Tip na článok
Pred súdom: Sudkyňa Halvoňová rozhodovala ako profesionál aj ako človek a starú paniu poslala z väzenia domov.

Psychicky chorá babka skončila v base za krádež v potravinách

Sudkyňa Hatalová poslala za mreže psychicky chorú starenku. Bola najstaršou väzenkyňou u nás. Hatalová sa pritom pre iný prípad vyhla disciplinárnemu trestu odchodom do dôchodku.

Galéria k článku (4 fotografie )
Syn Roman: Urobil všetko pre to, aby svojej mame pomohol.
Advokátka: Ivana Halahijová prevzala tento kuriózny prípad a pomohla klientke dostať sa z väzenia.
Zmätená a dezorientovaná: Pani Antónia patrí do rúk špecialistu, nie do väzenia.

Pred trestný senát súdu v treťom bratislavskom okrese sa postavila sedemdesiatsedemročná pani Antónia. Psychicky chorá babička strávila mesiac za mrežami medzi kriminálničkami ťažkého rangu.

Nebyť ľudsky zmýšľajúcej sudkyne a prokurátorky, ktoré povolili obnovu konania a prerušenie výkonu trestu, strávila by v base ešte päť mesiacov.

Kontroverzná sudkyňa Ľudmila Hatalová starenku totiž pôvodne poslala do väzenia na pol roka za krádež v potravinách so škodou - a teraz pozor! - šesť eur. Hatalová sa pritom pre iný prípad vyhla disciplinárnemu trestu odchodom do dôchodku.

Za arašidy do basy

Babička Antónia trpí psychickou poruchou podmienenou vekom a ďalšími okolnosťami. Proti zákonu sa previnila tým, že v obchode opakovane ukradla niekoľko drobností s celkovou spôsobenou škodou zhruba tridsať eur. Za normálnych okolností by ju každý príčetný sudca poslal liečiť sa k psychiatrovi.

V krajine, kde páchatelia miliónových podvodov chodia po slobode, pretože súdy nie sú schopné dostať ich za mreže, však psychicky chorú babku bolo nutné exemplárne potrestať. Babka mala jednoducho smolu, že sa nevolala napríklad Jozef Majský.

Pani Antónia je drobná, chudulinká osôbka, ktorá sa už dlhé roky lieči u psychiatra. Trpí viacerými poruchami, ktoré majú na svedomí napríklad aj to, že občas si strčí v obchode do tašky nejakú drobnosť a zabudne za ňu pri odchode zaplatiť. Keď sa tak stalo prvýkrát, strážna služba ju predviedla a urobila zápis o priestupku.

Pani Antónia zaplatila pokutu. Onedlho sa však všetko zopakovalo. Babička išla nakupovať a do tašky si šupla tovar za šesť eur a tridsaťdeväť centov.

Orgány činné v trestnom konaní riešili vec rýchlo. Za závažný (!!!) prípad krádeže ústnej vody v hodnote 5,29 eura, pemzy za 75 centov a arašidov za 35 centov nasledoval exemplárny trest. Sudkyňa Hatalová podpísala trestný rozkaz, ktorým duševne chorú osobu poslala na pol roka nepodmienečne do basy.

Samotný prokurátor pritom žiadal pre babičku iba finančný trest. Hatalová však išla vysoko nad jeho rámec. Šokujúce je, že sudkyňa sa ani nepozastavila nad tým, že páchateľka sa narodila v roku 1937 a že u takej starej osoby by mohol uvažujúci sudca zapochybovať o zdravom rozume a požiadať napríklad o znalecký posudok jej zdravotného stavu.

Hatalovú, ktorú disciplinárne stíhali, že nedbalým prístupom k práci prispela k vražde týranej ženy Zuzany Dzivej, však nič z toho nezaujímalo a trestným rozkazom odsúdila pani Antóniu za krádež v hodnote pár eur na pol roka tvrdej basy.

Trikrát a dosť

To, čo si psychicky zdravý človek dokáže uvedomiť, sa však netýka chorého človeka. A tak sa stalo, že tretíkrát odišla pani Antónia z toho istého obchodu so sedemdecovou fľašou vodky za deväť eur a sedem centov. Opäť ju chytili.

Celá procedúra prebehla veľmi rýchlo, vlastne nebolo čo vyšetrovať, páchateľka bola jasná, priznala sa. Našťastie, samosudca Zdenko Čaniga bol natoľko ľudský, že upustil od uloženia súhrnného trestu.

Úradný šimeľ

„Mama nám nič nepovedala. V čase, keď vyšetrovanie prebiehalo, bola v nemocnici, operovali jej nádor na pľúcach. Ona tvrdí, že zavolala na telefónne číslo uvedené na predvolaní z polície a vysvetlila, že nemôže prísť na výsluch, pretože ide do nemocnice,“ vysvetľuje jej syn Roman, ktorý sa o maminom odsúdení dozvedel, až keď bolo neskoro.

Kým pani Antónia ležala v nemocnici, úrady nezaháľali. „Keď u mamy zazvonili pri dverách policajti, aby ju odviedli do výkonu trestu, bola to pomerne šokujúca situácia. Nielen pre mňa, syna, ktorý nechápal, prečo musí ísť psychicky chorá stará žena do väzenia, ale aj pre tých mladých policajtov, ktorí prišli mamu odviesť. Keď ju zbadali, zostali v rozpakoch. No nedalo sa nič robiť,“ spomína si syn pani Antónie.

Rodina okamžite začala konať. Našťastie sa ich prípadu zadarmo ujala mladá advokátka Ivana Halahijová. Navrhla súdu obnoviť konanie a prerušiť výkon trestu. V novom konaní by znalci mali posúdiť zdravotný stav pani Antónie.

Zbitá za mrežami?

Minulý týždeň zasadol nový trestný senát bez sudkyne Hatalovej. Babičku priviedla z väznice eskorta. Sudkyňa Iveta Halvoňová súhlasila s obnovou konania a rovnako tak rozhodla aj o prerušení výkonu trestu. Proti tomuto rozhodnutiu nemala námietky ani prokurátorka. Pri pohľade na maličkú a vetchú pani Antóniu sa zrejme ani inak rozhodnúť nedalo.

Na lavici obžalovaných obklopená členmi justičnej stráže pôsobila vyslovene zmätene a zrejme ani veľmi netušila, čo sa to okolo nej deje. „Môžete ísť domov. My sme tiež len ľudia,“ usmiala sa sudkyňa.

Prokurátorka nenamietala. „Ešte som sa s podobným prípadom nestretla. Možno ide o najstaršiu väzenkyňu, ktorá si odpykávala výkon trestu,“ povedala nám na chodbe súdu prokurátorka. Ešte v ten deň popoludní si mamu za bránou väznice prevzal jej syn Roman.

„Pri výstupnej prehliadke našli na maminom tele množstvo podliatin a modrín. Navyše mala zlomené okuliare. Zrejme ju pri výdaji stravy napadli spoluväzenkyne."

"Hovoril som o tom aj s vedením väznice, vraj by mohli incident prešetriť, lenže to by si mama musela spomenúť, kedy sa jej to stalo. Mama je však taká otrasená a dezorientovaná, že nevie, v aký deň ju zbili,“ skonštatoval syn pani Antónie, ktorá za mrežami strávila niečo vyše mesiaca. Pre tridsať eur.

VIDEO Plus 7 Dní