Žiadne apartmány tam nie sú! Čo nerozumiete? Opakujem vám to už tretíkrát. Tie vily im patria. Nikto iný tam nechodí, - strácal s nami nervy inak milý Chorvát, ktorý býva v susedstve troch nových, veľkopanských haciend s bazénom pri každej z nich. Niekde v tomto areáli si súčasný podpredseda vlády Richard Raši údajne opakovane prenajímal apartmán za stotridsať eur denne. Aspoň to tvrdil vo svojom oficiálnom vyhlásení. „Rašiho poznám,“ hovorí chorvátsky sused. „Občas sa u mňa zastaví na pivo. Ale prestaňte už hovoriť nezmysly, že si tu prenajal apartmán."

Ako cétečká zarobili na vilu

Rašiho pobyty pri Jadrane sa prevalili už pred tromi rokmi. Vtedy ho ktosi odfotografoval v mestečku Rogoznica v strede Dalmácie a vplyvný politik vládneho Smeru mal čo robiť, aby svoju dovolenku obhájil. Cez tlačové oddelenie odkázal, že v Chorvátsku bol na dovolenke „v apartmánovom dome určenom na prenájom, kde si prenajal apartmán“. Nepoprel, že údajný „apartmánový dom“ patrí neslávne známemu Jurajovi Frajtovi, spájanému s viacerými kauzami. Podpredsedu vlády sme sa opýtali, či naďalej dovolenkuje v Rogoznici. "Vlani tam bol, tento rok asi nepôjde," odkázal prostredníctvom svojho poradcu Martina Dorčáka.

Za najznámejšiu Frajtovu kauzu možno považovať biznis s CT prístrojmi. Frajtova firma MedLeader podľa Transparency International Slovensko a Denníka N dodala Národnému ústavu srdcových a cievnych chorôb a tiež Fakultnej nemocnici v Trenčíne až neslušne predražené CT prístroje.  Dokopy zhruba o dva milióny štyri­stotisíc eur! Za takú sumu sa veru dá postaviť pekná vilôčka aj na exkluzívnom mieste rovno pri pláži… A teraz sa sústreďte a hádajte, kto bol ministrom zdravotníctva, keď nemocnice CT prístroje od Frajta nakupovali. No predsa Richard Raši! To už by teda bolo, aby si vo Frajtovej vile nezaslúžil aspoň dovolenkovať.

Kšeft pre Bödöra

Podnikateľské prostredie opustil Frajt v roku 2012, keď sa stal generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH). V minulosti sa Frajt bratríčkoval s rodinou vtedajšieho prezidenta Ivana Gašparoviča. S prezidentovým synom podnikal a pôsobil aj v dozornej rade Nadácie Silvie Gašparovičovej, teda prezidentovej manželky, ale za šéfa SÚSCCH ho dosadila strana Smer. Zakladateľa ústavu a jeho dovtedajšieho riaditeľa Petra Mečiara ministerka odvolala bez udania dôvodu. Zrejme preto, že seriózny dôvod na výmenu neexistoval.

Podpredseda vlády Richard Raši: V Rogoznici ho susedia považujú za jedného z majiteľov nehnuteľností priamo pri pláži.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Mečiarovi sa darilo dostať SÚSCCH každý rok do zisku a nedovolil vyplácať z neho odmeny pre papalášov. Zisk ponechával na účte ústavu ako rezervu na horšie časy. V momente Mečiarovho odvolania na ňom svietilo úctyhodných sedem miliónov eur! Už len pri pomyslení na tú sumu slintali ponie­ktorí politici ako Pavlovove psy. Okrem toho SÚSCCH patrí k trom najväčším verejným obstarávateľom v oblasti zdravotníctva. Pre kamošov dodávateľov je teda čosi ako „boží kôš“.  Na jeden z príkladov, ako Frajt v SÚSCCH naplnil očakávania smerákov, upozornila nedávno redakcia Aktuality.sk.

Píše, že pri budovaní nového pavilónu ústavu zarobí aj spoločnosť Bonul, ktorú má v mimoriadnej obľube predseda Smeru. Fico ešte ako premiér zavítal na firemný večierok tejto firmy a zamestnancom Bonulu tam predniesol príhovor. Kvôli žiadnej inej súk­romnej firme neprezradil svoju zaujatosť tak flagrantne, ako to urobil v prípade Bonulu a jeho majiteľa Bödöra. Nový kšeft v ústave riadenom Frajtom získal Bonul v čase, keď už vy­šlo najavo podozrenie, že Bödör s Kočnerom financovali sledovanie novinárov vyvrcholené Kuciakovou vraždou. Za zhotovenie slaboprúdovej inštalácie v Preventívno-ambulantnom a dia­gnostickom centre SÚSCCH zinkasuje Bonul jeden a pol milióna eur.

