Tip na článok
Vyprázdnené: Prvé týždne po zavedení rozšírených parkovacích zón sa miesta, kde sa nedalo zaparkovať doslova vyľudnili. Autá z okoli asa presťahovali do lokalít mimo platenia.

Raši, máme ťa už plné zuby! Parkovacia vojna v Košiciach pokračuje, občania zúria na primátora

S obrovským nepochopením sa stále stretáva nová parkovacia stratégia mesta.

Novovytvorené parkovacie zóny v širšom centre a následné spoplatnenie, ktoré už má prakticky fungovať, Košičanom nedajú spávať. Iritujú ich najmä tri fakty: Nespočetné chyby parkovacej firmy pri tvorení nových parkovacích miest, absencia záchytných parkovísk a následné zladenie a posilnenie mestskej hromadnej dopravy, ale najmä fakt, že mnohí mestskí poslanci takmer úplne zadarmo využívajú univerzálne parkovacie karty, ktoré sú platné v rámci celých Košíc.

Poslanci len za pár eur

Zatiaľ nepomohli podania aktivistov na prokuratúru, ani protesty nahnevaných Košičanov priamo na mestskom zastupiteľstve či pred domom samotného Richarda Rašiho. S vyznačovaním nových parkovacích miest a osadzovaním parkovacích automatov sa ďalej pokračuje. „Tak oni si parkujú za pár eur na rok v rámci celých Košíc a ja si mám platiť za parkovné ešte aj pred vlastným blokom?!? To je spravodlivosť?!“ rozhorčuje sa jeden za všetkých Košičanov. Nie je proti spoplatneniu parkovania, ale rozhodne nie za takých podmienok, aké fungujú v meste teraz.

Parkovacia realita v Košiciach: Autá parkujú v dvoch radoch! Foto: Rudolf Felšoci

Spoločnosť EEI, ktorá parkovanie v meste prevádzkuje priznala, že poslanci spomínané „lacné“ karty majú. Vyžiadalo si ich totiž od nich samotné mesto. Platí totiž akési nezmyselné zvykové právo. Už v minulosti, keď ešte malo parkovné pod palcom mesto, páni poslanci takéto karty automaticky vlastnili. Tak prečo v tomto luxuse nepokračovať aj ďalej.

„My sme od roku 2012 povedali, že karty zadarmo rozdávať ako súkromná firma nevieme. Realita bola taká, že každý poslanec, ktorý takúto kartu chcel, sa obrátil na vedenie mesta, ktoré oslovilo nás. My sme takúto kartu vydali s tým, že daný poslanec ju musel priznať ako nepeňažný dar a zdaniť. Niektorí poslanci to využili, niektorí nie,“ priznáva na rovinu vo svojom stanovisku spoločnosť EEI.

Kto a koľko na tom zarobí?

Aktivisti, ktorí zastrešujú nespokojných Košičanov, poukazujú najmä na fakt, že vybrané parkovné vôbec nepôjde do mestskej kasy, ale len a len súkromnej spoločnosti. Primátor Raši tento fakt odmieta a vo svojom stanovisku presne vyratúva, čo všetko a v akej výške príde do mestskej kasy.

Rezidenčné karty sú viazané na trvalý pobyt. Prvé auto v rodine ma na ňu nárok za 35 eur druhé už za 70 eur ročne. Foto: Rudolf Felšoci

„Príjmy z pokút vybratých Mestskou políciou v Košiciach od nerezidentov či nekošičanov budú výhradne príjmom mesta, tak ako doteraz,“ tvrdí. „Polovica z príjmu za predaj rezidentských kariet a polovica z príjmu za parkovné na novovybudovaných parkovacích miestach v nových rezidentských lokalitách bude ziskom mesta Košice.“

Lenže háčik je podľa aktivistov v tom, že mesto reálne ani len nebude tušiť, akú sumu parkovného súkromná firma vyzbiera. Poukazujú najmä na fakt, že ani jeden parkovací automat nemá registračnú pokladnicu a tak nevydá relevantný daňový doklad, na základe ktorého by sa určil presný počet predaných lístkov. Podľa nich jednoducho nik nezistí, koľko sa reálne na parkovnom utŕžilo.

VIDEO Plus 7 Dní