Veronika Remišová patrí medzi najviac aktívne vládne političky na sociálnych sieťach. Napríklad za včerajší deň dala dovedna štyri statusy na svojom facebookovom profile. Pravidelne robí tlačovky, zverejňuje videoposolostvá a prakticky pri každej príležitosti kritizuje bývalých vládnych politikov. „Asistent Richarda Rašiho, ktorý dostal päťciferný zlatý padák, o mne zverejňuje nenávistné videá, aby som skapala alebo zhnila,“ zdieľala napríklad v stredu svoj rozhovor pre portál Postoj ministerka informatizácie a šéfka Za ľudí. Zdá sa však, že ani takáto jej intenzívna aktivita smerom k voličom, nie je dostatočná.

Fotografia, ktorou Veronika Remišová odkazovala na svoj rozhovor pre denník Postoj na sociálnej sieti.
Zdroj: fb/remisova.veronika

Podľa prieskumu agentúry Focus z nedele pre reláciu Na telo televízie Markíza totiž Remišová dosiahla trpké víťazstvo. Stala sa členkou vlády, ktorá ma najvyššiu – až 82-percentnú mieru nedôveru. Spoločne s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO) so 78 percentnou nedôverou, dočasne povereným šéfom rezortu obrany Jaroslavom Naďom a dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom, zhodne so 77 percentnou nedôverou (obaja za stranu Dermokrati), kraľuje dočasne poverená vicepremiérka štvorzáprahu najnedôveryhodnejších členov padlého kabinetu.

Remišovú prieskum zjavne nezaujal, kritizovala saskárku

PLUS 7 DNÍ teda zaujímalo, čo si o takomto hanebnom skóre myslí a ako ho hodnotí samotná Remišová. Napriek tomu, že sa vicepremiérka vyjadruje ku "všeličomu" pomerne rada a často, tentokrát držala, ako sa hovorí, bobríka mlčanlivosti. "Pani ministerka sa k výsledkom prieskumu nebude nijako vyjadrovať," reagoval pre náš týždenník bez bližšieho komentára Andrej Ďuríček, hovorca ministerstva informatizácie a šéf tlačového oddelenia rezortu. Úprimne, Andrej Ďuríček nás nepotešil, ale ani neprekvapil. To, že jeho šéfka reagovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude ani tri dni po zverejnení prieskumu, sme očakávali. Aj keď sme dúfali, pretože, ako sa vraví, nádej zomiera posledná. Mlčanie Remišovej však nabáda ku konštatovaniu, že šéf ka Za ľudí sama neverí, že by sa jej prieskum týkal. Neverí, alebo prosto nechce uveriť tomu, že jej už jednoducho na Slovensku takmer nikto neverí.

Napokon, samotnú Remišová v nedeľu 16. apríla, keď boli výsledky merania Focusu na TV Markíza zverejnené, zaujímali celkom iné témy. "Takže pre stranu SaS je Šutaj Eštók (a politici z Hlasu) prijateľnejší ako Michal Šipoš z OĽaNO – sme sa dnes dozvedeli z úst političky strany SaS. Ten Šutaj Eštok, ktorý v tej istej televíznej relácii útočil na nezávislé súdy len kvôli tomu, že ich nominant Kažimír sa mácha až po uši v korupčnej kauze. Ten Šutaj Eštok, ktorý v diskusii potvrdil, že sa neštítia ani vlády s extrémistami. Hlas zas a znovu ukázal, že sú z rovnakého cesta ako strana Smer. Ale pre SaS sú prijateľnejší ako Mišo Šípoš, ktorý v živote nič neukradol. Aspoň na niečo sú nedeľné televízne diskusie dobré – ukazujú, kto na akej strane stojí, a aké hodnoty je ochotný podporovať," takto komentovala Remišová v nedeľu večer diskusnú reláciu rovnakej súkromnej televízie, ktorá prieskum v tej istej diskusii o jej hanebnom skóre zverejnila. K výsledkom merania FOCUSU však neuviedla ani slovo, kritizovať sasku a jej poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú, bolo pre ňu zjavne dôležitejšie.

