Alena Zsuzsová (44) sedela na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku zoči-voči rodičom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (†27). Práve Zsuzsová  mala podľa obžaloby „zadať“ vrahovi novinárovo meno. Vinná sa podľa jej slov necíti.

Pokrivená

Dohodu o vine a treste Zsuzsová odmietla, no na jej tvári sa zračili pritom všelijaké grimasy. Pred pohľadmi zronených rodičov Kuciaka a Kušnírovej uhýbala. Kým si sadla na lavicu obžalovaných, tvár si, ako obvykle, zakrývala papiermi, no keď sa už nimi nemohla maskovať, jej tvár sa poriadne skrivila. Nie tak, akoby možno väčšina ľudí očakávala. Rehotala sa a vyplazovala jazyk.

FOTO grimás Aleny Zsuzsovej na začiatku megaprocesu v GALÉRII >>

„Pokiaľ je náš vnútorný stav v rozpore s tým, čo pripustíme k nahliadnutiu okolím, tak sa snažíme korigovať vonkajšie prejavy,“ vysvetľuje, aké mohlo byť Zsuzsovej rozpoloženie pred senátom, klinický psychológ Dušan Kešický.  

Nezrelé

„Čim je väčší rozpor medzi tým, čo cítime a tým, čo chceme dať najavo okoliu, tým je výsledok nášho snaženia bizarnejší. Takto vznikajú momentky, ktoré sú odrazom vnútorného nesúladu a pôsobia sociálne neprijateľne až odpudivo,“ pokračuje Kešický na margo grimás obžalovanej z objednávky vraždy. Jej výrazy tváre boli rozhodne mimo chápania bežnej verejnosti.

„V silnej psychickej záťaži nachádzame v prejavoch tváre odrazy stavov, ktoré sú mimo bežného očakávania v rámci situácie. Aj toto môže byť jedným z prejavov poruchy osobnosti, teda výkyvov v jednotlivých črtách,“vysvetľuje ďalej psychológ.

„Možno ide o neschopnosť pripustiť, že obraz v očiach verejnosti už nie je taký obdivuhodný, ako bolo zvykom sa vnímať. Tak, ako keď dieťa niečo vyparatí a potom hrá hru, ktorej súvisu nikto nerozumie. Smeje sa, poskakuje, vyplazuje jazyk, začne sa krútiť. Je to rovnako nezrelé,“ uzatvára Kešický.

FOTO grimás Aleny Zsuzsovej na začiatku megaprocesu v GALÉRII >>

Štart megaprocesu

Je rok a desať mesiacov od vraždy, ktorá otriasla slovenskou verejnosťou a čiastočne aj politickou garnitúrou. Za ten čas sme len ústa otvárali od úžasu, kam a hlavne ku komu vedú nitky podozrení. Megaproces sa ešte len  začína a je pod drobnohľadom slovenských aj zahraničných médií.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku prijal obžalobu vo veci vraždy novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Hlavné pojednávanie vytýčil na 13. januára 2020.

Pred senát na čele s predsedníčkou Ruženu Sabovou doviedla ozbrojená eskorta Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa. Kočner mal podľa obžaloby iniciovať objednávku vraždy novinára. Zsuzsová mala objednávku posunúť na Andruskóa a Szabóa, ktorý šoféroval k domu vo Veľkej Mači. Marček stlačil spúšť. Obvinení odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Zsuzsová a Kočner tvrdia, že sú nevinní. Všetci štyria obžalovaní sa musia osobne dostaviť na prvé hlavné pojednávanie v januári.

Zoltán Andruskó od svojho zatknutia spolupracuje s políciou, preto ho vylúčili na samostatné konanie. Vo veci bude vypovedať ako svedok. S prokurátorom sa dohodol o vine a treste. Výška trestu bude známa potom, čo ju odobrí súd.

Prečítajte si tiež: