Tip na článok
Fyzioterapeut Andrej Foltýn: Absolvoval Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave a dvojročné štúdium Vojtovej metódy v Olomouci. Venuje sa technikám SM systém či spiraldynamik.

Rehabilitačná metóda z Česka lieči pohybový aparát, dokáže aj formovať telo

Bolesti chrbtice, platničiek či kolien vedia poriadne potrápiť.

Galéria k článku (10 fotografií )
Vyskúšali ju aj hokejisti: Vľavo Martin Bakoš, vpravo Denis Godla.
Sme chodiace tvory: Rehabilitácia pomocou lana sa vykonáva v stoji.
Fyzioterapeut Andrej Foltýn: Absolvoval Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave a dvojročné štúdium Vojtovej metódy v Olomouci. Venuje sa technikám SM systém či spiraldynamik.

S nimi sa každodenné činnosti menia na nočnú moru. „Ľudia majú zlé pohybové návyky. Dokonca aj športovci. Čím viac sa venujeme regenerácii tela, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa na ňom niečo stane,“ pripomína fyzioterapeut Andrej Foltýn. Muž, ktorý sa stará aj o reprezentačný hokejový tím, pred osemnástimi rokmi priniesol na Slovensko originálnu rehabilitačnú metódu SPS - spirálna stabilizácia (SM systém).

Zachráni pred operáciou

Od iných metód sa odlišuje tým, že má dve zložky - manuálne techniky, ktoré sa vykonávajú na boku, a cvičenie v stoji pomocou elastického lana. „Sme chodiace tvory, takže rehabilitáciu robíme tak, aby sa zapájali všetky svaly,“ vysvetľuje fyzioterapeut Foltýn.

Sme chodiace tvory: Rehabilitácia pomocou lana sa vykonáva v stoji.
Sme chodiace tvory: Rehabilitácia pomocou lana sa vykonáva v stoji.
archív

Skratka SM teda znamená stabilizáciu a mobilizáciu chrbtice. Výsledkom cvikov pomocou elastického lana sú posilnené ochabnuté svaly a uvoľnené preťažené svaly, zlepšená stabilizácia a mobilizácia chrbtice, ale aj koordinácia pri chôdzi.

Milana trápili akútne bolesti. „Tŕpli mu nohy, musel byť na péenke. Skúšali na ňom rôzne infúzne liečby, lieky aj rehabilitácie v nemocniciach. Lekári mu odporučili operáciu,“ opisuje prípad svojho pacienta. Milan však pred operáciou chcel vyskúšať, či sa mu vďaka tejto metóde nepodarí nepríjemnému zákroku vyhnúť. „Vyšetrili sme ho a začal k nám chodiť dvakrát do týždňa na hodinovú terapiu. Časť sme venovali manuálnym technikám a druhú časť sme zamerali na cviky vhodné pre jeho diagnózu a svalovú nerovnováhu. Prvé mesiace sa jeho zdravotný stav veľmi pomaly zlepšoval, ale postupne prichádzala úľava a mohol sa zaradiť do bežného života a do práce. Už nemá bolesti, je opäť aktívny, športuje. Ale doma každý deň cvičí zostavy, ktoré sme ho naučili,“ pokračuje v rozprávaní fyzioterapeut.

Pre všetkých

Špeciálna rehabilitačná metóda sa nazýva spirálna stabilizácia. Čo si máme pod týmto slovným spojením predstaviť? „Samotná rehabilitácia slúži na aktiváciu svalových reťazcov, ktoré majú stabilizovať pohybový aparát človeka. Slúži hlavne na liečbu pacientov s bolesťami chrbtice, či sú to platničky a skoliózy, ale pomáha aj pri bolestiach ramien či kolien,“ hovorí fyzioterapeut.

Odborník cvičí s pacientom zostavu cvikov pomocou lana. „Je ich veľa, základ tvorí osem až dvanásť cvikov,“ pripomína. Dôležité je správne držanie tela a práca s lanom aktivizuje svalové reťazce.

Skolióza: Patrí medzi najčastejšie ochorenia chrbtice. Môže spôsobiť veľké bolesti.
Skolióza: Patrí medzi najčastejšie ochorenia chrbtice. Môže spôsobiť veľké bolesti.
archív

„Prvé subjektívne zmeny sa objavujú po dvoch mesiacoch, také, ktoré vidieť aj na rezonancii - objektívne -, asi po pol roku,“ dodáva Foltýn. Liečba pomocou metódy SPS je vhodná pre deti aj dôchodcov. Prichádzajú ľudia s najrozmanitejšími pohybovými ťažkosťami a problémami - od plochých nôh cez zlé držanie tela až po komplikované skoliózy a vytečené platničky. Najstaršia pacientka, ktorej metóda zlepšila kvalitu života, mala 92 rokov a trápili ju problémy s bedrovými kĺbmi.

„Úspech liečby garantujeme len s naším lanom. Treba ho mať aj doma, môžete ho zavesiť na kľučku či na radiátor. Na dĺžku zaberie maximálne štyri metre,“ opisuje.