Politológ nepriamo poslal šéfke Za ľudí drsný odkaz

Politológ Radovan Štefančík však pre Plus 1 deň nepriamo poslal Veronike Remišovej veľmi jasný odkaz, o tom, prečo je aktuálne podľa neho najmenej dôveryhodnou členkou Hegerovej dočasne poverenej vlády. „Pani Remišová je posledná, pretože pôsobí mimoriadne nekompetentne. Je hviezdou satirických sociálnych sietí a ľudia ju môžu vnímať nielen ako političku bez kompetentnosti, ale aj ako človeka bez autority," hodnotil výsledok prieskumu známy politológ.

Ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) sa takto v jednom zo svojich statusov napríklad pochválila na sociálnej sieti tým, ako zápasí zo snehom.
Zdroj: IG Veronika Remišová

"Tie čísla nie sú nijako prekvapivé. Je za tým fakt, že tá vláda padla koncom minulého roka. A dnes, tí jednotliví partneri v nej, myslím tí pôvodní koaliční partneri v nej, sa už necítia byť viazaní koaličnou zmluvou. A do istej miery sa vymedzujú aj sami voči sebe. To istým spôsobom registrujú aj voliči. A zároveň, tým pádom klesá dôvera aj Hegerových ministrov v rámci bývalého koaličného spektra," hodnotil výsledky prieskumu pre PLUS 7 DNÍ šéf agentúry FOCUS a sociológ Martin Slosiarik.

Ministri Borisa Kollára si vedú najlepšie. Boli nekonfliktní

Slosiarik pre náš týždenník pripomenul, že rozdiely v percentách dôveryhodnosti medzi jednotlivými členmi vlády sú minimálne. A jediný, ktorý od zvyšku meraných politikov výraznejšie odskočil, je iba Milan Krajniak, podpredseda hnutia Sme rodina a zároveň dočasne poverený minister práce. Ten získal medzi členmi vlády najvyššiu, 30-percentnú mieru dôveryhodnosti. Za ním je minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) s 23-percentnou dôveryhodnosťou. Nasleduje Heger (22 %) a envirominister Ján Budaj (21 %). Piate až siedme miesto obsadili rovnako ministri za stranu Demokrati, ktorým zhodne dôveruje 20 % opýtaných. Konkrétne minister hospodárstva Karel Hirman (nedôvera 62 %), šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer (nedôvera 67 %) a minister obrany Jaroslav Naď (nedôvera 77 %). Naďovi dôvera v porovnaní s októbrom 2020 o 18 percent klesla.

Najlepšie bodovali teda stranícki kandidáti, predovšetkým z hnutia Borisa Kollára. "Oni sa aj počas koaličnej krízy snažili stále zastávať taký ten postoj, nazvem to, že mediátora. A časť voličov to akceptovala, nevnímala ich cez prizmu konfliktu, " vysvetlil Slosiarik jeden z možných dôvodov, prečo v dôveryhodnosti sú na čele ministri Sme rodina.

Remišová nemá voličov, ktorí by ju podržali

Naopak, Remišovej fiasko vysvetľuje tým, že jej strana Za ľudí sa dlhodobo potáca v suteréne preferencií na úrovni okolo jedného až dvoch percent. "Faktom je, že jej strana počas funkčného obdobia vlády jednoducho výrazne stráca voličov. To znamená, že aj tá podpora je zo strany populácie relatívne nízka. A to sa prejavuje vo vysokej nedôvere voči ministerke. Nedôveru jej vyslovujú nielen voliči opozičných strán, ale aj voliči bývalých vládnych partnerov. Jednoducho, Remišová nemá voličskú bázu, ktorá by ju podržala," pripomenul šéf FOCUS-u.

Prieskum agentúry FOCUS sa realizoval v dňoch 14. 3 až 22. 3. na reprezentatívnej vzorke 1018 respondentov. Opýtaným agentúra položila otázku: „Do akej miery dôverujete alebo nedôverujete nasledujúcim členom poverenej vlády?“