tie spred štyridsiatich rokov. Už účasť na majstrovstvách Európy, aká sa zverencom Jána Kozáka podarila tohto roku vo Francúzsku, je obrovský úspech. Postup do osemfinále bol krásny bonus, no aj Martin Škrtel otvorene priznáva, že zopakovať kúsok zlatých chlapcov z Belehradu nie je v súčasnosti reálne.

Stretnutie po rokoch: Premiéru filmu si nenechal ujsť Karol Dobiaš, Ján Švehlík, Jozef Čapkovič, čestný hosť z tímu súpera Bernd Hölzenbein, producent filmu Miroslav Čížek, Ján Pivarník, zľava, a za nimi Antonín Panenka a Ladislav Jurkemik.
Stretnutie po rokoch: Premiéru filmu si nenechal ujsť Karol Dobiaš, Ján Švehlík, Jozef Čapkovič, čestný hosť z tímu súpera Bernd Hölzenbein, producent filmu Miroslav Čížek, Ján Pivarník, zľava, a za nimi Antonín Panenka a Ladislav Jurkemik.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Stretnutie po rokoch: Premiéru filmu si nenechal ujsť Karol Dobiaš, Ján Švehlík, Jozef Čapkovič, čestný hosť z tímu súpera Bernd Hölzenbein, producent filmu Miroslav Čížek, Ján Pivarník, zľava, a za nimi Antonín Panenka a Ladislav Jurkemik. Foto: Matej Jankovič

Terajší kouč tímu Ján Kozák podobný film privítal. „Zaujímavo prepojená minulosť so súčasnosťou. Dostať sa na vrchol je ťažké. Pre mladých by to mohla byť motivácia,“ tvrdí. Cenným prínosom je aj pár pohľadov do tábora porazených nemeckých finalistov, ktorých Čechoslováci po remíze 2 : 2 vo finále zdolali až po rozstrele zo značky pokutového kopu.

Neskutočný kontrast

Kde sa zrodil prvotný nápad filmu? „Naštartovali nás filmy ako Maradona, Ronaldo či ten o nemeckej reprezentácii. Kamera v ňom chodí za hráčmi všade. Dostane sa do duše hráča. To je presne to, o čo išlo aj nám. Nechcem robiť s futbalistami rozhovory pred reklamnými bannermi. To ma nezaujíma,“ vraví producent Čížek. „Keď som mal ja 15 rokov, vtedajší reprezentanti boli moje modly. Sedel som meter od televízora a mal zježené chlpy. Aj teraz sa mi triasla ruka, keď som si ju podával napríklad s Karolom Dobiašom. Aj preto sme ho chceli natočiť. Ukázať osud každého jedného člena finálového tímu. A porovnať ho s tými súčasnými. Ten kontrast je neskutočný,“ vraví.