Dedičku niekdajšieho impéria Rezešovcov, Evu Varholíkovú, zastihol čitateľ týždenníka Plus 7 DNÍ v práci. Po víkendoch totiž chodí dcéra zosnulého oceliarskeho magnáta a privatizéra Alexandra Rezeša (†53) zarezávať na recepciu v štvorhviezdičkovom košickom hoteli. Na to nebola v minulosti zvyknutá a žila úplne iný život, ako príslušníčka špeciálnej vrstvy, takzvanej "zlatej mládeže". Inak povedané, bola dieťaťom bohatých rodičov bez potreby zarobiť si na svoje živobytie vlastnými rukami či umom.

Láska, alkohol aj ľútosť

Evu Varholíkovú spočiatku vnímala verejnosť ako najmenej zaujímavú členku famílie východoslovenského superboháča. Ako 22-ročná sa vydala za košického hokejistu, viacnásobného ligového šampióna a slovenského reprezentanta Jána Varholíka, ktorý bol napríklad aj pri tom, keď sa 19-ročný Miro Šatan stal najlepším strelcom olympijského turnaja v Lillehammeri. Porodila mu dcéru Alexandru, no manželstvo nevydržalo a neskôr Eva vytvorila pár s biz­nismenom Erikom Fischerom. Aj keď sa dvojica nikdy nezosobášila, mali spolu dcéru Ellu.

Ani tento vzťah jej nevydržal a problémy s alkoholom dostali Varholíkovú po smrteľnej nehode, ktorú zavinila, až do maďarskej basy. Počas pobytu v chládku začala trpieť viacerými zdravotnými aj psychickými problémami, ktoré ju úplne neopustili ani po prepustení na slobodu. Vyhlásila, že po svojom tragickom zážitku už nikdy nechce šoférovať.

Maďarský súd Eve Varholíkovej za divokú jazdu so smrteľnými následkami vymeral 9 rokov, za dobré správanie ju pustili o 3 roky skôr.
Zdroj: archív

Po troch rokoch sa rozhodla prehovoriť o svojich zážitkoch a vyrozprávať sa v knihe s názvom Chcela by som vrátiť čas, ktorú napísala s pomocou Štefana Šperku. Začiatkom tohto roka vyliala svoje srdce aj pred maďarským publikom a v youtubovom podcaste maďarského spíkra Sándora Friderikusza sa prvýkrát verejne ospravedlnila pozostalým obetí svojej divokej jazdy. „Je veľmi ťažké o tom začať rozprávať, pretože viem, aké je to pre vás náročné, ale musím sa ospravedlniť. Potrebovala som čas, aby som vám to povedala správne a aby som bola naozaj úprimná a je mi to naozaj veľmi ľúto,“ prihovorila sa im v maďarčine.

Vzostup ríše Rezešovcov

Alexander Rezeš, zakladateľ rodinného bohatstva, začal pracovať v železiarňach koncom 60. rokov. Postupne prešiel viacerým pozíciami a stúpal v podnikovej hierarchii. Po nástupe kapitalizmu sa stal členom vedenia VSŽ a začali sa mu zlaté časy. Ako akcionár firmy, v časoch, keď sa už hovorilo o tunelovaní podniku, si prišiel na milióny a zhromaždil rozprávkové bohatstvo. Vďačil za to aj Vladimírovi Mečiarovi, ktorý si ho v roku 1994 vybral do vlády ako ministra dopravy za HZDS. Po jeho odchode do politiky riadil oceliarne jeho syn Július.

V tom čase Rezešovci nevedeli, čo s peniazmi, a kúpili futbalový tím v Košiciach aj pražskú Spartu. Po päťdesiatke ho začali trápiť problémy so srdcom, čo sa mu v roku 2002 stalo osudným. Aj keď sa podrobil operácii na viedenskej klinike, lekári mu už nedokázali pomôcť a vo veku 53 rokov zomrel. Na čelo rodinného klanu sa tak postavil jeho syn Július. Okrem dvoch detí, ktoré mal Alexander Rezeš so svojou manželkou Evou, mal aj nemanželskú dcéru Chiaru, ktorú mu porodila jeho milenka a televízna moderátorka Gabriela Haršányová.

FOTO Evy Varholíkovej Rezešovej v novej práci v GALÉRII >>>