Zlé pohybové stereotypy

Nestačí však telo naprávať vhodnými a účinnými cvikmi. Jeho komfort by sme mali mať na pamäti počas celého dňa. Preto sa fyzioterapeut zameriava aj na ergonomizáciu pracoviska, teda vytváranie čo najvhodnejších podmienok na správnu regeneráciu tela. „Naši pacienti majú zväčša sedavé zamestnanie. Musíme prihliadať na to, kde človek pracuje, ako má uložené veci na stole, v akej výške má počítač, ako správne držať myš, kde by mala byť klávesnica. Toto všetko je dôležité na to, aby telo správne regenerovalo. Snažíme sa teda upraviť aj pracovné prostredie, lebo keď pacient denne cvičí dve-tri hodiny a dvanásť hodín sedí za počítačom, je to dosť veľký nepomer,“ zdôrazňuje.

Vyformovanie aj bez činiek: Príkladom je naturálny kulturista František Hoffman. Keď sa u rodáka z Moravy objavili zdravotné ťažkosti, dal posilňovni zbohom a cvičí metódou SM systém.
Vyformovanie aj bez činiek: Príkladom je naturálny kulturista František Hoffman. Keď sa u rodáka z Moravy objavili zdravotné ťažkosti, dal posilňovni zbohom a cvičí metódou SM systém.
archív

Zlé pohybové návyky sa potom prenášajú aj do športu, tak­že ak sa postavíte od počítača, pri ktorom ste zhrbení presedeli osem hodín, a zamierite do fitka či za iným športom, nemusí to vždy dopadnúť najlepšie. „Pri sede sa skracujú niektoré svaly a pri športe sa potom môžete ľahšie zraniť,“ dodáva.

Čo teda odborník odporúča na správnu regeneráciu v pracovnom čase? „Na správny sed potrebujete pevnú stoličku s opierkou, ktorá kopíruje fyzické zakrivenie chrbtice. Nie som zástanca nestabilných plošín ako fit lopta. Bedrové kĺby sú umiestnené trochu vyššie ako kolená, chodidlá položené pevne na podložke, obe ruky na stole, obrazovka nastavená vo výške očí. A mali by ste sa každú pol hodinu postaviť a prejsť."

Fitko bez činiek

Andrej Foltýn nám ukazuje fotografiu muža s vyrysovaným telom, na ktorom vidno každý sval. Výraznými bolesťami chrbtice, zápalmi kĺbov a šliach trpel aj naturálny kulturista František Hoffman. Kedysi bol v posilňovni ako doma. Keď sa u rodáka z južnej Moravy, ktorý sa stal viacnásobným majstrom Európy v naturálnej kulturistike, objavili zdravotné ťažkosti, dal posilňovni zbohom. Nie však pohybu. Svoje telo šľachtil práve metódou SPS a lanami. „Aktiváciou svalových reťazcov vieme telo takto vyformovať,“ pritakáva Foltýn a pokračuje vo vysvetľovaní. „Na tele sú svaly, ktoré sa preťažia, skrátia, iné sa zase oslabujú. Našou úlohou je svaly posilniť. Len čo dostaneme pacienta do stabilizovaného stavu, môžeme namiesto rehabilitačných lán použiť tie na posilňovanie a vytvoriť u pacienta takú svalovú hmotu, že nemusí chodiť do posilňovne.“

Pomáha aj športovcom

Rukami Andreja Foltýna prešlo mnoho známych športovcov. Pomohol so zdravotnými ťažkosťami hokejistom Denisovi Godlovi, Ivanovi Švarnému i Martinovi Bakošovi.

Cviky s lanom: Sú základom špeciálnej rehabilitačnej metódy.
Cviky s lanom: Sú základom špeciálnej rehabilitačnej metódy.
archív

„Prišlo za mnou veľa športovcov, ktorí uvažovali o skončení kariéry pre zdravotné problémy, ale po intenzívnej rehabilitácii sa jej nakoniec nemuseli vzdať,“ hovorí 35-ročný fyzioterapeut hokejovej reprezentácie a atlétov. S našimi hokejistami cestoval na troje majstrovstvá sveta, naposledy bol s nimi na zimnej olympiáde 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. „To bola práca od rána do večera. Chodíme s nimi dvaja fyzioterapeuti, lebo hokejisti veľmi intenzívne vyhľadávajú regeneráciu tela. Majú ho ubolené, dobité, takže ich treba stabilizovať aj uvoľniť. Som im k dispozícii vždy, keď potrebujú. Minimálne polovica tímu sa u mňa denne vystrieda,“ opisuje.

A čo nedávne hokejové majstrovstvá sveta? „Tie som zo zdravotných dôvodov neabsolvoval. Liečil som sa z boreliózy,“ dodáva odborník, ktorý špeciálnu metódu objavil v roku 2000. Ako športový fyzioterapeut navštívil s hokejistami kliniku doktora Richarda Smíška v Prahe. Tento český špecialista sa zaoberá svalmi a chrbticou vyše 40 rokov. Andreja Foltýna jeho terapia okamžite zaujala a začal absolvovať kurzy. Dnes ju sám denne cvičí, vyučuje, prednáša a zároveň praktizuje vo svojej ambulancii.

VIDEO Plus 7 Dní