Tip na článok
Andrej Kiska prijal v Prezidentskom paláci zdravotné sestry a pôrodné asistentky ocenené Bielym srdcom.
Na snímke Andrej Kiska

Už robí parlamentnú politiku? Kiska si tajne volá do paláca malé strany

Už si hľadá partnerov! Minulý týždeň navštívil prezidentský palác šéf mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko, tento utorok vnikol bočným vchodom predseda Spolu Miroslav Beblavý.

Galéria k článku (12 fotografií )
Andrej Kiska
Kisku manželka odhovárala aj od prezidentskej kandidatúry.
Kisku manželka odhovárala aj od prezidentskej kandidatúry.

Pomaly splieta siete s blízkymi stranami? Prezident Andrej Kiska pred dvomi týždňami priznal ambície vstúpiť do straníckej politiky. Zdá sa, že nezaháľa a už rozbieha rozhovory o tom, ako by mohlo vyzerať spájanie, o ktorom hovoril vo svojom vyhlásení 15. mája.

Tajné stretnutia

Fotograf Plus 7 dní zachytil, ako do paláca na Hodžovom námestí v Bratislave vchádza poslanec a líder mimoparlamentnej strany Miroslav Beblavý. Sám, bez kolegov, bočným vchodom. Minulý týždeň sa na rozhovoroch u prezidenta ocitla aj iná strana, ktorá má aktuálne v prieskumoch okolo troch percent. Andrej Kiska viedol rozhovory aj s Ivanom Štefunkom, Zuzanou Čaputovou a Michalom Trubanom z Progresívneho Slovenska (PS). Podľa našich informácií blízki spolupracovníci Kisku radia aj stranám PS a Spolu, takže blízkosť medzi nimi a prezidentom sa poprieť nedá.

Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý
Vlado Benko jr

Hovorca prezidenta Roman Krpelan odmieta, že by jeho šéf už rozohral stranícku politiku. "Prezident Andrej Kiska absolvuje mesačne množstvo politických rokovaní s predstaviteľmi politických strán na Slovensku, alebo s členmi vlády, ktoré nie sú v oficiálnom verejnom programe. Témou stretnutí napríklad s Petrom Pellegrinim, Andrejom Dankom, či Richardom Sulíkom, a ďalšími je vždy aktuálna politická situácia," napísal. Nuž, v poriadku - prezident sa stretáva so všetkými a neoficiálne. Ale že by si pozval týchto menovaných do kancelárie cez bočný vchod?

Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý
Vlado Benko jr

Smrteľne vážne

Miroslav Beblavý povedal, že stretnutie s prezidentom bolo naplánované dlhšie, ešte skôr ako Andrej Kiska vyslovil svoje zámery. "Malo byť o celkovej politickej situácii na Slovensku, ale vzhľadom na vyhlásenie, ktoré dal medzičasom, sme sa venovali do veľkej miery otázke ako ďalej a jeho úlohe v politike," objasnil.

Závery? Nateraz žiadne alebo nejasné. "Pán prezident je naďalej prezidentom a v podstate ním ešte rok bude, takže mi nedal informáciu o svojich krátkodobých krokoch. Zároveň som však pochopil, že prezident myslí smrteľne vážne, že chce ovplyvniť chod Slovenska po odchode z úradu a je odhodlaný tomu venovať celú svoju silu," povedal poslanec.

VIDEO Plus 7 Dní