Tip na článok

Z rivalov partneri: Kedysi ho takmer pripravil o televíziu, dnes sa tvári ako jeho kamoš

Pavol Rusko sa nasťahoval do Five Star Residence, kde mali byť pôvodne deti z Majáka nádeje

Galéria k článku (17 fotografií )
Luxusná: Vo Five Star Residence teraz býva Pavol Rusko. Vraj u priateľky. Ešte nedávno sa tam mal sťahovať Maják nádeje.
Marian Kočner: Pokuta pol milóna za neuskutočnenú výmenu sa mi zdala adekvátna.
Vychádza: Pavol Rusko práve v čiernej škodovke opúšťa luxusnú bytovku.

Mali tam bývať detičky z krízového centra Maják nádeje. Miesto nich sa však do luxusnej bytovky Five Star Residence nasťahoval šéf Majáka Pavol Rusko. Toho pritom bratislavská mestská časť Staré Mesto viní za to, že pôvodná budova centra je v exekúcii. Rusko ju totiž chcel zameniť s firmou, ktorej šéfuje Marián Kočner, za priestory v spomínanej bytovke. Súd mu však s budovou zakázal nakladať a za neuskutočnenie obchodu ostal Maják firme dlžný pol milióna eur.

Vychádza: Pavol Rusko práve v čiernej škodovke opúšťa luxusnú bytovku.
Vychádza: Pavol Rusko práve v čiernej škodovke opúšťa luxusnú bytovku.
Foto: Dávid Duducz

Vychádza: Pavol Rusko práve v čiernej škodovke opúšťa luxusnú bytovku. Foto: Dávid Duducz

U priateľky

Pavol Rusko, ktorý kedysi vlastnil honosnú haciendu na Strmých vŕškoch, prišiel pre dlžoby o svoje nehnuteľnosti. O tom, kde v súčasnosti býva, netušilo mnoho ľudí. Až kým sa ho týždenníku PLUS 7 DNÍ nepodarilo vypátrať až do bytovky Five Star Residence, ktorá sa „preslávila“ nielen zámenou s Majákom nádeje, ale aj tým, že v nej sedem bytov vlastnil Ladislav Bašternák. Je streda krátko po deviatej a z garáže vychádza čierna škodovka. Za jej volantom sedí Pavol Rusko.

V piatok sa situácia opakuje, tentoraz má Rusko v ušiach handsfree a telefonuje. Nejde však o žiadnu skorú rannú schôdzku. „Bývalý minister Rusko tu býva. Na škodovke jazdí preto, lebo svoje auto si poškodil pri výjazde z garáže,“ dozvedáme sa od nášho zdroja. Podľa neho býva na šiestom poschodí. Na liste vlastníctva však nefiguruje, jeho meno nie je ani na schránke či menovke priamo na byte. „Bývam u priateľky, ktorá má vo Five Star Residence prenajatý byt,“ potvrdzuje informácie Rusko. Od koho je byt prenajatý, neprezrádza.

Zaujímaví majitelia

Ako sme už spomínali, v komplexe mal sedem bytov Ladislav Bašternák. Vraj ich kúpil v hotovosti za 12 miliónov eur. Neskôr mu štát vyplatil vratku DPH vo výške dva milióny eur. Byty vo Five Star Residence, a jeden práve na šiestom poschodí, kde by mal bývať Rusko, vlastní spoločnosť Tatiana Rent. Meno a adresa majiteľky firmy Tatiany Bašternákovej sú rovnaké ako manželky kontroverzného podnikateľa.

Niekoľko bytov vlastní aj firma Správa a inkaso pohľadávok, ktorej spoločníkom je Marián Kočner. Firma figuruje v kauze Maják nádeje. Kočner bol aj v ďalšej firme, ktorá zas bytovku stavala. Okrem toho tu niekoľko bytov vlastní bývalý starosta Rače Ján Zvonár a ďalšie viac či menej známe mená.

