Nad nehodou exministra vnútra Daniela Lipšica, pri ktorej minulý týždeň zomrel 72-ročný dôchodca, visí niekoľko otáznikov. Poslanec stále tvrdí, že na okolnosti tragického pondelkového večera si nespomína. Podľa prvotných vyjadrení Lipšic chodca nevidel, zbadal ho v poslednej chvíli, pretože bol oblečený v tmavom bez označenia. sPosledné a najzásadnejšie tvrdenie Lipšica je, že si nie je istý, či šiel 72-ročný Emil K. po priechode pre chodcov. Ako sa to naozaj stalo?

Polícia podľa informácie PLUS 7 DNÍ už pravdu pozná. V rukách má kamerový záznam z miesta nehody. Podľa našich informácií potvrdzuje, že Emil bol v čase zrážky na priechode pre chodcov. Oficiálne to však polícia zatiaľ potvrdiť nechce. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara sa čaká na výsluch vodiča vozidla Superb, teda Daniela Lipšica. Ten sa totiž výpovedi pred vyšetrovateľom stále nepodrobil. Gašpar tvrdí, že exminister sa na to necítil. Lipšic zasa tvrdí, že ho na výsluch nikto nepredvolal. Každopádne nám policajný prezident potvrdil, že poslanec sa podrobí výsluchu v priebehu tohto týždňa.

Na priechode pre chodcov

Podľa zistení PLUS 7 DNÍ policajný vyšetrovateľ už vypočul dvoch svedkov, ktorí boli v čase nehody na mieste. Vraj ide o mužov Juraja a Tomáša z vozidla, ktoré Daniel Lipšic predbiehal. „Áno, obaja sa už podrobili výsluchu,“ uviedol Tibor Gašpar. Stalo sa tak ešte v piatok vo večerných hodinách. S jedným z nich, s Tomášom, sa PLUS 7 DNÍ podarilo spojiť. Porozprával nám, ako to videl v ten večer on.

Rodina pozostalého bude žiadat od politika odškodné.Foto: ARCHÍV PLUS 7 DNÍ

V pondelok 19. septembra 2016 okolo ôsmej hodiny večer sedeli dvaja kolegovia v aute a šli po Vajnorskej ulici v bratislavskom Novom Meste. V aute mali naložený tovar, ktorý museli do ôsmej hodiny odovzdať, ale už aj tak meškali. Ich vozidlo šlo v pravom jazdnom pruhu Vajnorskej štvorprúdovky. Krátko pred križovatkou s Kutuzovovou ulicou dal vodič Juraj smerovku doprava, pretože potrebovali odbočiť na spomínanú ulicu. A vtom to prišlo.„Zrazu okolo nás preletelo auto. Bola síce tma, ale jasne som videl, že na priechode pre chodcov bol chodec,“ spomínal na chvíľku pred nešťastím Tomáš. S kamarátom im hlavou prebleslo jediné. „On ho vôbec nevidí, on ho zrazí,“ stihli si medzi sebou povedať. A vtedy sa to stalo.

Čierny Superb podľa Tomáša narazil do starkého v plnej rýchlosti bez akéhokoľvek predošlého brzdenia. „Mohol ísť tak 60, maximálne 70, určite však prekročil rýchlosť. Brzdil až po náraze,“ uviedol svedok. Emil, do ktorého Daniel Lipšic narazil, vyletel podľa Tomáša dva metre do vzduchu a dopadol približne 15 metrov od priechodu pre chodcov. V momente ako sa tak stalo, zavolali muži záchranku. „Hodiny na telefóne mi ukazovali 20:03,“ upresnil Tomáš. Pretože už za nimi šli autá a oni museli doručiť tovar, pokračovali v ceste. K zranenému už vraj pribehli okoloidúci a začali mu dávať prvú pomoc.

Emil oslávil so svojou manželkou Máriou 47 rokov spoločného manželstva, v ktorom vychovali troch synov. Foto: ARCHÍV E. K.

Rodina obete

Už niekoľko minúť po nehode odviezla zraneného Emila sanitka do neďalekej Nemocnice s poliklinikou v Ružinove. Tam o 20:54 zraneniam nezlučiteľnými so životom zomrel. PLUS 7 DNÍ to potvrdila Emilova rodina, ktorá sa s nami sama skontaktovala. Stretli sme sa s jeho prostredným synom Jaroslavom. Okrem neho mal starký dvoch synov - staršieho Róberta a mladšieho Adriána. Dvaja z nich sa správu o otcovej nehode dozvedeli v zahraničí. Róbert je hokejový tréner v Poľsku a Jaroslav pracuje v susednom Rakúsku. Adrián žije s manželkou a troma deťmi v Bratislave. Práve on bol so svojou matkou Máriou pri otcovi v posledných minútach života. Rodine v nemocnici povedali, že zranenia, ktoré Emil pri zrážke s autom utrpel, boli smrteľné a nebolo možné zachrániť ho.

Starký mal dolámané nohy, panvu, rebrá, obe kľúčne kosti, prasknutú lebku, odtrhnutú slezinu a pečeň. „Keby to bol náhodou prežil, ostal by ochrnutý, ležiaci a vôbec by nekomunikoval, pravdepodobne by bol v kóme,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ syn Jaroslav. Rodina, najmä manželka zosnulého, berie smrť otca veľmi ťažko. O matku sa synovia od tragického večera nonstop starajú. S Danielom Lipšicom sa vraj stretli až v utorok v podvečerných hodinách. Teda až po tlačovej konferencii, ktorú mal poslanec v parlamente, aby povedal svoju verziu nešťastia. Jaroslav tvrdí, že poslanec sa im ponúkol, že im preplatí náklady súvisiace s pohrebom. Rodina sa však rozhodla túto ponuku odmietnuť. V Lipšicovi vidia človeka, ktorý zabil ich manžela a otca.

Polícia vlastní z miesta nehody kamerový záznam. Foto: ARCHÍV PLUS 7 DNÍ

Odškodné

PLUS 7 DNÍ sa rozhodli osloviť po tom, ako sa poslanci Národnej rady rozlúčili s Danielom Lipšicom na rokovaní parlamentu v piatok veľkým potleskom a na jeho počesť poniektorí aj povstali. „Tlieskali mu ako olympijskému víťazovi, ale veď on predsa zabil človeka, žiadalo by si to trochu pokory,“ vraví syn zosnulého. Potvrdil nám aj slová predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý v nedeľnej relácii TA3 uviedol, že obeť Daniela Lipšica poznal. A je to skutočne tak. Danko zastupoval rodinu v roku 2001 v spore s vtedajším zamestnávateľom Emila Slovanom.

Podrobnosti však syn mŕtveho nechcel zverejniť. S Dankom si po nehode volali. „Vyjadril úprimnú sústrasť celej rodine.“ Advokáta si rodina zháňa aj teraz. Rozhodli sa žiadať od Daniela Lipšica odškodné. Ak sa totiž potvrdí, že ich otec bol na priechode pre chodcov, budú si ho môcť nárokovať. V každom prípade Lipšica čakajú neľahké chvíle. Tridsiateho septembra sa mu končí poslanecký mandát, čaká ho policajné vyšetrovanie a zrejme aj spor s rodinou po zosnulom.

Inkriminovaný priechod pre chodcov, na ktorom vyhasol život dôchodcu Emila. Foto: MARTINA RUTTKAYOVÁ