Europoslanec za Pro­gresívne Slovensko Michal Šimečka sa stihol stať do konca leta otcom. Hoci hovorí, že svojej partnerke Soni by chcel byť v najbližších dňoch nápomocný, práca v Bruseli nepočká. Ako otec europoslanec nemá po narodení potomka nárok na platenú dovolenku. Naopak, jeho kolegyňa Monika Beňová môže oddychovať deväť mesiacov bez toho, aby pohla prstom. Za toto obdobie o svoj plat ani o paušálne náhrady nepríde.

Za jasle sa platí

„Nie som si vedomý žiadnych špeciálnych privilégií, ktoré by som mal ako otec získať. Za najväčšiu výhodu považujem to, že v zahraničí je úplne bežné, keď sa rodičia súbežne venujú svojim deťom aj práci,“ hovorí Šimečka.

Soňa Mellak z Kancelárie EP na Slovensku mu dáva za pravdu. Na rozdiel od poslankýň rodičiek nemá novopočený otec platené voľno. „Poslanci však môžu požiadať o dennú starostlivosť v európskych jasliach v Bruseli pre deti vo veku od troch mesiacov do štyroch rokov. Výška finančného príspevku, ktorý poslanec zaplatí, sa odvíja od príjmu rodiny,“ objasnila.

Dovolenka pri narodení aj pre otcov

V rámci EÚ sú pre otcov, ktorí chcú s deťmi ostať doma, veľmi rôzne podmienky. Na Slovensku najviac chýba platená otcovská dovolenka bezprostredne po narodení dieťaťa. Má sa však stať realitou najneskôr do roku 2022. Aspoň na desať dní. Dokopala nás k tomu smernica, ktorú dohodli členské štáty EÚ (Európska rada - pozn.). Programové vyhlásenie vlády s tým ráta, ale na zavedenie do praxe stále čakáme. Politici dali zatiaľ prednosť štipendiu a príspevku pre tehotné ženy.

Za príklad v tejto téme dáva Šimečka Portugalsko. „Tam majú otcovia zamestnanci plne hradenú otcovskú dovolenku počas 15 dní. V Litve majú ženatí dokonca nárok až na mesačné voľno od dňa narodenia. Dlhšie ‚otcovské prázdniny‘, no bez diskriminácie nezosobášených párov, zaviedlo aj Nórsko. Trvajú šesť týždňov od narodenia dieťaťa,“ približuje europoslanec.

Europoslanec Michal Šimečka a jeho partnerka Soňa si odvážajú dcérku Táňu z pôrodnice.
Zdroj: MATEJ KALINA

Deväť mesiacov pokoja

Na druhej strane matka europoslankyňa môže mať od svojich pracovných povinností pokoj na celých deväť mesiacov. „Čo sa týka rodičovskej dovolenky, poslankyňa EP, ktorá čaká dieťa, sa môže ospravedlniť z oficiálnych stretnutí v EP tri mesiace pred pôrodom. Musí to však doložiť správou od lekára, ktorá určuje pravdepodobný dátum pôrodu. Po ňom  sa môže ospravedlniť na šesť mesiacov, ak doloží kópiu rodného listu dieťaťa. Vtedy sa tieto absencie neprejavia na jej plate, prichádza však o denné diéty,“ sumarizuje Soňa Mellak podmienky pre tehotnú Moniku Beňovú.

„Toho pol roka budem určite v Bratislave a nebudem sa nikam trepať, kým nebude vyvinutá účinná vakcína proti koronavírusu. Ak by zamestnávateľ umožňoval prísť do práce s dieťatkom, tak by to asi každá mama využila,“ zdôverila sa smeráčka nedávno médiám s plánmi na zladenie pracovného a rodinného života. Za výhodu pokladá to, že sa počas koronakrízy naučili pracovať v online režime. „Máme skvelý systém na online zasadnutia, ktorý vybudovali firmy v pobaltských krajinách. Takto mi to v súčasnosti úplne vyhovuje,“ povedala.

Aký je plat europoslanca, načo majú nárok čerství oteckovia a matky europoslankyne sa dočítate na ďalšej strane >>