Chlapci zo zdravotníctva

Na smeráckom mieste generálneho riaditeľa v SÚSCCH účinkuje Frajt už sedem rokov a zdá sa, že ho slovenské zdravotníctvo celkom dobre živí. Podľa majetkového priznania vlastní v Rogoznici dve z troch víl spomínaných v úvode článku a vo veľkom skupuje aj okolité pozemky. Frajtov chorvátsky sused netuší, ako je to s oficiálnym vlastníctvom jednotlivých víl. On ich vníma ako jeden uzavretý areál, ktorý partia bohatých Slovákov stavala naraz. Papierovačky i kontrolu nad výstavbou i klčovaním stromov na zatiaľ prázdnej veľkej ploche tiahnucej sa pozdĺž všetkých troch haciend vraj mal na starosti Rudolf Trebatický.

Ten podľa Obchodného registra figuroval s Frajtom v rôznych firmách podnikajúcich v zdravotníctve. Chorvátsky sused ho familiárne nazýva Rudy.  Z trojice víl je skolaudovaná zrejme len tá, ktorá stojí priamo pri peknej pláži s priezračnou tyrkysovou vodou. V chorvátskom katastri nehnuteľností sa dá vyčítať, že zaberá plochu dvesto štvorcových metrov. K vile patrí dvor s rozlohou vyše šesťsto štvorcov a bazén.

Ostatné vily a ich bazény vyzerajú tiež ako dávno dokončené, ale v katastrálnej mape ešte zaznačené nie sú. Stoja na pozemkoch viacerých vlastníkov. Jedným z nich je Frajt, mimoriadne zaujímaví sú však ďalší dvaja. Meno Petra Kubíka sa objavuje pri zadných parcelách. Ide o bývalého majiteľa firmy E-BA tpz, ktorá často spolupracuje s niekdajšou Frajtovou firmou Med Leader.

Obidve firmy sa v roku 2015 dostali do podozrenia z kartelovej dohody v predraženom tendri o zákazku na vybavenie Nemocnice svätého Michala v Bratislave. Ponuky posielali z rovnakej IP adresy. Zmluvu na 22,7 milióna eur vtedy vyhrala E-BA tpz. Nadácia Zastavme korupciu uviedla, že nemocnica patriaca ministerstvu vnútra na tendri prerobila dva celé osem desatín milióna eur. S trochou sarkazmu možno tipovať, či sa takto nejako nepodarilo zarobiť na druhú z trojice víl a možno aj na nejakú jachtu.

Výpis z katastra: Časť pozemku, na ktorom stojí jeden z domov, stále evidujú ako ovocný sad, ako majitelia figurujú Frajt a Brhel.
Zdroj: ARCHÍV

S veľkou rybou pri mori

Ako tretieho spolumajiteľa pozemkov pod „slovenským areálom“ v Rogoznici odhalil chorvátsky kataster nehnuteľností naozaj veľkú rybu. Jedného z najbohatších mužov Slovenska, oligarchu Jozefa Brhela.  Brhel sa v médiách nerád objavuje. Už dávno oľutoval, že s vlastnou kožou vliezol do politiky. V roku 1998 sa stal poslancom Národnej rady SR za HZDS. Keď sa Mečiarova strana začala potápať, zložil mandát.

Pochopil, že dianie na Slovensku sa dá v pokoji riadiť pekne zo závetria. Patrí k takzvaným akcionárom Smeru, ktorí na založenie strany zložili peniaze a s Ficom podpísali čosi ako dohodu o spolupráci. Dnes je Brhel považovaný za sivú eminenciu slovenskej energetiky. Prečo sa teda v Chorvátsku dal dokopy s chlapcami zo zdravotníctva? Odpoveď je jednoduchá. Aj nemocnice potrebujú elektrickú energiu! Minimálne pre spomínanú nemocnicu ministerstva vnútra, s ktorou sa pohrali bývalé firmy Frajta a Kubíka, dodáva elektrinu spoločnosť pod Brhelovým dosahom.

