Tip na článok

Putinovi motorkári zaujali aj Slovákov: Mnohí by sa k Nočným vlkom pridali

Pod Tatrami je vraj veľký záujem o členstvo v ruskom motorkárskom gangu. Zatiaľ sa sen splnil len deviatim šťastlivcom.

Galéria k článku (6 fotografií )

Na bratislavskom Slavíne bol uplynulú stredu prezident Ruskej federácie Vladimir Putin. Nie jeden, hneď dvaja. Jeden na tričku muža, druhý vykúkal spod bundy ženy.

Tá prišla pozdraviť členov motocyklistického klubu Noční vlci, ktorí si na tomto pietnom mieste chceli uctiť pamiatku padlých hrdinov druhej svetovej vojny. A zďaleka nebola jediná Slovenka, ktorej kontroverzní ruskí motorkári zjavne imponujú.

Pamiatka hrdinov

Nočným vlkom, ktorí sa hlásia k pravoslávnej viere, pripisujú ruský nacionalizmus, lebo podporovali napríklad anexiu Krymu či proruské povstanie na východe Ukrajiny. Svojej každoročnej púti do Berlína hovoria Cesta víťazstva. Už tradične je poznačená incidentmi a tento rok nebol výnimkou.

Zástupcov klubu Poliaci zastavili už na hraniciach s Bieloruskom, hoci viacerí z nich mali pasy krajín Európskej únie. Ruskí motorkári preto radšej do EÚ prileteli na lietadle a jazdili na požičaných motorkách.

„Vrcholia pamätné stretnutia pri príležitosti osláv konca 2. svetovej vojny, koná sa veľa rôznych podujatí a my sme radi, že jedným z nich je príchod motorkárov,“ povedal nám Viliam Longauer, tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

„Dávajú takto najavo, že na svojich nezabúdajú, a patrí im obdiv, že sú pre to ochotní prejsť tisíce kilometrov. Na Slavíne je pochovaných takmer šesťtisíc vojakov z celého bývalého Sovietskeho zväzu. Vyzvali sme aj naše regionálne organizácie, aby akciu motorkárov podporili.“

Vladimír Mikunda, vedúci mediálneho odboru, ho doplnil slovami, že veď nerobia nič zlé, prišli si len uctiť pamiatku hrdinov. Ak si odmyslíme pár našich „osamelých bojovníkov“, ktorí vykrikovali alebo priniesli heslá proti NATO a Európskej únii, Nočným vlkom na Slavíne naozaj nebolo čo vyčítať.

Čítajte viac:

Obávaní Putinovi motorkári varujú: Nech sa nepokúšajú prekážať nám!

Vence, pár slov o hrdinstve, o slobodnej budúcnosti národov, ktorá vzišla z víťazstva nad nacizmom, predsavzatie, že sa padlým prídu pokloniť znova... A konštatovanie Alexeja Fedotova, veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku, že Deň víťazstva je náš spoločný sviatok.

V tomto duchu sa niesli aj odpovede ľudí, ktorých sme sa pýtali, prečo na Slavín prišli. „Vážim si pamiatku padlých,“ povedal Ján Lenický z nitrianskeho Klubu vojenskej histórie, oblečený v uniforme ruského vojaka, a žena stojaca vedľa neho v ruskej uniforme zdravotnej sestry.

Moskovčan Alexej, bankár, bol v Bratislave na návšteve rovnako ako jeho kamarát bankár Vladislav, a tak prišli aj na Slavín. „Ide o pamiatku hrdinov. To, čo robia Noční vlci, je forma spomienky. Takisto ako oslavy Dňa víťazstva v Moskve, kam motorkári chodia tiež,“ hovorí Alexej.

Vladislav dodáva, že v Európe opäť vyskakuje nacionalizmus, že niektorí sa usilujú túto pamiatku potlačiť. „Nedovolíme to, Rusi v druhej svetovej vojne platili najvyššiu daň!“

Tajupný klub?

O deň neskôr sa to isté zopakovalo pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Motorkári dorazili zo Svidníka, kam smerovali z Bratislavy, o hodinu neskôr, ale vence k pamätníku položili. Vítali ich desiatky ľudí, tentoraz bez tričiek s podobizňou Vladimira Putina, zato s mnohými zástavami a darčekom - miniatúrou motorky. A rovnako ako v Bratislave aj v Bystrici zaviala i kazašská zástava.

„Som z Karagandy a som členom klubu Noční vlci. Na Slovensku som prvýkrát, na schengenské vízum, ktoré mi v Kazachstane udelilo Nemecko. Prišiel som vzdať pamiatku hrdinom,“ povedal nám Dmitrij Tjan, ale tým sa jeho zhovorčivosť skončila rovnako ako ochota ruských motorkárov porozprávať sa.

Za všetkých sa návštevníkom prihováral Alexej Bobrovskij, šéf Cesty víťazstva, a Matúš Alexa, prezident Klubu Noční vlci Slovensko Poprad.

Ako sme sa od neho dozvedeli, klub má deväť členov, našich občanov, ktorí sa medzi ruských Nočných vlkov dostali približne pred pol rokom. Chodia podporovať akcie ruských vlkov, ale organizujú aj samostatné akcie. Je povinnosť každého člena zúčastňovať sa na akciách na celom svete. Okrem toho musia chodiť na stretnutia klubu do Moskvy. „Niekedy aj dvakrát mesačne,“ povedal.

Pokiaľ ide o kontroverznú podporu motorkárov Krymu, konštatoval, že „podporujú domácich ľudí“. Záujemcov o členstvo v klube sú, podľa jeho slov, tisícky, ale na našu otázku, aké sú kritériá na prijatie nového člena, odpovedal: „To je interná záležitosť klubu.“

Rovnaká bola odpoveď na otázku, čo je predmetom pravidelných stretnutí v Moskve. Dozvedeli sme sa ešte, že medzi Nočnými vlkmi sú občania približne desiatich krajín, ale nedozvedeli sme sa ktorých.

Je pravda, že prezident Vladimir Putin klub podporuje? Stretol sa s ním počas niektorého z moskovských stretnutí? „K tomu sa vyjadrovať nebudem,“ odpovedal Matúš Alexa. A keď sme sa ho spýtali na jeho profesiu v civile, povedal - venujem sa klubu. Tajuplnosť zrejme patrí medzi klubové pravidlá.

Nepomohol im...

Alexej Bobrovskij aj v Banskej Bystrici pripomenul hrdinstvo sovietskych vojakov v druhej svetovej vojne a poďakoval sa Slovákom, že „nepečú na večnom ohni zemiaky“, že si pamiatku hrdinov stále pripomínajú.

Zdôraznil priateľstvo národov, poďakoval sa za srdečné privítanie na Slovensku. Trikrát burácajúce hurá a skandovanie davu - Rossija, Rossija, Rossija! V tej chvíli sme sa dozvedeli, že na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja, kde sídli župan Marian Kotleba, zaviala prezidentská zástava Ruskej federácie.

VIDEO Plus 7 Dní