Tip na článok
Schengenská hranica: Ministerstvo vnútra tvrdí, že na slovensko-ukrajinskej hranici sa nedeje nič výnimočné.

Riskantný pašerácky biznis: Na hranici s Ukrajinou je poriadne horúco

Dobodaný Armén s belgickým pasom, mŕtvy Ukrajinec a záhadné lietadlo na poli vraj súvisia s pašeráckym biznisom.

Galéria k článku (7 fotografií )
Mlčí: Dorezaný Armén s belgickým pasom nechce povedať, ako prišiel k zraneniam.
Čudná posádka: Policajti skúmajú auto, na ktorom do michalovskej nemocnice priviezol Ukrajinec mŕtveho brata.
Rušno v Michalovciach: Do miestnej nemocnice priviezli v priebehu niekoľkých dní dvoch cudzincov. Jedného dobodaného, druhý bol už mŕtvy.

V biznise s pašovanými cigaretami na slovensko-ukrajinskej hranici to poriadne vrie. Doteraz sa totiž nestalo, aby sa pri pašeráckych kšeftoch na východe krajiny verejne rátali mŕtvi i zranení.

Najprv pred michalovskú nemocnicu priviezli dvaja cudzinci dobodaného muža s belgickým pasom, pár dní nato zas pristál pred zdravotníckym zariadením Ukrajinec s mŕtvym bratom. Polícia prípady oficiálne nespája a nevyjadruje sa ani k teórii o vybavovaní účtov v pašeráckom prostredí.

Z Belgičana Armén

Predminulý víkend krátko pred polnocou doviezli dvaja cudzinci pred chirurgický pavilón michalovskej nemocnice tridsaťštyriročného muža. Podľa polície šlo o štátneho príslušníka Belgického kráľovstva.

„Na slovenské územie vstúpil 12. septembra po dvadsiatej druhej hodine cez hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod na osobnom motorovom vozidle značky Volkswagen Passat s belgickým evidenčným číslom v spoločnosti dvoch cudzincov,“ uviedol košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Kde bol takmer dve hodiny, kým ho spolujazdci priviezli dobodaného do nemocnice, oficiálne zostáva záhadou. Otázniky vzbudzuje i samotný cudzinec, z ktorého sa namiesto Belgičana vykľul Armén s belgickým pasom.

„Mal neskutočné šťastie. Sekli ho ostrým predmetom, asi mačetou alebo nožom. Jednou ranou mu útočník zasiahol pľúca, srdce i pečeň. Do nemocnice ho museli priviezť maximálne z kilometrovej vzdialenosti. Keby nebola nemocnica tak blízko, vykrvácal by,“ dozvedáme sa z dobre informovaného nemocničného zdroja.

Čítajte viac:

Prefíkaní pašeráci používali napodobeninu policajného auta

Nepodarený kšeft

Pacient komunikuje s personálom nemocnice po rusky. Pred policajtmi mu však nebolo príliš do reči - doteraz nepovedal, kto mu zranenia spôsobil a prečo.

„Vie, čo robí. Keby to prezradil, podpísal by si ortieľ smrti,“ tvrdí náš zdroj z pašeráckeho prostredia. Polícia odmieta čokoľvek komentovať. Iba pripomína, že vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu a páchateľ je zatiaľ neznámy. Michalovské podsvetie má však o pozadí prípadu jasno.

„Nie je tajomstvo, že ľudia z nemenovaného podniku obchodujú s pašovanými cigaretami. Od Ukrajincov vzali obrovskú zásielku za sedemstotisíc eur a posunuli ju ďalej na západ.

Cigarety si totiž objednala talianska mafia. Vyzeralo to ako bomba kšeft, aký urobíte raz či dvakrát za život a ste za vodou. Problém nastal, keď Taliani za dodávku nezaplatili, a vyzerá to tak, že ani nezaplatia. Ukrajinci však chcú za svoj tovar peniaze a neustúpia,“ približuje náš zdroj údajné pozadie prípadu.

