Tip na článok

Recidivistu pustili na slobodu pre papier odložený na nesprávnu kopu!

Marek Šnajnár neuveriteľných desaťkrát vyviazol iba s podmienkou. Väčšiu časť trestov má už zahladených aj vďaka opakovane udelenej amnestii.

Galéria k článku (3 fotografie )

Notorického podvodníka Marka Šnajnára doviedli policajti z väzobnej cely do pojednávacej miestnosti, súdny proces sa mal čochvíľa začať. Zrazu sa postavila prokurátorka a oznámila, že obžalobu sťahuje. Vraj - stala sa chybička.

Šnajnár bol, pochopiteľne, od radosti celý bez seba. Nielen preto, lebo Vianoce nebude tráviť za mrežami, ale pekne doma. Vďaka novému úlovku, ktorý práve pribudol do jeho súkromnej zbierky chýb orgánov činných v trestnom konaní, môže Šnajnár ukázať vystrčený prostredník Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky.

Zas, znova a ešte

Pre našich čitateľov nie je štyridsaťdvaročný Marek Šnajnár zo Stupavy neznámou persónou. V auguste tohto roku sme o ňom písali ako o rarite slovenskej justície. Nemožné sa v jeho prípade stalo možným - odsúdený bol dokopy jedenásťkrát, pričom okrem jedného peňažného trestu vo výške stošesťdesiat eur vždy vyviazol len so symbolickým podmienečným trestom.

Prvých šesť trestov vydaných do roku 2012 má už Šnajnár zahladených aj vďaka tomu, že väčšinu z nich mu „poriešila“ amnestia. Takže keď sa vo februári 2013 rozhodovalo o jeho treste za podvod s rekonštrukčnými prácami, sudca z Okresného súdu Bratislava 2 mu musel vymerať rovnako mierny trest ako nejakému nešťastníkovi, ktorý zákon porušil jediný raz v živote.

Šnajnár obišiel s dvomi rokmi podmienečne. O desať mesiacov súdila Šnajnára sudkyňa z Okresného súdu Bratislava 5 a tiež sa k nemu postavila ako k doposiaľ bezúhonnému. Domov ho poslala s podmienečným trestom desať mesiacov. Teda ešte nižším, ako mu určil predchádzajúci súd.

Už nasledujúci mesiac riešil Okresný súd Zvolen podvod, ktorý Šnajnár postavil na vystatovaní sa kontaktmi na súdoch i polícii. Aj zvolenská sudkyňa mala pocit, že musí dať Šnajnárovi šancu na polepšenie. Vyfasoval podmienečný trest osemnásť mesiacov.

O ďalšie tri mesiace dostal Šnajnár v poradí už štvrtú šancu. Okresný súd Bratislava 4 mu za snahu speňažiť požičané Audi A6 určil ako primeraný trest dvadsať mesiacov, tiež len podmienečne.

Čítajte viac:

Pozor na tohto muža! Vďaka súdom si slobodu užíva chronický podvodník

Mal ísť do basy

Skutočná pikantéria prišla v marci 2014. Ukázalo sa, že Šnajnárova bezočivosť aj pod vplyvom chorej benevolencie patričných orgánov rastie zo dňa na deň. Z obyčajného podvodníka sa mení na nebezpečného grázla.

Ďalší zo svojich mnohých podvodov už prešpikoval vyhrážaním istej žene, že ak nebude spolupracovať podľa jeho predstáv, príde nielen o auto, strechu nad hlavou, ale ktosi jej ublíži. A ublíži aj jej dcére.

Práve v tomto prípade prokurátor Okresnej prokuratúry Malacky buď neodolal Šnajnárovmu psiemu pohľadu, alebo podľahol oveľa horším vplyvom a uzavrel s ním dohodu o vine a treste. Podpísal sa pod dva roky s podmienečným odkladom za dva trestné činy pre recidivistu a vzápätí malacký sudca túto dohodu schválil.

Na základe informácií PLUS 7 DNÍ o piatich právoplatných rozsudkoch s podmienečnými trestami pre Šnajnára, vydaných v priebehu štrnástich mesiacov, dal námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky preskúmať postup podriadených prokurátorov.

Teraz sme sa pýtali, k akým záverom došiel. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová uvádza, že podľa ich zistení v prípade došlo k viacerým pochybeniam: „ Išlo o trestné stíhania na piatich rôznych prokuratúrach a dozorujúci prokurátori venovali zvýšenú pozornosť prebiehajúcim trestným stíhaniam, mali skúmať podmienky na spoločné konanie a zisťovať, či prebiehajúce trestné konania sú skončené a či vzhľadom na charakter trestnej činnosti nie sú splnené podmienky na ukladanie spoločného trestu.“

Pri uzatváraní dohody o vine a treste mal byť podľa Generálnej prokuratúry „ukladaný súhrnný trest odňatia slobody a, navyše, s poukazom na prehľad trestných vecí týkajúcich sa recidivistu Marka Š. bolo namieste uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody“.

Zle založený papier

Šnajnár sa ani po zásahu Generálnej prokuratúry nemusí báť, že by ho niekto dodatočne nahnal do väzenia. Rozsudok, ktorým bola schválená pochybná dohoda o vine a treste, je právoplatný, dovolanie podľa Predajňovej „nepripadá do úvahy“.

Generálna prokuratúra už mohla prípad riešiť iba pokynom Krajskej prokuratúre v Bratislave, aby tu prijali opatrenia „na elimináciu neoprávneného postupu prokurátorov v trestných veciach Marka Š.“.

V aktuálne riešenom Šnajnárovom podvode sa ukazuje, že ani pokyn Generálnej prokuratúry nedokáže zastaviť nekonečnú sériu chybičiek hrajúcich v prospech tohto kriminálnika. Ako sme uviedli na začiatku, od novembra sa opäť môže vyškierať do tváre ľuďom, ktorých podviedol.

Podľa hovorcu bratislavského krajského súdu Pavla Adamčiaka „obžalovaný M. Š. bol prepustený z väzby na slobodu z dôvodov procesného pochybenia orgánov prípravného konania“.

Hovorca prokuratúry Oliver Janíček vysvetľuje, že prepustenie z väzby i takzvané späťvzatie obžaloby na Šnajnára súviselo so zistením, že „nebola rozhodnutá sťažnosť jeho obhajcu podaná voči uzneseniu o vznesení obvinenia“.

Ako je možné, že k tejto procesnej chybe došlo? „Sťažnosť obhajcu sa nenachádzala v originále vyšetrovacieho spisu, ktorý prokurátorka predložila spolu s obžalobou príslušnému súdu. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ Senec ju zrejme omylom založil iba do ostatného spisového materiálu,“ tvrdí Janíček.

Zároveň uisťuje, že po preštudovaní spisu všetkými zúčastnenými stranami prokurátorka obžalobu podá opäť. Marka Šnajnára to určite nezneistí. Podanie obžaloby už zažil toľkokrát! Aj rozsudkov má doma celú kopu. A čo má byť? Zmenili tie papiere azda niečo?

VIDEO Plus 7 Dní