Prerozdeľovanie financií v systéme zdravotného poistenia, ktoré malo podľa návrhu ministra Mareka Krajčího naliať do štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne až 300-miliónov eur sa nepáči ani samotným členom vlády. Včera totiž prerušili rokovanie o tomto návrhu. Minister financií Eduard Heger to zdôvodnil tým, že ide o vážnu tému a chcú o nej dorokovať v pokoji. „Zdravotníctvo je úplne kľúčové. Vidíme aj, čo sa deje v súvislosti s pandémiou, takže sme ten bod prerušili,“ komentoval to Heger. Dodal však, že štát sa o poisťovňu, ktorej je jediným akcionárom musí postarať, najmä kvôli druhej vlne koronavírusu.

Rozhode koaličná rada

Podľa premiéra Igora Matoviča musí návrh prejsť koaličnou radou, čo je zaujímavé, keďže sa tak mohlo stať aj predtým, ako išiel na rokovanie vlády. „Je to úplne legitímna požiadavka ministerstva zdravotníctva dofinancovať našu štátnu zdravotnú poisťovňu. Jednoducho má výpadok príjmov a má výrazne vyššie výdavky v súvislosti s COVID-19," doplnil s Matovič s tým, že sa k VšZP nemôžu správať "macošsky".

Igor Matovič: Podľa neho sa štát nemôže stavať ku VšZP macošsky.
Zdroj: TASR

Ohrozia zdravie?

Súkromné zdravotné poisťovne však krok štátu kritizujú. Považujú ho za nekorektný a neférový. Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušan Zachar považuje návrh na zvýšenie základného imania štátnej zdravotnej poisťovne o 300 miliónov eur za neprimeraný zásah štátu do fungovania pluralitného systému verejného zdravotného poistenia na Slovensku. Podľa poisťovne Dôvera ide o hazard so zdravím. „Vláda týmto svojím krokom ukazuje, že sa na férové financovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých poistencov na Slovensku vykašlala. Nepriamo trestá dva milióny poistencov za to, že dôverujú súkromným zdravotným poisťovniam. Poukazujeme na to, že milión poistencov ZP Dôvera je zároveň poistencami štátu,“ vraví Matej Štepianský z Dôvery.

Poisťovňa Dôvera: Kritizuje návrh rezortu zdravotníctva.
Zdroj: archív

Za štátnych platia menej a menej

Poistencami štátu sú deti, dôchodcovia, nezamestnaní a rodičia na materskej, na ktorých vláda šetrí tým, že z roka na rok za nich platí menšie poistné, pričom náklady na liečbu stúpajú. Vláda podľa súkromnej zdravotnej poisťovne svojimi krokmi upiera prístup k zdravotnej starostlivosti bezmála polovici obyvateľov Slovenska. „Sme z toho v šoku. Ani sme netušili, že je na tom VšZP už znova až tak zle – suma 300 miliónov eur nás extrémne prekvapila, odhadované chýbajúce zdroje boli pre celý sektor 200 miliónov eur," reagovala aj hovorkyna druhej súkromnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Doplnila, že tento krok považujú za extrémne nekorektný a neférový, pretože ide aj o peniaze ich poistencov.