Tip na článok
Minister Kaliňák rozhodol o tom, že šesťkrát súdne trestaný Drag (vpravo) bude súčasťou Policajného zboru SR, ale priznať to nemal odvahu.

Robert Kaliňák si uzurpoval patent na pravdu, dobehol ho mafiánsky recidivista

Zákon sa počas prvej Ficovej vlády podarilo poslancom zmeniť tak, že zrazu sa mohol stať príslušníkom polície úplne hocikto. Aj človek s kriminálnou minulosťou.

Tak už to je čierne na bielom - šesťkrát súdne trestaný Jozef Drag bol príslušníkom polície. Sudcovia Špecializovaného trestného súdu túto informáciu vystrelili do sveta ako nespochybniteľný fakt.

Definitívne tým ukončili Kaliňákovo trápenie s prekrývaním policajného debakla v amatérsky vedenom boji proti organizovanému zločinu. Jeho nedávny zúfalý výrok: „Jediní, kto tu hovorí pravdu, sme my!“ ostáva nad touto kauzou poletovať ako krákajúca vrana nad mrcinou.

Prezradil tajomstvo

Jozef Drag, obžalovaný ako hlava organizovej skupiny, ktorá podvodom pripravila množstvo ľudí o byty, nemal veľmi na výber. V podstate mu ostávali len dve možnosti. Buď sa zmieri s tým, že bude za podvody odsúdený, alebo verdikt o svojej vine sa pokúsi zvrátiť vyhlásením, že jeho miesto v mafii zlegalizoval priamo minister vnútra. Tým, že z neho spravil tajného príslušníka polície.

Drag si uvedomoval, že prezrádzať utajované skutočnosti sa nevypláca. Aj za to môžu súdy poslať človeka do väzenia. Pri zvažovaní, čo je teda horšie, mu stačilo jednoduché porovnanie. Aký dlhý pobyt za mrežami mu hrozí v prípade podvodu a aký v prípade vyzradenia štátneho tajomstva.

Keďže podvody sa trestajú oveľa prísnejšie, rozhodovanie nebolo až také ťažké. Na verejnom pojednávaní súdu vystúpil Drag s dlhou rečou. Dopodrobna porozprával o tom, ako on, dlhoročný člen podsvetia, občas polícii podsunul nejakú informáciu a v roku 2008 dostal nevídanú ponuku na vstup do Policajného zboru.

Zákon sa práve vtedy počas prvej Ficovej vlády podarilo poslancom zmeniť tak, že zrazu sa mohol stať príslušníkom polície úplne hocikto. Aj mafiánsky recidivista.

Mohol skončiť na psychiatrii: Tvrdenie Draga, že bol súčasne mafiánom i policajtom, vyzeralo ako výplod chorej mysle. Foto: Norbert Grosz

Drag pravdaže nezaváhal. So súhlasom ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa stal príslušníkom prísne utajeného útvaru nazvaného odbor zvláštnych operatívnych činností. Vystupoval v ňom pod krycím menom Jozef Kovačovič, dostával nadštandardný policajný plat a navyše mal k dispozícii byt.

Jeho hlavnou úlohou bolo naďalej fungovať ako člen skupiny sýkorovcov s kontaktmi na piťovcov a takáčovcov a o aktivitách zločineckých skupín mal podávať hlásenia svojim nadriadeným. Tak sa stalo, že Jozef Drag sa podieľal na rozsiahlych podvodoch s nehnuteľnosťami, ale - ako na súde neustále zdôrazňoval - jeho nadriadení z odboru zvláštnych operatívnych činností boli o týchto podvodoch priebežne informovaní. Drag sa pýtal, prečo teraz musí sedieť na lavici obžalovaných, keď len konal to, čo mu štát prostredníctvom policajných funkcionárov prikazoval.

Čítajte viac:

Bývalý sýkorovec Drag exkluzívne prehovoril: Kaliňák ma prijal do polície

Nadriadení ho zapreli

Neuveriteľne znejúce slová Jozefa Draga sa prokuratúra i súdy pokúšali overiť opakovane. Ale na ministerstve vnútra i na vedení polície sa tvárili, že s týmto zločincom nemajú absolútne nič spoločné. Ani len náznakom nepripustili, že by mohol byť príslušníkom polície.

Drag sa ocitol v úzkych. V rukách nemal žiadny dôkaz - preukaz, papier s pečiatkou ministerstva, výplatnú pásku, nič. Takže čím zanovitejšie opakoval, že po desiatich rokoch strávených v tých najhorších väzniciach sa stal tajným policajtom, tým väčšmi si koledoval o odvoz na psychiatriu vo zvieracej kazajke.

Nemožno vylúčiť, že Drag by napokon na psychiatrii aj skončil, keby sa mu nepodarilo získať potvrdenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne o odvodoch platených ministerstvom vnútra za svojho zamestnanca Jozefa Kovačoviča. A pretože žiadny Kovačovič s uvedeným rodným číslom v skutočnosti neexistuje, Dragove reči o jeho tajnej identite nabrali nečakanú silu dôveryhodnosti.

Iba na ministerstve vnútra si naivne nahovárali, že verejnosť môžu naďalej obabrávať, lebo potvrdenie o akomsi Kovačovičovi nie je priamy dôkaz vo vzťahu k Dragovi. Neschopnosť ministra Kaliňáka priznať chybu a vyjsť s pravdou von Draga natoľko naštvala, že sa rozhodol o svojej práci v polícii prezradiť aj konkrétne skutočnosti.

