Bola to jeho posledná tlačovka!

Potom, čo sa očkovanie uvoľnilo pre všetky vekové kategórie, sa na Facebooku rozmohla búrlivá diskusia o tom, či Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) nemohlo spraviť chybu a nepriratúvalo tínedžerom sto rokov, lebo termíny na očkovanie dostávali expresne po zaregistrovaní sa do čakárne. Šéf NCZI Róbert Suja túto fámu a hejterskú vlnu včera vyvracal.

Vraj to bolo tým, že mladí prejavili vysokú mieru ochotu cestovať na očkovanie cez celú krajinu. Dodajme, že tak ako expresne tínedžeri termíny na svoju prvú dávku vakcíny dostali, ešte rýchlejšie im ich aj zrušili, veď keď už aj expremiér, dnes minister financií, Igor Matovič na Facebooku varoval, že inakšie by to bola „blamáž“...

Naspäť k Sujovi, ten si počas včerajšej tlačovky pustil ústa na špacír. Termíny podľa neho mladým pridelili správne a majú legitímne právo byť očkovaní. „Pokiaľ sú vakcíny dostupné, nevidím problém v tom, aby boli títo ľudia očkovaní,“ vyjadril svoj názor. Mladí síce dostali termíny skôr ako rizikové skupiny, no Suja poukázal na fakt, že to bolo tým, že po očkovaní u nás nie je dopyt a o tri až štyri týždne môžeme očkovacie centrá zatvoriť. „Keď nadšencov odstavíme hneď na začiatku, myšlienka sa nebude šíriť ďalej,“ vyjadril svoje obavy Suja.

Ktovie či sa po týchto slovách začal obávať o svoje kreslo, lebo vzápätí oň prišiel. Stihol ešte povedať, že NCZI nedostalo od štátu žiadnu finančnú podporu, napríklad na rozposielanie SMS správ, pričom do antigénových testov šlo podľa neho „množstvo peňazí“. Zdôraznil tiež, že NCZI je technický realizátor, nevplýva na vakcinačnú politiku.

Neohrial sa

Od stredy bude stáť na čele NCZI Pavol Capek. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ide pritom už o tretie striedanie na tejto, zdá sa, horúcej pozícii. Suja bol začiatkom marca dočasne poverený riadením NCZI po odvolaní Petra Bielika. Pred ním bol vo funkcii Peter Blaškovitš, ktorý odišiel na vlastnú žiadosť vlani v máji.

Doplňme, že Suja si riaditeľskú pozíciu v NCZI, na ktorej bol necelé tri mesiace do životopisu asi hrubými písmenami nezapíše. Do riaditeľského kresla dočasne zasadol v čase predošlého vakcinačného faux pas, po ktorom bol odvolaný jeho predchodca Bielik. Keď sa očkovacia stratégia zmenila a dalo sa prihlasovať výhradne podľa veku, stránka padla a registrácia sa zmenila na nočnú hru o život. „Kým som to vyplnila, tak na konci mi ukázalo už nula voľných miest. Je to zúfalá súťaž detí, pretože predpokladám, že starší ľudia v dôchodkovom veku nie všetci majú prístup na internet,“ opísala vtedy prezidentka Zuzana Čaputová svoju vlastnú skúsenosť, keď sa vtedy snažila prihlásiť na očkovanie svojich rodičov. Očkovaciu stratégiu zhodnotila ako nedôstojnú.

Kto je náhrada?

Nový riaditeľ NCZI Capek pracuje v národnom centre od júla minulého roka. Doteraz bol riaditeľom úseku informatizácie a elektronizácie zdravotníctva. Pred nástupom do NCZI pôsobil na manažérskych pozíciách v IBM, EMC či v Univerzitnej nemocnici Bratislava.

Jeho úlohou bude reorganizácia krízového riadenia centra realizácie protipandemických opatrení a očkovania proti ochoreniu COVID-19. Na starosti bude mať aj projekt elektronického zdravotníctva eHaelth a jeho transformáciu na systém novej generácie.

„V najbližšom období považuje za kľúčové vytvorenie zdravotného komunitného cloudu, ktorý by mal byť základom prevádzky eHealth ako aj ďalších aplikácií NCZI a ostatných rezortných organizácií,“ priblížil rezort zdravotníctva.

Nový riaditeľ NCZI deklaroval podľa rezortu zdravotníctva zámer posilniť personálne a odborné kapacity aj prostredníctvom atraktívneho odmeňovacieho modelu.

Viac FOTO šéfov NCZI v GALÉRII

Centrum sa má podľa ministerstva stať IT kompetenčným centrom pre rezortné organizácie v oblasti architektúry, dátových štandardov, integrácie a ďalších služieb.