Tip na článok
Režisér Nikita Slovák

Režisér Nikita Slovák: Recesistu ako Gašparovič už nezvolíme

Myslíte si, že by pre Slovensko bolo lepšie, keby prezidentské voľby vyhral občiansky kandidát, a nie politický nominant?

Anton Srholec, rímskokatolícky kňaz

? Od prezidenta čakáme, aby bol niekto ako otec národa. Človek, ktorý má charakter, srdce a čistý štít. Kde ho nájsť? Ono je to jedno. Smutné.

Jozef Golonka, bývalý hokejista

ÁNO Veľmi by som si prial, aby voliči prišli k urnám a volili toho správneho. A nie, aby s desiatimi percentami zvíťazil niekto, kto päť rokov nebude vedieť, kde je sever. Mal by to byť slušný a bezúhonný človek, nezaťažený kauzami, ktorý nie je spojený so žiadnymi skupinami ani kdejakými nadáciami.

Emma Tekelyová, moderátorka a spisovateľka

ÁNO Všetci máme plné zuby politiky a politikárčenia, vyhliadky na úspech v týchto mútnych vodách má však iba politický nominant. Pre Slovensko by bolo dobré, keby bola prezidentom silná osobnosť. Aby vyhral verejnosťou uznávaný občiansky kandidát, musel by získať podporu politických strán.

Jozef Leikert, vysokoškolský pedagóg, spisovateľ

ÁNO Určite by to bolo lepšie. Nominant alebo sympatizant akejkoľvek strany či hnutia je zaviazaný, ale chtiac-nechtiac aj zviazaný. Hoci ani občiansky kandidát nie je zárukou, že bude skutočne dobrým prezidentom. Dobrého prezidenta, napokon ako každého dobrého človeka, robí čosi úplne iné…

Milan Kňažko, herec

ÁNO Rozhodne občiansky. Mal by však mať znalosti a praktické skúsenosti z domácej politiky, zo zahraničnej politiky a z oblasti kultúry. Nemal by byť bývalý komunista a mal by ovládať aspoň jeden svetový jazyk. Takých nás nie je veľa.

Zuzana Wienk, pôsobí v mimovládnom sektore

? Na Slovensku veľmi záleží na konkrétnom mene. Katastrofou môže byť občiansky aj politický kandidát. Najmä nech je to človek s vysokým morálnym kreditom, vzdelaný, skúsený a nech nie je súčasťou mocenských ani finančných skupín.

Nikita Slovák, režisér

? Aj tak je to asi jedno. Väčšieho recesistu, ako je súčasný prezident, nezvolíme. Jedine, že by vo voľbách kandidoval Jára Cimrman. Dúfam, že nebude kandidovať Čentéš, toho by Gašparovič aj tak nevymenoval.

Daniel Brogyányi, fotograf a výtvarník

? Pre mňa je dôležité, aby to bol prezident, na ktorého budem hrdý.

VIDEO Plus 7 Dní