V rozhovore s našimi redaktormi tvrdil, že prísahu skladal v konšpiratívnom byte priamo pred Kaliňákom. Čierne peniaze, ktoré ako policajný mafián zarobil na podvodoch, prostitúcii, drogách, vraj odovzdával svojim nadriadeným z odboru zvláštnych operatívnych činností. Podľa Dragových slov šlo o milióny korún.

Na otázku, čo policajti s týmito peniazmi robili, odpovedal príkladom: „Mňa štát vyslal do Maďarska za nejakým Karolom Mellom odniesť mu päťstotisíc korún. Šiel som na colnicu, vymenil koruny za forinty a Mellovi ich dal za to, že poskytoval informácie do Banskej Bystrice. Policajti potom dostávali informácie o Černákovi na zlatom podnose. Tak hnusne to funguje. Neveríte? Tak nech policajti povedia, prečo ma prijali. Čo som podľa nich v policajných zložkách robil, ak nie to, čo vypovedám?!“

Článok o Dragovi spôsobil v parlamente poriadny vietor. V súvislosti s prepojením polície s mafiánmi zasadal Bezpečnostný výbor NR SR. Poslanec Galko žiadal ministra Kaliňáka, aby Dragove tvrdenia vysvetlil a Kaliňák asi prvýkrát vo svojej politickej kariére strácal nervy. Dookola opakoval, že Drag je stíhaný za organizovanú kriminalitu, bol obvinený i obžalovaný, teda v žiadnom prípade ho nemožno považovať za dôveryhodného, hovorí samé nezmysly.

Rozčúlený Kaliňák sa pýtal, prečo novinári veria niekoľkonásobne súdne trestanému človeku: „Tieto veci, ktoré odzneli v médiách, sa nikdy nestali a nie sú pravdivé.“ Na nepríjemné otázky rozhodený minister reagoval emotívne: „... prestaňte ma hnevať...“

Za policajta nátlakom

Kaliňákovo zahmlievanie pravdy do poslednej možnej chvíle je síce úbohé, ale nie nepochopiteľné. Ako asi mal vysvetliť totálnu blamáž okolo bezprecedentného odhalenia prísne utajeného policajného odboru? Ako mohol ospravedlniť sprznenie všeobecného povedomia o policajnej cti, keď rozdiel medzi slovami policajt a recidivista prestal existovať?

Teoretické táraniny o nevyhnutnosti nasadiť do boja proti organizovanému zločinu mafiánskych policajtov, to ešte Kaliňákovi ide. Veď mu ich zhltli aj poslanci Národnej rady SR. Ale obhajovať tieto nezmysly s Dragom za chrbtom?

Slúžil štátu

Predstava, že nejaký mafián sa stal policajtom preto, lebo ho náhle osvietilo a namiesto páchania zločinu sa rozhodol odhaľovať ho, znie krásne, ale Drag nás o všetky ilúzie razom oberie.

„Mal som vtedy toľko za ušami, že keď ma policajti nahovárali na spoluprácu, nemohol som odmietnuť. Na rovinu mi povedali - vieme o tebe toto, toto a toto. Chceš ísť naspäť do šuplíka alebo budeš robiť pre nás? Čo som si mal vybrať?“ vysvetľoval Drag vlastné pohnútky.

„Šiel som do toho s garanciou, že sa mi už nič nemôže stať, že za fungovanie v podsvetí nepôjdem do väzenia.“

Možno niekto uverí, že podvodníci, kupliari, vrahovia po zložení policajného sľubu plnia s maximálnym nasadením príkazy svojich policajných šéfov, vôbec ich nezavádzajú, neklamú, naopak, robia všetko pre to, aby bol zločin potrestaný.

Drag opisuje, ako k službe platenej štátom pristupoval on: „Moju prácu si nepredstavujte tak, že som odboru zvláštnych operatívnych činností oznamoval úplne všetko, čo sa v podsvetí šuchlo. Vedel som selektovať, čo si môžem dovoliť povedať a čo nie..."

"Každá zločinecká skupina má okolo dvesto členov a každý deň má niekto z nich meniny, narodeniny. Vypijete s nimi päť whisky a každý vám niečo povie, zamachruje. To sú veci, ktoré som podsúval. Nie tie, v ktorých som ja bol v centre diania. Tie nie.“

Kam miznú mafiánsko-policajné zisky?

Po nedávnom verdikte Špecializovaného trestného súdu v kauze pozemkovej mafie už Kaliňák nemá, kam by uhol. Sudca pri zdôvodnení rozsudku uviedol, že Jozef Drag „bol príslušníkom polície“.

Týmto momentom skrývanie za utajované skutočnosti stratilo opodstatnenie. Je načase povedať, ako je to s peniazmi, ktoré z trestnej činnosti vykonávanej súbežne s prácou v polícii Drag získal. Naozaj odovzdával zisk polícii alebo mu nadriadení takto nahonobené peniaze ponechali ako bonus za službu spoločnosti? A čo ďalší takzvaní mafiánski policajti? Kde končia ich nelegálne získané príjmy?

VIDEO Plus 7 Dní