Tip na článok

Rodičia, pozor na deti! Aj na Slovensko dorazila nebezpečná hra

Tínedžerov núti páchať samovraždy.

Galéria k článku (9 fotografií )
Denis: 16-ročný stredoškolák skočil v noci pod vlak. V mobile mal údajne stiahnutú hru modrá veľryba. polícia skúma aj jeho počítač.
Denis: 16-ročný stredoškolák skočil v noci pod vlak. V mobile mal údajne stiahnutú hru modrá veľryba. polícia skúma aj jeho počítač.
Denis: Šestnásťročný stredoškolák skočil v noci pod vlak. V mobile mal údajne stiahnutú hru Modrá veľryba. Polícia skúma aj jeho počítač.

Pred časom zaplavila médiá správa, že deti v niektorých postkomunistických krajinách, sa zapájajú do čudnej aktivity. Sociálnou sieťou sa síce šíri ako hra s názvom Modrá veľryba, v skutočnosti však ide o veľmi nebezpečnú manipulácia s mládežníkmi v tínedžerskom veku. Po zapojení do nej mali už stovky mladých ľudí najmä v Rusku spáchať samovraždu. Nie je pritom vylúčené, že jej otrasným chápadlám už podľahli aj deti na Slovensku.

Podľa našich informácií prešetruje polícia na východe našej krajiny minimálne dva prípady, kedy si tínedžeri siahli na život za zvláštnych okolností. Jednou z vyšetrovacích verzií je práve zmanipulovanie hrou Modrá veľryba.

Siahli si na život

Má ísť o dve deti z Rožňavy, ktoré spáchali samovraždu v rozmedzí niekoľkých týždňov. Ešte v marci si na život siahla 14-ročná žiačka základnej školy Soňa, začiatkom apríla tak urobil 16-ročný stredoškolák Denis. Zatiaľ čo mladé, šikovné dievča sa malo obesiť, keď boli jej rodičia na nákupe, chlapec v noci 2. apríla skočil pod vlak. Podľa kamarátov mal mať nebezpečnú hru stiahnutú v mobile.

Polícia zaistila aj jeho počítač, ktorého obsah vyhodnocuje. Ústami svojej hovorkyne Jany Masárovej polícia smrť dvoch mladých ľudí potvrdila, bližšie sa však vyjadrovať vzhľadom na citlivosť témy vyjadrovať nechcela.

Hovoriť o tom treba

Ale niet sa čo čudovať. Zverejnenie takýchto informácií totiž môže u mladých ľudí vzbudiť ešte väčšiu zvedavosť a budú sa o nebezpečnú hru vo zvýšenej miere zaujímať. Lenže ako upozorňuje psychologička Barbora Kuchárová, hovoriť a písať o tom rozhodne treba.

,,Moderná prevencia sociálnej patológie hovorí, že treba aj o ťažkých veciach hovoriť a poskytovať o nich pravdivé informácie, čo pomáha veciam predchádzať. Ľudia a samozrejme najmä deti majú byť poučené o nebezpečenstvách," zdôrazňuje.

VIDEO Plus 7 Dní