Podľa informácií PLUS 7 DNÍ polícia dodnes nemá znalecký posudok, ktorý by popísal to, ako k nehode došlo. Bývalý poslanec, ktorý sa vzdal mandátu práve kvôli nehode, pri ktorej zomrel 72-ročný chodec, tak v prípade stále vystupuje ako svedok.

Obeť nehody, ktorej aktérom bol exminister Daniel Lipšic, za sebou zanechal rodinu.
Obeť nehody, ktorej aktérom bol exminister Daniel Lipšic, za sebou zanechal rodinu.
Archív

Dôchodca Emil: Obeť nehody, ktorej aktérom bol exminister Daniel Lipšic. Foto: Archív

Tento rok nie

Podľa nášho zdroja z prostredia polície k vyšetreniu nehody určite nedôjde do konca tohto roka, nakoľko potrebný znalecký posudok nebude dovtedy hotový.

„Vyšetrovanie Vami uvedenej dopravnej nehody v súčasnej dobe pokračuje. Do trestného konania bol pribratý znalec z odboru cestnej dopravy. Po obdržaní znaleckého posudku a vykonaní všetkých potrebných úkonov vyšetrovateľ Policajného zboru v súlade s Trestným poriadkom rozhodne o ďalšom postupe vo veci,“ znie oficiálne stanovisko Krajskej polície v Bratislave. Prípad má na stole vyšetrovateľ z Okresnej polície Bratislavy 3, keďže k nehode došlo v časti hlavného mesta Nové mesto, konkrétne na ulici Vajnorská.

Lipšic po zrážke vystúpil z auta a telefonicky privolával pomoc.
Lipšic po zrážke vystúpil z auta a telefonicky privolával pomoc.
archív

Lipšic po zrážke vystúpil z auta a telefonicky privolával pomoc. Foto: Archív

Chodec na priechode

72-ročný dôchodca kráčal 19. septembra 2016 domov okolo ôsmej hodiny večer z neďalekého podniku, keď prešiel pravým jazdným pruhom a v ľavom jazdnom pruhu cesty narazilo v plnej rýchlosti auto Daniela Lipšica. Chodca po náraze odhodilo niekoľko metrov.

Pri zrážke utrpel Emil smrteľné devastačné poranenia, ktorým v ružinovskej nemocnici krátko po prevoze podľahol. Z pitevnej správy, ktorú má k dispozícii rodina Emila, vyplýva, že dôchodca mal zlomené nohy, dolámané rebrá, obe kľúčne kosti, prasknutú lebku, odtrhnutú slezinu a pečeň. Zranenia nemohol prežiť. Je preto otázne, prečo vinník nehody Daniel Lipšic vystupuje do dnešného dňa ako svedok a nie obvinený.

Eva Mišíková: Lipšicova advokátka tvrdí, že video z nehody zatiaľ nevidela.
Eva Mišíková: Lipšicova advokátka tvrdí, že video z nehody zatiaľ nevidela.
Norbert Grosz

Eva Mišíková: Lipšicova advokátka. Foto: Norbert Grosz

Rodine sa postup polície a prokuratúry nepozdáva. V týchto dňoch bola na Prezídium policajného zboru, Generálnu prokuratúru, Krajskú prokuratúru a Okresné riaditeľstvo polície v Bratislave doručená žiadosť rodiny o preskúmanie postupu vyšetrovateľa.

Podali sťažnosť

Advokát rodiny Ladislav Kuruc sa domnieva, že v prípade už malo byť vznesené obvinenie, nakoľko je aj z videozáznamu, ktorý zachytili okolité kamery jasné, že Emil K.sa na priechode pre chodcov nachádzal štyri sekundy a prešiel približne päť až päť a pol metra. Očití svedkovia nehody, ktorého výpoveď jedného z nich PLUS 7 DNÍ priniesol krátko po nehode, navyše potvrdili, že viditeľnosť v čase zrážky bola dostatočne dobrá. Tomáš a Juraj, ktorí šoférovali vozidlo, ktoré Lipšic pár sekúnd pred nárazom predbiehal, chodca na priechode pre chodcov jasne videli.