Maják nádeje: Budova krízového centra je v exekúcii. Pre neuskutočnenú zámenu s priestormi vo Five Star Residence.
Maják nádeje: Budova krízového centra je v exekúcii. Pre neuskutočnenú zámenu s priestormi vo Five Star Residence.
Foto: Matej Kalina

Maják nádeje: Budova krízového centra je v exekúcii. Pre neuskutočnenú zámenu s priestormi vo Five Star Residence. Foto: Matej Kalina

Najprv sľuby

Five Star Residence je však v spojení s Pavlom Ruskom nielen preto, že tam býva. Jeho ostatná veľká kauza sa točí práve okolo tejto luxusnej bytovky. Ide o prípad krízového centra s názvom Maják nádeje. To v roku 2002 založila mestská časť Staré Mesto s Nadáciou Markíza. Staré Mesto predalo neziskovke trojposchodovú budovu na Karpatskej ulici za symbolických 100 korún a do centra nalialo ďalších 500-tisíc korún (16,6 tisíca eur).

Ako podmienku si dalo, že v prípade skončenia funkcie centra si budovu za túto sumu odkúpi späť. Dlhé roky bolo ticho, až do začiatku roku 2015. Vtedy sa stal riaditeľom Rusko a prišiel so smelými plánmi. Chcel Majáku postaviť dom niekde mimo centra. „Mohol by mať aj dvojnásobnú kapacitu, veľkú záhradu, sad, kvety, skleník, detské ihrisko, malý bazén či pracovné dielne. Jednoducho všetko, čo na úspešnú terapiu potrebujeme. Viete, čo by pre týranú ženu znamenala veta: Tu je záhon ruží, o ktoré sa môžeš starať a ktoré ťa potrebujú?“ sugestívne nám vysvetľoval vlani Rusko a dušoval sa, že nový objekt nebude mať na Slovensku konkurenciu. Otázky o osobných dlhoch, pre ktoré prišiel o majetok, pokladal v súvislosti s Majákom za nehoráznosť. Na otázku, prečo sa o centrum nezaujímal už skôr, odpovedal, že niekedy to už muselo prísť. „Nech nám je odpustené, že až teraz,“ dodal.

Zámena

Staré Mesto však malo na neziskovku menší vplyv, ako by si predstavovalo, a plány bývalého ministra hospodárstva sa jeho predstaviteľom nepáčili. Snažili sa, aby súd Ruskovi zakázal nakladať s budovou. Dokonca niekoľkokrát. V januári 2016 vydal súd predbežné opatrenie, ktorým Majáku zakázal nakladať s nehnuteľnosťou.

Ešte v polovici decembra 2015 však Rusko, podľa informácií mestskej časti Staré Mesto, podpísal zmluvu so spoločnosťou Inkasný servis, kde tiež figuruje Marián Kočner. Dohodli sa na zámene budovy na Karpatskej ulici s priestormi v luxusnej bytovke Five star Residence. „Bolo to asi 750 štvorcových metrov, myslím, že sedem bytov, ktoré boli spojené do jedného priestoru,“ vysvetľoval nám pred pár mesiacmi Marián Kočner.

Marian Kočner: Pokuta pol milóna za neuskutočnenú výmenu sa mi zdala adekvátna.
Marian Kočner: Pokuta pol milóna za neuskutočnenú výmenu sa mi zdala adekvátna.
Foto: Matej Jankovič

Marian Kočner: Pokuta pol milóna za neuskutočnenú výmenu sa mi zdala adekvátna. Foto: Matej Jankovič

Uznal dlh

Mesiac po vydaní predbežného opatrenia Maják a Inkasný servis uzavreli dohodu o novácii záväzku. Za neuskutočnenie zámeny, pre predbežné opatrenie, mal Maják uhradiť firme 500-tisíc eur. Kočnerovi sa to nezdalo prehnané. „Mali sme podpísanú zmluvu o zámene a na jej základe som investoval nielen finančné prostriedky, ale aj čas do toho, aby budova, ktorú sme mali zameniť za byty, mohla slúžiť v budúcnosti nejakému účelu. A pretože sa to nezamenilo, nevyšiel podnikateľský zámer a ja som prišiel o peniaze, ktoré som zaplatil architektom, projektantom, prišiel som o jedného partnera, ktorý mal so mnou do toho ísť. Zmluvná pokuta je úplne normálna,“ argumentoval Kočner. Inkasný servis postúpil pohľadávku spoločnoti Vigi trade, ktorá v tom čase existovala presne mesiac. Rusko dlh uznal a keď nezaplatil do stanoveného termínu, budova išla do exekúcie.

