Tip na článok
Rozkopané: Takto sa pripravuje výstavba garáží medzi vzácnymi pamiatkami.

Rakúšania sa z nás smejú! Vzácne pamiatky si ideme zabetónovať

Pri Bratislavskom hrade našli rímske pamiatky. Na ich mieste však budú garáže pre papalášov. Bežní ľudia vykopávky neuvidia.

Galéria k článku (5 fotografií )
Archeologička Štefanovičová: Rakúšania sa nás pýtali, či v Bratislave nie je iné miesto na garáž.
S mlákou: Garáž pod poslaneckými kanceláriami je prázdna. Vraj pre stavbu novej garáže a nie pre zatekanie, o ktorom hovoria poslanci.
Vjazd zakázaný: Do fungujúcich garáží sa poslanci pre stavbu nových nedostanú. Parkujú v súkromných oproti a vraj to prepláca Váhostav.

Ani vzácne pozostatky rímskych budov nezabránili výstavbe miliónových garáží pre poslancov pod Bratislavským hradom. Pomedzi múry staré dvetisíc rokov chodia robotníci v helmách a ťažké stroje. Kancelária Národnej rady sa zaprisaháva, že pamiatky ochráni, no archeológovia o tom presvedčení nie sú.

„Rakúšania sa nás pýtali, či v celej Bratislave nemáme iné miesto na garáže, ale práve na historických pamiatkach,“ tvrdí archeologička Tatiana Štefanovičová. Kvôli stavbe nových garáží, pretože tie postavené sú vyradené z prevádzky. Podľa poslancov tam zateká, preto im zakázali parkovať tam. Kancelária zatekanie poprela.

Vzácnejšie ako Carnuntum?

Pred výstavbou papalášskych garáží urobili archeologický prieskum hradného kopca. Vtedy tvrdili, že našli „najvýznamnejšiu rímsku stavbu na keltskom území severne od Álp“. Tú si dali pravdepodobne postaviť keltskí mocnári rímskymi stavebníkmi. Je z prvého storočia nášho letopočtu a podľa zahraničných odborníkov sa môže zaradiť na úroveň nálezísk v západnej Európe.

Okrem toho sa v zemi našlo aj devätnásť zlatých a strieborných keltských mincí, biatekov a nonnosov. Ako výnimočnú archeológovia označili aj pestrofarebnú rímsku dlažbu. Rakúšania majú pritom blízko slovenských hraníc pôvodne keltské mesto, neskôr rímsky vojenský tábor Carnuntum, a sú naň patrične hrdí. Otvorili tam múzeum, kde ročne chodia tisíce návštevníkov.

Ešte aj blízka fabrika na minerálnu vodu využíva rímske dejiny oblasti vo svojom marketingu a predávajú minerálku ako vodu, ktorá dávala silu rímskym legionárom.

Na Slovensku namiesto pestrej rímskej mozaiky s historickým odkazom budú železobetónové podzemné garáže. Tie vraj musia byť v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Európskej únii v roku 2016.

Cena jedného postaveného parkovacieho miesta sa pritom vyrovná cene trojizbového bytu. Keby si Národná rada prenajala parkovanie v blízkej súkromnej garáži na tridsať rokov, vyšlo by to lacnejšie.

Čítajte viac:

Parlamentné garáže: Paškove plány môžu ohroziť vzácne historické nálezy

Ohrozené?

Zo stavby nie je nadšená známa archeologička Tatiana Štefanovičová. Podľa nej sa výstavbe garáží ešte za komunistov historikom a archeológom podarilo zabrániť.

Teraz, keď Národnú radu vedie Pavol Paška (Smer), sa to však nepodarilo. „V zahraničí by si oblízali prsty, keby niečo také našli. Rakúšania sa nás pýtali, či v celej Bratislave nemáme iné miesto na garáže. Nesúhlasím s výstavbou,“ povedala nám a dodala, že viac sa k tomu už vyjadrovať nechce.

Poslanec Alojz Hlina sa obáva, že počas stavby garáží robotníci zničia vzácny stĺp z čias cisára Tiberia. Už preto oznámil, že sa obráti na OSN, teda presnejšie UNESCO, aby aspoň ony zachránili vzácne stavby. Podľa neho naši pamiatkari nebudú protestovať, lebo sú vraj viazaní mlčanlivosťou!