Ladislav Kuruc: prominentný právnik zastupuje aj pozostalých po Emilovi.
Ladislav Kuruc: prominentný právnik zastupuje aj pozostalých po Emilovi.
JÚLIUS DUBRAVAY

Ladislav Kuruc: prominentný právnik zastupuje aj pozostalých po Emilovi. Foto: Július Dubravay

Advokát rodiny už nahliadol do vyšetrovacieho spisu, na základe čoho sa rozhodli po dohode so synmi zosnulého Emila konať. V žiadosti, ktorú rodina poslala na vyššie spomínané inštitúcie a PLUS 7 DNÍ ju má k dispozícii, sa píše: „Z obhliadky miesta nehody je zrejmé, že chodec bol zrazený prednou pravou časťou vozidla, vymrštený na predné sklo, kde sila nárazu bola tak veľká, že chodec telom a hlavou spôsobil deformáciu v hornej časti predného skla vozidla. Intenzita nárazu bola taká silná, že chodec „urobil“ do predného skla dieru. I z tejto skutočnosti je zrejmé, že táto deformácia svedčí o výrazne prekročenej dovolenej rýchlosti 50 km/hod. Z predbežných testov, ktorými disponujú znalci a sú aj všeobecné známe, vyplýva, že k deformácii čelného skla v hornej časti dochádza pri zrazení chodca pri rýchlosti cca 70-80 km/hod.“

Porušoval predpisy

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ sa vo vyšetrovacom spise nachádza aj Evidenčná karta vodiča, ktorá potvrdzuje udelené pokuty za prekročenie rýchlosti za uplynulé tri roky. „Pričom v roku 2014 pokutou vo výške 400 eur, nakoľko tento priestupok – prekročenie rýchlosti spáchal závažným spôsobom. Svedčí to minimálne o istej nedisciplinovanosti vodiča Lipšica,“ uviedol v sťažnosti právny zástupca rodiny.

Dôležitým faktom pre vyšetrovanie okolností nehody je aj viditeľnosť v čase zrážky.

Rekonštrukcia nehody Daniela Lipšica.
Rekonštrukcia nehody Daniela Lipšica.
Vlado Benko jr.

Rekonštrukcia nehody Daniela Lipšica. Foto: Vlado Benko ml.

„Z fotodokumentácie z miesta dopravnej nehody je zreteľne vidieť priechod pre chodcov s konštatovaním, že viditeľnosť bola pomerné dobrá,“ píše sa ďalej v sťažnosti. Navyše Lipšic podľa Kuruca pozná uvedenú cestu, približoval sa k priechodu pre chodcov a bol povinný predvídať, že sa tam bude nachádzať chodec, preto bolo jeho povinnosťou ísť primeranou rýchlosťou, aby na vzdialenosť na ktorú vidí, vedel vozidlo pred zrážkou bezpečne zastaviť.

Je preto otázne, prečo polícia v prípade nehody spôsobenej Danielom Lipšicom nevzniesla voči vodičovi obvinenie, ale politik vystupuje stále ako svedok. Zo sťažnosti vyplýva, že polícia má dostatok dôkazov na vznesenie obvinenia. Ak ho totiž obvinia, všetky úkony urobené dodnes, bude musieť polícia zopakovať.

Polícia rekonštruuje nehodu, pri ktorej Daniel Lipšic usmrtil chodca.
Polícia rekonštruuje nehodu, pri ktorej Daniel Lipšic usmrtil chodca.
Tony Štefunko

Polícia rekonštruuje nehodu, pri ktorej Daniel Lipšic usmrtil chodca. Foto: Vlado Benko

Dohoda

Vyšetrenia okolností, za akých prišiel o život otec a manžel, sa rodina síce tak skoro nedočká, s Lipšicom sa však už aspoň dohodli na mimosúdnom vyrovnaní.

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ rodina už má v rukách písomnú dohodu s Danielom Lipšicom, ktorý im preplatí náklady spojené s pohrebom a odškodné. Synovia Jaroslav, Adrián, Róbert a manželka Mária sa ale sumy, ktorú pôvodne od Lipšica žiadali, nedočkajú. Ten pred médiami hovoril, že rodinu nemá problém vyplatiť. Príbuzní od neho žiadali 60-tisíc eur.

Lipšicova advokátka Eva Mišíková s touto sumou nesúhlasila. „Lipšic s nami vyjednával ako na Miletičke,“ skonštatoval pre PLUS 7 DNÍ jeden zo synov Emila. Napokon sa dohodli na sume nižšej, presnú výšku však uviesť nechceli. O stanovisko sme požiadali aj právnu zástupkyňu Daniela Lipšica Evu Mišíkovú, na naše otázky zatiaľ nereagovala.