Tip na článok
Šafárik: Nový riaditeľ služby chystá veľké personálne rošády.

Riaditeľ tajnej služby pripravuje personálne zmeny, radí mu pri nich muž známy ako Pán X

Nový riaditeľ SIS Anton Šafárik prišiel do tajnej služby z prostredia cirkvi.

Skúsenosti s podobnou spravodajskou, či bezpečnostnou zložkou mal teda v čase príchodu do Slovenskej informačnej služby nulové. To predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, ktorý ho do funkcie dosadil, vôbec neprekážalo. Danko svojmu kamarátovi dokonca dôveruje natoľko, že akceptuje všetko s čím Šafárik príde. Aj s personálnymi rošádami, ktoré sú viac než prekvapivé.

Šéf SIS sa totiž len dva mesiace po svojom príchode rozhodol vymeniť takmer každého, kto zastáva v spravodajskej službe nejakú funkciu a má nejaký dosah na chod a činnosť služby. Ak ale Šafárik v prostredí tajných služieb nikdy nepôsobil, ako dokáže správne vyhodnotiť nominácie, ktoré do funkcií obsadzuje pravdepodobne na niekoho odporúčanie?

Pán X má styky

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ sa Šafárik radí so známym bratislavským podnikateľom Petrom Koščom, ktorý bol poradcom bývalého šéfa SIS Jozefa Magalu.

So súčasným šéfom NBÚ Magalom sa Košč stýka dodnes. Spomína aj v spise Gorila ako človek, ktorý mal po nástupe Magalu do SIS vykonávať personálne pohovory. Tajní ho poznajú pod prezývkou Pán X.

Pán X: Peter Košč radil bývalému šéfovi SIS Jozefovi Magalovi, dnes radí Šafárikovi.Foto: Facobook

Košč má styky aj s mnohými politikmi, či už s vysokými predstaviteľmi Smeru-SD, alebo aj SNS. Blízky vzťah má aj s Vladimírom Pčolinským, ktorý je dnes oficiálne pokladníkom poslaneckého klubu Sme rodina. Jeho brat Peter Pčolinský je poslancom hnutia Borisa Kollára.

Vladimír Pčolinský mal vždy blízko ku KDH, s Koščom ich spája aj ďalší spoločný známy bývalý viceprezident Policajného zboru Ján Vaľo. Peter Košč vlastní okrem iného SBS Dast Security, s.r.o., ktorá v minulosti poskytovala bezpečnostné služby v závode Samsungu vo Voderadoch. V tom čase došlo v Samsungu k obrovskej krádeži, keď odtiaľ vyviezli páchatelia elektroniku v hodnote dva milióny korún v starej mene.

Podnikal s Trajterom

Peter Košč v rokoch 2008 až 2013 podnikal s Markom Trajterom, blízkym človekom bosa bratislavského podsvetia Róberta Lališa alias Kýbla. Trajter bol stíhaný za vraždu Romana Deáka, ktorú si mal u Kýbla objednať. Trestné stíhanie voči Trajterovi bolo zastavené, pretože bol skutok podľa súdu premlčaný.

Toľko teda o profile údajného poradcu šéfa Slovenskej informačnej služby. Ako sme sa dozvedeli, svoju pozíciu si v tajnej polícii poistil aj dosadením blízkeho človeka. Vlastne viacerých blízkych ľudí.

Koho Košč Šafárikovi odporučil, sa dozviete v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní