Jeho novým generálnym riaditeľom je už od novembra minulého roka Ján Marosz z OĽaNO. A tak je aj zapísaný v obchodnom registri.  V časti, kde sa hovorí o tom, kto v mene spoločnosti koná sa však nič nezmenilo. A keďže naposledy šéfovala fondu oficiálne žena, v tejto časti sa stále píše, že za SPF koná generálna riaditeľka.  

Politický nominant

Ján Marosz sa stal šéfom Slovenského pozemkového fondu  ako politický nominant napriek tomu, že ministerstvo pôdohospodárstva robilo na tento post výberové konania. Jedno dokonca prebiehalo v čase, keď Marosza do funkcie nominovali. Bývalý bojovník proti korupcii sa pritom na výbere ani nezúčastnil. „SPF je dôležitá inštitúcia, je to takpovediac najbohatšia inštitúcia v krajine. Pri stretnutí s ľuďmi v regiónoch prichádza najviac žiadostí o pomoc vo veci Slovenského pozemkového fondu. Ak ste ako občan niekedy niečo potrebovali vyriešiť s fondom, viete, že to trvá mesiace, niekedy roky. Je nevyhnutné situáciu riešiť a keďže OĽaNO je odhodlané bojovať proti korupcii, bolo prijaté politické rozhodnutie, že do pozície generálneho riaditeľa vymenujeme Jána Marosza,“ šokoval po rokovaní vlády koncom októbra minister Samuel Vlčan. Podľa neho je Marosz človek s vysokým morálnym kreditom.

Trafika: Pozemkový fond bude riadiť učiteľ náboženstva ako politický nominant OĽaNO

„Má skúsenosti ako manažér z riadenia väčšieho kolektívu. A verím, že bude účinne bojovať proti korupcii. V minulosti to dokázal, keď pomohol odhaliť korupciu na žilinskej pobočke fondu,“ vysvetlil kvalifikáciu Jána Marosza minister. Hoci Vlčan tvrdil, že Marosz skúsenosti s riadením má, so Slovenským pozemkovým fondom prišiel do styku len okrajovo. Bol policajným agentom, ktorý usvedčil riaditeľa pobočky z toho, že si od neho vzal tisíceurový úplatok. Na tento prípad nás odkázal aj sám Marosz, keď sme sa ho pýtali na jeho skúsenosti s agendou fondu. „Bol odsúdený ten nominant. A plus som robil projektového manažéra v nemeckej firme a mám skúsenosti s procesmi,“ tvrdil Marosz a sľuboval, že sa obklopí odborníkmi.