Podľa neho mal spomínaný problém s financiami „vyriešiť“ práve dobodaný Armén s dvoma kumpánmi. „Vždy chodia traja, no teraz mali smolu. Dlžník bol šikovnejší a lepšie sa bránil. Vymáhača porezal. Keby nebola blízko nemocnica, dotyčný by to neprežil,“ dodáva náš zdroj.

Čítajte viac:

Cigarety pašované z Ukrajiny sa fajčia aj v Bruseli!

Druhá „nehoda“

O pár dní neskôr, vo štvrtok okolo piatej ráno, zastalo pred michalovskou nemocnicou ďalšie auto s potenciálnym pacientom. Ako sa však ukázalo, dotyčný bol už mŕtvy. Pomoci pre brata sa dožadoval Ukrajinec, ktorý ho priviezol na prednom sedadle Fabie s maďarským evidenčným číslom.

Ukrajinec tvrdil, že súrodenca prešlo auto. Keď sa ho však policajti pýtali, kde presne sa nehoda odohrala, nevedel si spomenúť. Z Ukrajinca sa stal podozrivý a skončil vo vyšetrovacej väzbe.

„Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Zo spáchania tohto skutku je podozrivý tridsaťšesťročný Ukrajinec, ktorého vyšetrovateľ so súhlasom prokurátora umiestnil do cely policajného zaistenia,“ informoval košický krajský policajný hovorca Szabó.

Ľudia z michalovského podsvetia sa dušujú, že oba prípady spolu súvisia. „Ukrajinec bol dobitý. Zvonku nebolo vidno žiadne závažné poranenie. Ten, s kým sa bil, však presne vedel, kde udrieť. Všetci sú presvedčení, že obaja muži prišli z Ukrajiny vymáhať peniaze za dodané cigarety,“ dozvedáme sa od nášho zdroja z pašeráckeho prostredia.

Zdôrazňuje, že vyplatenie peňazí ukrajinským zdrojom je posvätné. Nikdy sa nesmiete omeškať, platba musí prejsť hladko. Biznis za státisíce podľa neho nerobia drobní pašeráci, ale veľké ryby s krytím na polícii a colnici.

„Sú to veľkí hráči a obchodujú s tovarom vo veľkých množstvách,“ hovorí náš zdroj z pašeráckeho prostredia. V podsvetí sa čoraz hlasnejšie hovorí aj o ďalšom pašeráckom tuneli popod slovensko-ukrajinskú hranicu, kadiaľ sa vraj pašujú cigarety smerujúce na západ. Má ústiť v katastri prihraničnej obce Petrovce.

Čítajte viac:

Z Ukrajiny sa pašuje ruská droga krokodíl aj tabletky na vyvolanie infarktu

Colná správa však tvrdí, že čo sa týka pašovania tovaru, situácia na východnej hranici nie je v porovnaní s vlaňajškom výnimočná. „V prvom polroku colníci zaistili 1 591 662 kusov cigariet, ďalších 37 033 kusov neprepustili do voľného obehu. Finančný únik bol vyčíslený na vyše 160-tisíc eur,“ zhrnula hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová.

V roku 2014 zadržali na východnej hranici 3 438 640 kusov cigariet a do voľného obehu neprepustili ďalších 78 068 kusov. Finančný únik vyčíslili na viac ako 387-tisíc eur. Pašovaný tovar sa roky nemení.

„Vzhľadom na výrazné cenové rozdiely tovarov je to najmä tovar podliehajúci spotrebným daniam, teda tabakové výrobky, predovšetkým cigarety, minerálne oleje a alkoholické nápoje, v neposlednom rade tiež tovar podliehajúci ochrane duševného vlastníctva - falzifikáty,“ vymenúva Baloghová.

