Tip na článok
V obkľúčení: Kukláči vtrhli do domu Jozefa Draga pre podvody. Vyviedli ho v putách, hlavu mu zakrývala kapucňa.

Recidivista Drag opäť úraduje: Z domu ho vytiahlo policajné komando

Bývalý policajt Jozef Drag je nepoučiteľný. Prišlo si poňho policajné komando pre pochybný kšeft s realitami.

Galéria k článku (5 fotografií )
V obkľúčení: Kukláči vtrhli do domu Jozefa Draga pre podvody. Vyviedli ho v putách, hlavu mu zakrývala kapucňa. Vyšetrovatelia vynášajú dôkazy.
Policajný technik: Zaisťuje stopy v Dragovom luxusnom Porsche.
Uzavreli ulicu v Šenkviciach: Počas zaisťovania dôkazov strážilo okolie policajné komando.

Zamestnali ho v polícii, hoci bol viackrát súdne trestaný a dlhé roky pôsobil v podsvetí. Reč je o Jozefovi Dragovi, ktorého niekdajšie postavenie muža zákona je v absolútnom protiklade s aktuálnym obvinením.

Niekdajší policajný dôstojník, ostrieľaný recidivista a príležitostný spisovateľ nezostal nič dlžný svojej povesti. Jeho bývalí kolegovia odhalili, že pri kšefte s nehnuteľnosťami sa neudržal v medziach zákona. Obvinili ho z pokusu o podvod pri prevode nehnuteľnosti a z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny v štádiu pokusu spáchaného v spolupáchateľstve.

Dragovou obeťou sa podľa polície stala deväťdesiattriročná Paulína zo Štvrtka na Ostrove. Dôchodkyňu sa pokúsil obrať o strechu nad hlavou spolu s kumpánom, ktorého použil ako „bieleho koňa“. Rozbehnutú akciu nezastavila ani smrť starej panej.

Pozrite si video z policajného zásahu:

Expert na reality

Verejnosť ho pozná nielen pod menom Jozef Drag, ale aj ako Jozefa Patocza, Jozefa Kovačoviča či Dorela Levrona. S jeho osobou sa spájajú označenia trestanec, recidivista, člen organizovanej skupiny, policajný informátor, agent, policajný dôstojník, obžalovaný ako šéf zločineckej skupiny, spolupracujúci obvinený, spisovateľ či dokonca realitný maklér.

Posledný z uvedených prívlastkov získal v januári tohto roka po tom, čo týždenník PLUS 7 DNÍ poukázal na to, že muž obžalovaný v kauze bytovej mafie kúpil v Modre za zvláštnych okolností dom s pozemkom od invalida Ľubomíra za tritisíc eur.

K majiteľovi nehnuteľnosti sa dostal na základe odporúčania pani z pôžičkovej firmy. Dom, ktorý má už čo-to za sebou, predal obratom ruky, avšak bez pozemku. Na obchode zarobil dvetisíc eur plus pozemok.

Kšefty s nehnuteľnosťami sa Dragovi zrejme zapáčili. Napokon, bolo treba platiť účty, finančne pokryť rastúce nároky na živobytie. V minulosti šesťkrát súdne trestaný muž sa totiž v poslednom čase vyvážal na luxusnom automobile značky Porsche Cayenne a býval v utešenom rodinnom dome.

Naoko sa mohlo zdať, že ostrieľaný recidivista, ktorý mútil vody v podsvetí i na polícii, sa polepšil a bude žiť ako príkladný bezúhonný občan. Vývoj udalostí však potvrdil známe úslovie o tom, že starého psa novým kúskom nenaučíš.

Čítajte viac:

Z bývalého sýkorovca Jozefa Draga je realitný maklér

Nepoučiteľný?

Predminulý týždeň vo štvrtok o šiestej hodine ráno vtrhli do rodinného domu na Ružovej ulici v Šenkviciach, kde býval Drag, po zuby ozbrojení kukláči s elitnými policajtmi z Národnej kriminálnej agentúry. Týždenník PLUS 7 DNÍ bol ako jediný pri tom, keď inokedy žoviálneho a sebavedomého muža vyvádzali z domu.

Drag mal na hlave natiahnutú kapucňu a na rukách putá. Z výrazu tváre bolo jasné, že mu nie je do reči. Keď sme na neho z diaľky zavolali, na otázky týkajúce sa zadržania nereagoval. Príjemný mu nebol ani objektív fotoaparátu, s ktorým nemal v minulosti žiaden problém. Tentoraz sa však pred ním skrýval.

Dôvodom ranného zásahu v rodinnom dome v Šenkviciach je podľa polície pokus o podvod pri prevode nehnuteľnosti a falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky v štádiu pokusu spáchaného v spolupáchateľstve.

Muži zákona zadržali a obvinili dvoch mužov. Okrem spomínaného Draga figuruje medzi obvinenými muž považovaný v tomto prípade za takzvaného bieleho koňa. Brian zo Štvrtka na Ostrove patrí skôr do nižšej sociálnej vrstvy a ťažko ho možno považovať za mozog akcie. Zrejme aj preto policajti nevideli dôvod na jeho vzatie do väzby a prepustili ho na slobodu.