Dražba

Zatiaľ boli ohlásené dve dražby, ani jedna nevyšla. „Ak by chcel Maják budovu predať, musel by ju predať naspäť mestskej časti za tri eurá. Také boli podmienky. Pravdepodobne preto Marián Kočner s Pavlom Ruskom vymysleli tento trik so zámenou budovy za byty. Posúdenie dôveryhodnosti zámeru ubytovať týrane ženy a deti v jednej z najluxusnejších rezidencií v Bratislave nechávam na čitateľa,“ myslí si o výmene poslankyňa parlamentu aj Starého Mesta Veronika Remišová.

Podľa Ruska to však bolo práve Staré Mesto, ktoré spôsobilo to, čo sa stalo. „Získanie nových priestorov bola jediná šanca, ako mohol Maják pokračovať. Jeho priestory boli po 15 rokoch pre klientky a najmä deti absolútne nevyhovujúce. Zďaleka neumožňovali poskytovať to, čo zariadenie ako Maják nádeje poskytovať môže a má. Bola nevyhnutná rekonštrukcia, na ktorú sme nemali šancu získať peniaze. A keby k takej rekonštrukcii aj došlo, celé zariadenie a celá vnútorná štruktúra budovy sú oveľa vhodnejšie na penzión, bytový dom alebo hostel než na domov sociálnych služieb,“ vysvetľoval Rusko. Servítku si pred ústa nedával ani čo sa týka Bratislavského samosprávneho kraja. Ten vraj Majáku ublížil tak, že mu nedal dotáciu na prevádzku.

Luxusná: Vo Five Star Residence teraz býva Pavol Rusko. Vraj u priateľky. Ešte nedávno sa tam mal sťahovať Maják nádeje.
Luxusná: Vo Five Star Residence teraz býva Pavol Rusko. Vraj u priateľky. Ešte nedávno sa tam mal sťahovať Maják nádeje.
Foto: Dávid Duducz

Luxusná: Vo Five Star Residence teraz býva Pavol Rusko. Vraj u priateľky. Ešte nedávno sa tam mal sťahovať Maják nádeje. Foto: Dávid Duducz

Stíhanie

Prípadu sa venuje aj polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Podľa upovedomenia, ktoré dostala mestská časť Staré Mesto ako oznamovateľ, neznámy páchateľ vystupujúci ako štatutárny orgán, riaditeľ neziskovej organizácie Majáka nádeje neoprávnene vykonal štyri činy.

„Neoprávnene uzatvoril za neziskovú organizáciu zmluvu o budúcej zámennej zmluve so spoločnosťou Inkasný servis, a. s., neoprávnene uzatvoril za neziskovú organizáciu zmluvu o pôžičke so spoločnosťou Správa a inkaso pohľadávok, s. r. o., kde predmetná pôžička tvorila čiastku 100-tisíc eur,“ píše sa v stanovisku Starého Mesta.

Foto: archív

Pavol Rusko: Bývalý minister a šéf Markízy býva u priateľky. Tá si vraj vo Five Star Residence prenajíma byt. Foto: archív

Z rivalov partneri?

Vari najviac si ľudia pamätajú Mariána Kočnera zo sporu o televíziu Markíza v roku 1998, keď jej šéfoval práve Pavol Rusko. Kočnerova spoločnosť Gamatex vtedy získala rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá spolu s americkou spoločnosťou CME prevádzkovala Markízu. Slovenská televízna spoločnosť kúpila Gamatex podľa Kočnerových slov za 80 až 300 miliónov korún. Presná suma nikdy nebola zverejnená. Neskôr sa ich cesty stretli pri ďalšej kauze. Kočner sa zapojil do sporu medzi vládou a majiteľmi pozemkov pod automobilkou Kia tým, že časť z týchto parciel skúpil.

Napokon na ich predaji štátu zarobil. V tom čase bol ministrom hospodárstva Pavol Rusko. Meno Mariána Kočnera sa tiež objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch, ktoré unikli z polície v roku 2011. Fotografia, meno, priezvisko, dátum narodenia a iné identifikačné údaje kontroverzného podnikateľa boli zaradené medzi mužmi bratislavského podsvetia prezývanými piťovci. Kontroverzného podnikateľa však verejnosť prvýkrát spoznala v roku 1997, keď mu vtedajší prezident Michal Kováč udelil amnestiu v kauze Technopol, rovnako ako svojmu synovi Michalovi Kováčovi mladšiemu.

VIDEO Plus 7 Dní