Záhadné lietadlo

V rovnaký deň, ako zaparkoval pred michalovskou nemocnicou Ukrajinec s mŕtvym bratom, pristálo na poli pri Nižnom Hrušove lietadlo. Stalo sa tak v noci a bolo jasné, že išlo o núdzové pristátie. Lietadlo zelenej farby s ukrajinskou vlajkou na chvoste si všimol pracovník miestneho družstva, políciu zalarmoval starosta.

K lietadlu bez ďalších identifikačných znakov sa nikto neprihlásil. Obyvatelia Nižného Hrušova sa dušujú, že inkriminované lietadlo v ich končinách ešte nevideli.

„Určite to bol nejaký pašerák, keď vyrezal identifikačné znaky. Či bol jeden alebo dvaja a čo vlastne lietadlo viezlo, nevedno. Rovnako ani to, kde smerovalo,“ prezrádza jeden z domácich, ktorý si neželal zverejniť meno ani fotografiu.

Podobne ako iní z dediny sa bol pozrieť na lietadlo. „Tak zvláštne tam sedí - vrtuľu má zapichnutú v zemi. Je čudné, že letelo načierno v lokalite, kde o pár metrov ďalej stavajú radar a je strážená,“ dodáva s ironickým úsmevom.

Keby nebolo natreté na zeleno, prirovnali by ho k čmeliaku, ktorý v minulosti postrekoval polia. Lietal nízko nad poľami a ľudia ho prezývali lietajúci traktor.

Čítajte viac:

Uzavretím tajného tunela na Ukrajinu sa pašovanie cigariet neskončilo

Náš zdroj z pašeráckeho prostredia má však o lietadle jasno. „Lieta na ňom chalan, ktorý pašuje cigarety. Točil to tu s tovarom z Ukrajiny minimálne dva týždne. Keďže sa mu pokazil motor, zaletel, kde nemal. Vie lietať nízko, aby ho nezachytili radary,“ vysvetľuje.

Tvrdí, že pilot je už doma a o lietadlo sa nebojí. „Keď bude treba, zaobstará si ďalšie. Zákaziek vraj má nad hlavu.“ Polícia i armáda oponujú, že o lietadle vedeli a monitorovali ho. Prečo potom neprišli na miesto nehody skôr ako náhodný nálezca, nevedno.

Šéf tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík hovorí, že prelet lietadla zaznamenala technológia, ktorú má ministerstvo vnútra na hranici. Mali mu znemožniť pristáť na provizórnych pristávacích plochách, kde už v minulosti pristával, a tak sa pokúsil pristáť inde. „Lietadlo sme monitorovali v súvislosti s ľuďmi podozrivými z pašovania cigariet,“ dodal Netík.

Otázne je, prečo lietadlo prevážajúce kontraband i samotného pilota nezaistili už skôr. O lietadle vraj vedela i armáda. Keďže ho však nevyhodnotila ako hrozbu, nezasiahla. Človeka, ktorý robil na vojenskom radare, tento postoj zaráža.

„Ak lietadlo letelo prinízko, len niekoľko metrov nad zemou, radar ho nezachytil a vojaci o ňom nemohli vedieť. Keby letelo v normálnej letovej zóne, armáda má prostriedky, aby ho prinútila pristáť na najbližšom letisku, trebárs aj na poľnej pristávacej dráhe.

Je nanajvýš čudné, že ministerstvu vnútra ani vojakom nechýba pilot a okamžite sa nesnažili zaistiť ho, keďže, ako tvrdia, vedeli, že lietadlo letí z Ukrajiny do vnútrozemia, teda prešlo schengenskú hranicu. Nikomu v Bruseli to nevadí,“ pripomína bývalý pracovník na vojenskom radare.

Tento postoj zaráža o to väčšmi, že Európa zápasí s migračnou krízou a ani situácia na Ukrajine nie je úplne pokojná.

VIDEO Plus 7 Dní