Lacný luxus len pre Rašiho

K dôvodom na spolčenie Brhela s Frajtom a Kubíkom treba pripočítať aj dovolenkára Rašiho. Možnosť posedieť si s podpredsedom vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu hneď po tom, ako vylezie z bazéna, a v pohodičke sa s ním porozprávať trebárs o počasí, môže byť pre veľkopodnikateľa osožné. 

Špekulovať nad tým, prečo sa Raši chodí dovolenkovať k Frajtovi, nie je potrebné.   Keby sa bývalý lekár, minister zdravotníctva a  primátor Košíc vytasil s dvojmiliónovou vilou pri  mori, voliči by to ťažko predýchavali. Takže ak  Rašimu na regeneráciu politikou unavenej mysle nič nezaberá tak dobre ako   luxus pri Jadranskom mori, ostáva mu len zaplatiť si apartmán hoc aj  v neexistujúcom “apartmánovom dome určenom na prenájom”.  Len  ten Brhel, teraz už prezradený ako spoluvlastník okolitých pozemkov, mu trochu robí vrásky. "Podpredseda vlády sa s podnikateľom Brhelom nestretáva ani na pobreží Jadranského mora, ani na Slovensku," uvedol v jeho mene Martin Dorčák.

Ani s výškou ceny apartmánu to Raši s kamošmi celkom nedomysleli. Za jednu noc vo vile “u Frajta” mal vraj platiť tisíc kún, čo je v prepočte asi sto tridsať eur.  Nuž a to je miestnym akurát na smiech.

Zadný pohľad: Areál s vilami Slovákov sa tiahne od mora hlboko do pobrežia.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Staršia Rogozničanka, ktorá pozná Frajta, Rašiho aj Brhela, nás pozvala k sebe domov, aby sme mali predstavu, ako to s cenami v Rogoznici chodí. Jej skromný dom je len o ulicu ďalej od Frajtovej vily, ale stojí hlbšie ponorený do zástavby. More odtiaľ nevidieť. Pani býva v prerobenej garáži, aby si prenájmom domu rozdeleného na jednoduché apartmány prilepšila k vdovskému dôchodku.

Dovolenkári ubytovaní u nej môžu o bazéne iba snívať. Balamutiť ich cenou stotridsať eur za bývanie v honosnej Frajtovej vile priamo pri pláži, udávanou Rašim, sme si ani netrúfli. Za jednoduchý apartmán u starej panej totiž platia sto sedemdesiat eur za noc. Tak to u nás chodí - niekto si zo ziskov zo zdravotníctva kupuje vily, ďalší nemá peniaze na lieky.

Mečiarovské hniezdo na Jadrane

Oligarcha Jozef Brhel vlastní v Chorvátsku aj iné nehnuteľnosti. Na ostrove Krk si už pred mnohými rokmi kúpil vilu s obytnou plochou sedemsto štvorcových metrov. Pripomína skôr penzión ako súkromné letovisko. Brhelovi túto budovu dohodil Košičan Pavol Miškov z rezešovského kindermanažmentu Východoslevnských železiarní. Ten na Krku podniká, patria mu tam štyri hotely. Predchádzajúci majiteľ Brhelovej vily mal voči Miškovovi nejaké podlžnosti a svoj dlh vyrovanal predajom nehnuteľností. Miestni preto predpokladajú, že Brhel kúpil vilu výrazne lacnejšie, ako bola jej trhová hodnota.

Vo vile trávieva leto celá Brhelova rodina. Platia si tam aj firmu, ktorá sa stará o zeleň v záhrade. V blízkosti Brhelovcov sa na ostrove okrem Miškova zabývali ďalší politici z éry Vladimíra Mečiara. Na rovnakej ulici si exposlanec za HZDS a advokát Miroslav Ábelovský kúpil apartmán. Ďalší exposlanec, bývalý bankár a Brhelov parťák pri zakladaní Smeru Ivan Kiňo sa stal majiteľom trojpoldažnej vily obohnanej múrom vysokým štyri metre len o pár kilometrov ďalej. Celá partia sa zvykne stretávať v Miškovovom hoteli Dražica. Keď sme sa v tom čase Jozefa Brhela opýtali na jeho letné sídlo, prostredníctvom hovorcu odkázal, že sa k súkromným aktivitám nevyjadruje.

Brhelova vila na Krku: V blízkosti si zaobstarali nehnuteľnosti aj exposlanci Ábelovský a Kiňo.
Zdroj: Norbert Grosz