Drag je však známa firma z kauzy bytovej mafie, kde je obžalovaný, v kauze pozemkovej mafie zas figuruje ako svedok. S realitami má teda bohaté skúsenosti, a tak putoval za mreže. Okresný súd v Dunajskej Strede rozhodol, že niekdajší zamestnanec Odboru zvláštnych operatívnych činností pôjde do väzby.

Dôvody boli dva - obava, že bude pôsobiť na spoluobvinených a svedkov alebo mariť dôkazy, a že bude pokračovať v trestnej činnosti, dokoná trestný čin alebo spácha trestný čin, ktorým hrozil.

Čítajte viac:

Viacnásobne trestaný bývalý policajt Jozef Drag žije v luxuse

Za čo mu klepli po prstoch

Jozef Drag sa ako realitný maklér zameral na zvláštnu klientelu. Hoci na zmluve, ktorá je predmetom vyšetrovania, figuruje meno obvineného Briana, ťažko si predstaviť, že pochybný kšeft zosnoval chlapík bez patričných skúseností. Ako a prečo sa Brian dostal k dôchodkyni zo Štvrtka na Ostrove, sa možno iba dohadovať.

Jedným z možných dôvodov mohol byť Paulínin vysoký vek a chabé zdravie. Úlohu mohla zohrať i skutočnosť, že v rodinnom dome bývala sama. „Ona tu žila sama. Má veľa pozemkov a rodinu niekde v Amerike,“ prezradil nám jeden z Paulíniných susedov.

V apríli 2012 sa Drag spolu s obvineným Brianom dohodli s Paulínou na kúpe jej domu. Sumu, za ktorú sa malo kupovať, stanovili na sedemdesiattisíc eur. Uvedenú cifru napísali aj do zmluvy, na Obecnom úrade vo Štvrtku na Ostrove overili pravosť Brianovho a Paulíninho podpisu. Jedenásť dní po podpise zmluvy starenka zomrela.

Vtedy začal podľa obvinenia úradovať Drag. Na Okresný úrad v Dunajskej strede vraj doručil úradne overenú kúpnu zmluvu na Paulínin dom. Na zmluve však nebola pôvodne dohodnutá cena sedemdesiattisíc eur, ale iba päťtisíc eur. Okrem sumy sa dokument líšil ešte v jednom - Paulínin podpis bol úplne iný ako ten na zmluve so sumou sedemdesiattisíc eur.

Pravosť sfalšovanej zmluvy mali overiť na Obecnom úrade v Šenkviciach, odkiaľ Drag pochádza. Policajti však vyšetrovaním odhalili nielen to, že zmluva bola falošná, ale aj to, že smrťou Paulíny nikdy nedošlo k jej uzavretiu. V skutočnosti neboli podpisy úradne overené a nik za nehnuteľnosť nezaplatil.

Na katastrálny odbor Okresného úradu v Dunajskej Strede boli predložené nepravé podklady s cieľom získať list vlastníctva k Paulíninej nehnuteľnosti. Našťastie k tomu nedošlo. Drag, ktorý sa v túžbe po zisku zrejme nezastaví pred ničím, skončil za mrežami. Ak ho súd uzná za vinného, môže ísť do basy až na desať rokov. Podobný trest hrozí aj jeho kumpánovi Brianovi.

Čítajte viac:

Bývalý sýkorovec Jozef Drag exkluzívne prehovoril: Kaliňák ma prijal do polície

Kto je Drag

Jozef Drag je muž s pestrou minulosťou. Najväčšmi ho však preslávilo rozprávanie o tom, ako si počas prijímania do policajných radov potriasal rukou s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Práve ten svojím podpisom požehnal Dragov vstup do špeciálneho útvaru Odboru zvláštnych operatívnych činností.

Hoci Kaliňák to dlho popieral, po čase vyšlo najavo, že šesťkrát súdne trestaný recidivista, ktorý patril k zločineckej skupine sýkorovcov, sa stal po prijatí do Policajného zboru dôstojníkom. Policajné výsady začal požívať 1. mája 2008 a pôsobenie v radoch polície ukončil 10. apríla 2010.

Drag mútil vody na oboch stranách zákona. Pred súdom napríklad tvrdil, že odovzdával peniaze z trestnej činnosti vysokým policajným dôstojníkom vrátane Ľubomíra Minicha, ktorý je dnes poradcom ministra vnútra Kaliňáka.

Drag je dnes obžalovaný v kauze bytovej mafie. Podľa obžaloby šéfoval trinásťčlennej skupine, ktorá v rokoch 2006 a 2008 urobila podľa prokuratúry podvody s nehnuteľnosťami za viac ako štyri milióny eur. Zároveň figuruje ako dôveryhodný svedok prokuratúry v kauze pozemkovej mafie.

Na krku mal aj trestné oznámenie pre ohováranie. Podal ho policajný prezident Tibor Gašpar, o ktorom tvrdil, že zobral úplatok tristotisíc korún, 9 958 eur. Inšpekcia, ktorá preverovala Dragovo tvrdenie, nepreukázala branie úplatku. Hoci sa očakávalo obvinenie Draga z ohovárania, Gašparov podriadený zastavil trestné stíhanie v tejto veci.

VIDEO Plus 7 Dní