Ak ste nikdy na žiadnom ministerstve nepracovali, asi by ste sa stratili v rezortnej hierarchii. Mravenisko, v ktorom pracuje okolo 600 ľudí, má svoje sekcie, odbory a oddelenia. Tie majú svojich vedúcich zamestnancov. Okrem ministra, štátnych tajomníkov a generálnej tajomníčky služobného úradu sú z vedúcich postáv najdôležitejší takzvaní generálni riaditelia sekcií. No a práve tí velia vo veľkom na odchod. Z desiatich sa lúčilo už sedem.

Kompetenčné hádky

Ešte pred koncom roka sa porúčal šéf sekcie, ktorá je podľa organizačnej štruktúry ministerstva iná ako ostatné. Funguje totiž samostatne. Ide o sekciu auditu a kontroly. Vladimír Urmanič sa podľa našich informácií nerozišiel s kolegami v najlepšom. Vraj sa pochytil so štátnym tajomníkom Ľubošom Jančíkom pri výbere ľudí, ktorí by mali dohliadať na činnosť štátnej Eximbanky. Kontaktovali sme Urmaniča, ten sa k dôvodom svojho odchodu odmietol vyjadriť.

Podľa našich informácií je vo výpovednej lehote aj šéf sekcie, ktorá má na starosti štátny rozpočet. Radovan Majerský slúžil od roku 2006. Čoskoro za sebou zatvorí dvere aj Miriam Majorová, generálna riaditeľka sekcie štátneho výkazníctva. Na témy súvah a účtovania inštitúcií štátnej aj verejnej správy je odborníčkou a na konte má niekoľko knižných publikácií.

Obyčajná fluktuácia?

„Od marca 2020 do konca roka 2020 sa uskutočnila výmena riadiacich pracovníkov na úrovni generálnych riaditeľov v piatich prípadoch, čo je toľko isto ako v roku 2010. V roku 2016 sa uskutočnila výmena riadiacich pracovníkov na úrovni generálnych riaditeľov v troch prípadoch,“ porovnala generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva financií Veronika Gmiterko. Do svojej štatistiky však nezarátala Majerského a Majorovú. S ich „adios“ je na ministerstve financií riadenom najprv Eduardom Hegerom a teraz Igorom Matovičom zmien viac, ako bolo u Mikloša za Radičovej vlády.

„Pozícia generálneho riaditeľa je veľmi náročná odborná a manažérska funkcia a je preto prirodzené, že po mnohých rokoch v takejto exponovanej pozícii prichádza k motivácii zmeniť pracovné prostredie. Ako vedeniu nám to, samozrejme, spôsobuje komplikácie, ale zároveň týmto rozhodnutiam rozumiem a rešpektujem ich,“ vysvetľuje odchody Gmiterko.

„Ministerstvo financií vnímam ako najprestížnejšiu inštitúciu štátnej správy, ktorej pilierom je odbornosť a profe sionalita. Práve preto je odchod každého zamestnanca stratou, ktorá ma mrzí. O to viac, ak ide o vedúceho pracovníka,“ dodala na otázku, či sa im to tak trochu nerúca. Financie boli pod mnohými ministrami personálne stabilný rezort.

Mama zápisník

Gmiterko prišla zo súkromnej sféry na ministerstvo ako riaditeľka kancelárie Eduarda Hegera vlani na jar, v septembri 2020 ju povýšili. Vláda posudzovala, či má na funkciu dostatočnú kvalifikáciu: americký titul MBA (master of business administration) a bakalára z ekonómie. Navyše nemala žiadnu skúsenosť s prácou pre štátne orgány. Napokon sa zhodli, že vzdelanie stačí a skúsenosti z firiem Star factory, Lenovo a IBM tiež.

Heger o poslaní generálnej tajomníčky služobného úradu povedal, že „má byť pravou rukou ministra pre fungovanie ministerstva, jeho uši, oči“.

Gmiterko prezradila, že svojho starého šéfa Hegera aj nového šéfa Matoviča pozná z predvolebnej kampane. Vzťah k OĽaNO si však zrejme vytvorila len nedávno. V minulosti totiž mala bližšie k inej strane. Ako 33-ročná v roku 2016 kandidovala za stranu Sieť Radoslava Procházku.

Gmiterko sa môže pochváliť aj publikačnou činnosťou, hoci nie odbornou. Je autorkou dvoch zošitov pre rodičov: Mama zápisník a Veľké výroky malých detí.

Pracovné dusno?

Zamestnanci, ktorí pracovali na ministerstve aj za vlád Smeru, majú na Gmiterko ťažké srdce. „Čo nám prekáža, je zasahovanie do kompetencií šéfov oddelení. Aj to, že vytvára strach,“ povedal jeden z odbojárov. Generálnej tajomníčke služobného úradu niektorí dokonca vyčítali „diktátorský prístup“.

„Takúto spätnú väzbu som zatiaľ nedostala, pretože pri riešení všetkých personálnych otázok postupujem striktne v rámci svojich kompetencií a iba v spolupráci s danými riadiacimi pracovníkmi,“ reagovala. Ako by atmosféru v rezorte opísala ona? Vraj ako „vysokoodbornú a profesionálnu.“

Prečítajte si tiež: