Lektorka Akadémie Policajného zboru LUCIA KURILOVSKÁ (55) plánuje stretnúť sa s pedagógom, ktorý postrelil mladú študentku. Dôvod je jediný, rozviazanie pracovného pomeru.

Čo sa aktuálne deje s pedagógom, ktorý údajne minulý týždeň postrelil kadetku akadémie?

Vo štvrtok 2. marca v neskorých poobedných hodinách ho prepustili z cely predbežného zadržania. Viem teda len toľko, že je na slobodea má nariadené čerpanie dovolenky. Ešte v priebehu tohto týždňa s ním budem riešiť skončenie pracovného pomeru.

Plánujete sa ho opýtať, čo sa v ten osudný deň stalo?

Určite nie. Som trestný právnik, preto sa ho nebudem pýtať na nič, čo súvisí s udalosťou, aby niekto nemohol povedať, že akýmkoľvek spôsobom zasahujem do vyšetrovania alebo sa ho snažím dokonca mariť, či ovplyvniť. A teda moja odpoveď na vašu otázku je, že sa ho nebudem pýtať na to, čo a ako sa stalo. Budem s ním riešiť len skončenie pracovného pomeru.

Ako ste sa vy osobne o udalosti dozvedeli?

Bola som v tom čase ešte v práci na akadémii a prišli mi to hneď hlásiť, čiže som mala základné informácie a šla som na miesto činu. Na mieste už bola privolaná policajná hliadka, ktorá ho zabezpečila. Pedagóg, ktorý údajne postrelil kadetku, bol zadržaný, čiže ja som sa už nedostala priamo k nemu.  A ako trestná právnička viem, že by nebolo dobré, aby som sa čokoľvek snažila zisťovať. Všetko riešia orgány činné v trestnom konaní.

Koľko ľudí bolo v čase nešťastia na mieste?

Vrátane zranenej kadetky tam boli tri dievčatá, naše študentky, a pedagóg.

Z akého ročníka boli?

Dve prváčky a jedna druháčka.

Kadetiek ste sa pýtali, čo sa stalo? Poskytli vám nejaký opis udalosti?

S dievčatami som hovorila hneď, ako som prišla na miesto činu, od prvého momentu. Rozprávala som sa však s nimi v zmysle, či nepotrebujú nejakú  pomoc. Nechcela som riešiť, čo sa stalo, pretože aj to by mohol niekto  prezentovať, že som sa ich snažila ovplyvňovať.

V akom stave boli krátko po nešťastí?

Musím povedať, že sa držali dobre. Nechceli hovoriť ani so služobnou psychologičkou. Na mieste vydržali po celý čas, kým neposkytli svoje výpovede, informácie. 

Čo sa týka zranenej kadetky, ste v kontakte s jej rodinou, možno priamo s dievčaťom?

Kontakt s rodičmi som chcela riešiť hneď na mieste, zranená Miška nám stihla odblokovať svoj mobil, z ktorého som si odpísala kontakty na jej rodičov. V tom momente nám však prítomní policajti povedali, že nemôžeme kontaktovať rodičov, že k nim bude vyslaná hliadka.

Podľa medializovaných informácií sa rodičia o nešťastnej udalosti dozvedeli z médií, nebolo by prijateľnejšie, ak by si to vypočuli od rektorky školy, ktorú navštevuje ich dcéra?

Policajti nás upozornili, že by sme porušili oficiálne postupy, pretože, ako som už spomenula, k rodinným príslušníkom sa vysiela hliadka. 

Ale nie je pre rodičov horšie, ak sa niečo také dozvedia z médií? Môže to navodiť pocit, že kompetentní im informácie naschvál zamlčiavali.

Určite je, ale také sú postupy.

Vy ste už s rodičmi zranenej kadetky hovorili?

Na druhý deň po udalosti som sa s nimi osobne stretla a odvtedy sme v neustálom kontakte. Prostredníctvom nich som pravidelne informovaná aj o zdravotnom stave ich dcéry.

Môžete povedať, aký je?

Nie, nie som na to oprávnená.