Čítajte viac:

Pod Bratislavským hradom pribudnú luxusné parkovacie miesta: Cena jedného vás šokuje

Mlčia

Tomu by nahrávalo aj to, že líderka archeologického prieskumu Margaréta Musilová z Mestského ústavu ochrany pamiatok nedvíhala mobil, hoci ešte začiatkom roka sa pre denník Sme vyjadrovala.

„Chceli by sme, aby rímske stavby, ktoré sme objavili, boli aj sprístupnené verejnosti. Aby sa znova nezasypávali. Ich prezentácia by však mohla mať aj alternatívnu podobu, nemuseli by ste tam vidieť kamenné štruktúry, ale povrch nad nimi by sa mohol vysadiť inou zeleňou či osobitnými kvetinovými záhonmi,“ hovorila vtedy.

Podľa nej sa uvažovalo o vystavení fragmentov dlažby pre návštevníkov tak, že by ich doplnili projekciou. Na Kanceláriu Národnej rady nás odkázal aj riaditeľ pamiatkového ústavu Ivo Štassel. Vraj tá komunikuje s médiami. Čo má však mestská organizácia s parlamentom, je otázne, lebo oficiálne medzi nimi nie je žiadne prepojenie. Žeby ich Pavol Paška niečím umlčal?

Dušujú sa chrániť

Z Kancelárie NR SR sa nám ozvala šéfka komunikačného oddelenia Soňa Pőtheová. Podľa nej prebiehajú všetky práce pod dohľadom pamiatkarov. „Kancelária NR SR sa dôrazne dištancuje od populistických rečí poslanca Hlinu, ktoré nie sú založené na pravde. Budeme pozorne sledovať, či tento fakt zoberiete dôsledne do úvahy,“ napísala.

Hlina si po tomto vyhlásení servítku pred ústa nedával. „Pani Pőtheová môže klamať manžela v tom, koľko stála kabelka alebo nové topánky, ale ako pracovník, ktorý je platený z verejných zdrojov, klamať nemôže a o to ju do budúcna žiadam,“ reagoval.

Ako dodala Pőtheová, rímsky objekt s dlažbou a so základmi pilierov v severovýchodnej časti severnej terasy je už ochránený a je spracovaný ideový zámer možnej prezentácie. Ďalší rímsky objekt v priestore budúcej Zimnej jazdiarne ostane zachovaný, no bez možnosti prezentácie verejnosti. Takže pamiatka sa zachráni, len ju nikto neuvidí.

To ako keby rímsky nápis na trenčianskej hradnej skale zabetónovali. Veď pod betónom je chránený. Tretím objektom je rímsky múr dlhý šestnásť a pol metra, ktorý budú sanovať. Posledný nález, rímsky pilier, prenesú do Národného múzea. To potvrdil aj minister kultúry Marek Maďarič (Smer) a dodal, že predtým ho rozoberú a potom prenesú.

„Aj táto pamiatka bude zachovaná, dokonca bude prezentovaná,“ blahosklonne podotkol Maďarič v parlamente. To je podobne, akoby časť rímskeho Kolosea predseda talianskeho parlamentu dal rozobrať, pôvodné miesto by zasypali a postavili kdesi úplne inde a všetci by tvrdili, že sa vlastne nič nestalo.

Parkujú vedľa

Na mieste rímskeho osídlenia bude onedlho stáť garáž s 222 parkovacími boxmi. Pre výstavbu musia už teraz poslanci parkovať svoje autá v súkromnej garáži oproti parlamentu. Podľa Pőtheovej hradí parkovné dodávateľ stavby, teda Váhostav, ktorý má inak s platením pohľadávok problémy a pred veriteľmi sa chráni súdnou cestou.

Tlačové oddelenie parlamentu tiež ostro popiera, že by do pôvodnej garáže pre stavbu nových garáží zatekalo. Niečo iné hovorí skutočnosť. My sme v garáži videli v strede mláku. A určite tam cez hradný kopec nenapršalo.

VIDEO Plus 7 Dní