Milovník teplých rožkov počas sviatočných dní a exelovských tabuliek Richard Sulík sa našiel v novej životnej roli. V nedávnych dňoch hodil za chrbát svoje povinnosti ministra hospodárstva a celý svojim telom sa vnoril do pozície animátora a turistického sprievodcu nemeckých hviezd béčkovej reality šou Geissenovci.

Od minulého piatku ich povodil kade tade po Slovensku a o tom, že pri pracovnom nasadení u rodiny nemeckých pracháčov fičal na sto percent svedčí aj fakt, že si kvôli nim nenašiel čas ani na vypočutie prejavu ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského v parlamente.

Zabávač Sulík

V parlamente sa však ukázal, ale len preto, aby ho poukazoval Róbertovi, Carmen a ich dvom dcéram. A keďže im bol v pätách televízny štáb, šéf SaS neváhal pri rečníckom pulte urobiť pre svojich hostí a divákov aj poriadnu šou. Na jeho zabávačskom čísle na pôde národnej rade sa schuti zasmiala Carmen aj Róbert.

A to bol len začiatok nabitého programu, ktorý pre Geissenovcov počas ich týždňovej návštevy pripravili. Z Bratislavy sa následne presunuli do Pezinka, kde ich pred miestnym zámkom očakával dav ľudí. Zavítali aj do Šamorína, Orechovej Potône, Banskej Štiavnice či do Vysokých Tatier. Okrem Sulíka im robili garde aj ďalší straníci zo sasky, Janka Bittó Cigániková a bratislavský župan Juraj Droba.

A aký to malo celé zmysel? Podľa Sulíka tým podporíme na Slovensku turizmus, čo je mimochodom agenda, ktorá patrí pod rezort dopravy ministra Andreja Doležala.  Sulík k nám Geissenovcov zavolal ešte počas výstavy EXPO v Dubaji. „Slovenský turizmus zažil tvrdú dvojročnú ranu v podobe koronakrízy a každé euro od zahraničných turistov podnikatelia uvítajú. Skúsenosti ukazujú, že návštevy Geissenovcov v iných krajinách veľmi pomohli a dnes ich ľudia podnikajúci v turizme prosia, aby k nim prišli a zviditeľnili ich,“ uviedol Sulík.

Stovky či tisíce

Taká reklama a všetky luxusné večere, žúry a hoteli však musel niekto zaplatiť. „Výdavky spojené s návštevou hradia zariadenia, ktoré rodina navštívi, pretože je to pre nich tá najlepšia reklama,“ vysvetľoval Sulík, ktorý neskôr túto informáciu trochu poopravil. „Návšteva rodiny Geissenovcov je pre Slovensko takmer zadarmo. Zaplatíme len tri noci technickému tímu, to sú stovky, možno náklady do dvetisíc eur,“ vyrátal minister.

Reči sú reči a fakty sú fakty a preto sme chceli zistiť koľko reálne celý pobyt nemeckých milionárov u nás stál. Tu sme ale narazili. Nič o celkových nákladoch Geissenovského výletu v štýle all inclusive nevedia ani na Sulíkovom ministerstve hospodárstva, ani v jeho strane. Hovorkyňa rezortu nás s otázkami odkázala na SaS a tí dali od projektu svojho šéfa tiež ruky preč.

„Strana SaS neinvestovala do návštevy ani cent. Toto nie je stranícka akcia," vyhlásil stroho hovorca liberálov Ondrej Šprlák. Nedozvedeli sme sa teda ani z akých tvrdých dát veľký fanúšik štatistík Sulík čerpal keď tvrdil, že skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že Geissenovci pomáhajú turizmu, ani to na základe čoho vyberal súkromné podniky a prevádzky, ktoré nemecká rodina u nás navštívila.

Ako si užívali Geissenovci na Slovensku si pozrite v galérii