Tip na článok
Maklér?: Igor Choma často čaruje v Žline s pozemkami. Nie vždy je to pre mesto výhodné.

Realiťák Choma: Žilina vďaka štedrosti primátora prišla o tisíce eur

Primátor Žiliny lacno predal pozemky otcovi mestského právnika. Mesto prišlo o tisíce eur.

Galéria k článku (5 fotografií )
Výbeh: Lúku na sídlisku plánoval Choma kúpiť pre mesto za 76 eur za štvorcový meter, hoci iné posudky tvrdili, že reálna hodnota je okolo 41 eur.
Záhrada: Z pôvodne zanedbaného mestského pozemku si Andrej Dziacky spravil 20-árovú záhradu.
Štýlová: Andrej Dziacky si dal postaviť vilu prestížnymi architektmi. Na mestskú zľavu zrejme nie je odkázaný.

Meno Andrej Dziacky je v Žiline pomerne známe. Sú totiž až dvaja. Otec a syn sú zohraté duo a zdá sa, že dobre vychádzajú aj s primátorom Igorom Chomom.

Kým syn JUDr. Andrej Dziacky pôsobil ako mestský právnik a mal plnú moc od primátora Chomu, otec Ing. Andrej Dziacky veľmi výhodne kúpil vyše dvetisíc štvorcových metrov susediacich s jeho vilou na žilinskom Bôriku.

Prišli o státisíce

Hoci cena okolitých pozemkov sa pohybuje od dvesto do tristo eur za štvorcový meter, Dziacky si mestské pozemky mohol odkúpiť za priemernú cenu zhruba 26 eur za štvorcový meter - teda s exkluzívnou 87- až 91-percentnou zľavou.

Podľa zmluvy podpísanej Igorom Chomom (Smer) Dziacky starší za stavebný pozemok s rozlohou 21 árov so všetkými sieťami vo vilovej štvrti zaplatil 57 513 eur. Aby sme však boli spravodliví, treba povedať, že cez pozemok vedie teplovod, ktorý cenu naozaj zráža dole. No rozhodne nie až tak veľmi.

A potom, keby mesto predalo pozemok miestnemu podnikateľovi hoci za 150 eur za štvorcový meter, mestský rozpočet by narástol o 327-tisíc eur, čo je o 270-tisíc eur viac než pri predaji výrazne pod cenu.

Nehovoriac o tom, že Žilina mala v čase predaja pozemku taký napnutý rozpočet, že bola na prahu nútenej správy.

Čítajte viac:

Hovorcovi žilinského primátora Čorbovi predali byt za 700 eur!

Na vine je znalkyňa?

Mesto má však na všetko vysvetlenie. Ako tvrdí hovorca Žiliny Pavol Čorba, nízku cenu neurčilo mesto, ale súdna znalkyňa. „Cena bola určená nezávislou znalkyňou, dokonca z iného okresu, takže už vopred môžeme vylúčiť akékoľvek miestne väzby,“ objasňuje Čorba.

Dodáva, že cenu pozemku vo vilovej štvrti znižuje parovod, elektrické vedenie, násyp zeminy, ktorý tam nechalo mesto, i čierna skládka na pôvodne mestskom pozemku. „Ďalším limitom boli polohové a rozmerové pomery. Išlo o zvyškové pozemky medzi nehnuteľnosťou Ing. Dziackeho a miestnou komunikáciou.“

Ibaže podľa zmluvy medzi mestom a Dziackym sa mesto dokonca zaviazalo pozemky najprv sceliť a potom ich predať. Oslovili sme aj súdnu znalkyňu Emíliu Rybárikovú z Vrútok, ktorá vypracovala posudok s nízkou cenou, aby vysvetlila, ako sa dopracovala k priemernej sume 26 eur za štvorcový meter.

Ponúkli sme jej, aby sa k problematike vyjadrila e-mailom a prípadne zaslala závery svojho posudku. „Prečo sa ma pýtate na nejaký pozemok? Nehnevajte sa, e-mail vám nedám, lebo s médiami takto komunikovať nemienim. A posudok či závery posudku vám v žiadnom prípade nemôžem poslať,“ povedala nám.

Ešte však dodala, že pre Žilinu vypracovala viacero posudkov. Mimochodom, Emília Rybáriková vypracovala posudky aj pre Národnú diaľničnú spoločnosť, kde je predsedom dozornej rady žilinský primátor Igor Choma.

Nevedeli

Ako vysvetlil Pavol Čorba, „poslanci mestského zastupiteľstva majú možnosť cenu pri schvaľovaní, samozrejme, zvýšiť.“ Oslovili sme aj poslancov mestského zastupiteľstva, či vedeli, že mesto predáva „prebytočné“ pozemky Andrejovi Dziackemu. Mestský poslanec Dušan Maňák ostal zaskočený.

„Viem, že sa hovorilo o nejakých pár metroch ako prístupovej ceste, ale určite to nebolo nič veľké,“ povedal nám. Keď sme mu vyčíslili, že spolu išlo o 2 182 štvorcových metrov priamo vo vilovej štvrti na Bôriku, prekvapilo ho to.

A keď sme mu povedali, že aj on schválil predaj pozemkov s priemernou cenou 26 eur za meter, hoci cena v okolí sa pohybuje okolo 200 eur, ostalo ticho. „Musím sa na to pozrieť,“ dodal a už sa viac neozval.

Pri pohľade na predložený materiál do mestského zastupiteľstva ani nečudo, že o tom niektorí netušili. Predaj pozemku hlboko pod trhovú cenu bol schovaný medzi desiatkami ďalších prevodov a v navrhovamon uznesení sa ani slovkom nespomína meno Dziacky, hoci pri ostatných prevodoch a predajoch pozemkov je vždy uvedené celé meno človeka, ktorý kupuje alebo zamieňa mestský pozemok.

Známa firma

JUDr. Andrej Dziacky mladší pôsobil počas prvého volebného obdobia cez svoju advokátsku kanceláriu ako mestský právnik, čo nám potvrdil hovorca Čorba.

Podľa našich informácií mal dokonca v právnych veciach od primátora Chomu podpísanú plnú moc. V prípade lacného pozemku hovorca Čorba zdôrazňoval, že pozemok nekúpil niekdajší mestský právnik JUDr. Andrej Dziacky, ale Ing. Andrej Dziacky.

To je pravda, ale že to je syn a otec, ktorý navyše spolu podnikajú v jednej firme, už nepovedal.

Dvojitý meter

Kým pri Dziackom seniorovi bol Choma veľkorysý a predal mu 21-árový pozemok za 57-tisíc eur, pri pravoslávnej cirkvi až taký veľkodušný nie je. Pravoslávna cirkev totiž pôvodne chcela kúpiť päť árov od mesta, aby postavila malý chrám.

Mesto najprv súhlasilo, no v auguste prišlo s tým, že za pozemok chce 45-tisíc eur. Teda 90 eur za meter v menej bonitnej časti Vlčince. Samozrejme, všetko na základe riadneho posudku.

Cirkev dokonca navrhla zámenu pozemkov, no to Choma rázne odmietol. Primátor Choma mal viackrát problémy s pozemkovými obchodmi.

Minulý rok týždenník PLUS 7 DNÍ upozornil na podozrivé machinácie s pozemkami v blízkej Tepličke. Obecná firma Žilina Invest predala pôdu pod cenu dvom firmám a tie ich obratom s vysokou prirážkou predali štátnym železniciam.

Konkrétne - obchodníci zo spoločností MMB-I a TWG Group kúpili od Žilina Invest pozemky po desať eur za štvorcový meter a o dva týždne ich predali štátnym Železniciam Slovenskej republiky po tridsať eur.

Takmer 180-tisíc eur tak skončilo namiesto v rukách mesta na súkromných účtoch. Choma vtedy odvolal z firmy svojho nominanta Vladimíra Liššáka, no 115-tisíc eur z rozdielu v cene ostalo stratených.

Čítajte viac:

Žilinčanov okradli: Mesto prišlo o tisíce eur, dostali ich súkromníci

Drahý výbeh

Ďalším realitným problémom Igora Chomu je drahý výbeh. Takto pred rokom a pred komunálnymi voľbami si dal schváliť od poslancov kúpu lúky od miestneho podnikateľa s cenou 76 eur za meter. Lenže pozemok je prakticky nevyužiteľný a pre predávajúceho by bola veľká úľava, keby sa ho zbavil.

Choma plánoval lúku, kde sa chodí so psami, využiť na športovo-rekreačné účely - nové športoviská, plaváreň, volejbalové ihriská, multifunkčné plochy.

Okolo pozemku sa však strhla posudková vojna a každý znalec ohodnotil lúku inak. Od 41 do 48 eur za meter. V každom prípade bol mestský posudok jednoznačne najvyšší.

Choma však doteraz lúku nekúpil, hoci má na to zatiaľ platný mandát od poslancov. „Zmenili sa podmienky,“ tvrdí dnes podľa Žilinského večerníka Čorba. Ako, už nespresnil.

VIDEO Plus 7 Dní