Tip na článok
Psa, ktorý stráži vilu, kde žije exmanželka Ivana Lacka (na snímke) a jeho deti, niekto podrezal.

Rodine bývalého viceprezidenta VSŽ Ivana Lacka podrezali psa

Najskôr krásna dcéra bývalého viceprezidenta VSŽ skočila pod vlak pre otcove dlžoby. Teraz rodine ktosi podrezal čuvača Haryho.

Galéria k článku (7 fotografií )
Španielska vila: Lacko v najlepších časoch si kúpil potajomky vilu v Španielsku.
Dcéra Jana: Kým jej otec točil milióny, ona si zarábala fotením.
Ivan Lacko: Rodina ho definuje ako mimoriadne tvrdého a arogantného človeka.

Útoky na rodinu bývalého viceprezidenta Východoslovenských železiarní Ivana Lacka sa stupňujú. Rodina žije už dlhší čas pod psychickým tlakom. Mladšia dcéra Jana skočila pre nátlak otca a ťarchu dlžôb pod vlak, ktorý ju síce nezabil, ale doživotne zmrzačil, keď po náraze prišla o nohu.

Krátko po publikovaní článku o tejto rodinnej tragédii prišlo ďalšie dejstvo psychického teroru. Niekto neznámy podrezal čuvača Haryho, ktorý stráži vilu, kde žije exmanželka viceprezidenta a jeho deti. Ivan Lacko, ktorý stojí za nelegálnou finančnou hrou Sapcote, naďalej od svojich detí žiada státisíce eur.

Čítajte viac:

Dcéra bývalého viceprezidenta VSŽ skočila pre dlhy pod vlak

Skrvavený pes

„Boli sme doma, keď sa to stalo. Ráno som ešte Haryho nakŕmila, bola som po celý čas v kuchyni a v dome bolo ticho. Psy máme vonku na dvore, strážia nás, pretože máme obavy o život. Môj syn išiel von a po chvíli sa vrátil, že pes leží v kaluži krvi."

"Volali sme veterinára a ten zistil, že čuvača niekto privolal k bráne, aby ho potom pichol dlhým ostrým nožom s cieľom prerezať mu tepnu na krku. Našťastie, pichol ho „iba“ do hrude. Po celý čas sme nepočuli psa ani raz zaštekať. Pritom na cudzích ľudí šteká vždy,“ tvrdí Ivana Lacková.

Jej konštatovanie môžeme iba potvrdiť. Pri našej návšteve Hary dosť hlučne štekal a na cudzích ľudí sa nepozeral práve s láskou. „Veterinár povedal, že mu to musel urobiť niekto, koho ten pes s najväčšou pravdepodobnosťou poznal a prišiel k nemu na zavolanie,“ dodáva Ivana k incidentu, ktorý sa odohral krátko po zverejnení článku o jej otcovi - niekdajšom železiarskom prominentovi Ivanovi Lackovi.

V spomínanom článku sme priniesli informácie o ťaživej finančnej situácii, do ktorej mal tento muž dostať svoje tri deti. Dve dcéry - Jana a Ivana - spolu so svojím bratom Miroslavom prevzali otcove dlhy a úvery v celkovej hodnote 900-tisíc eur.

Napriek tomu od nich otec žiadal ďalšie státisíce a Janu dokonca zažaloval. Tá situáciu nezvládla a v máji tohto roku sa postavila do cesty idúcemu vlaku. Mladá žena utrpela rozsiahle devastačné poranenia. Vlak jej roztrieštil panvu, poranil jej chrbticu a odtrhol ľavú nohu. Dievčina prežila iba vďaka okamžitému zásahu hasičov a leteckých záchranárov.

Do poriadku ju dávali v Bratislave na Kramároch aj v nemocnici na Antolskej ulici. Aj tam ju otec opakovane atakoval s požiadavkami na vyplatenie peňazí. Nemocničný personál musel dokonca privolať na pomoc políciu.

Súd o peniaze

„Lacko podal na Janu žalobu, v ktorej žiada, aby mu vyplatila 1,26 milióna eur. Celé sa to začalo tak, že Lacko si zobral americkú hypotéku v sume 560-tisíc eur. Peniaze si dal previesť výlučne na svoj účet a zaručil sa vilou v Limbachu, kde sme ako rodina bývali, doteraz aj bývame a v ktorej bola spoluvlastníčkou aj naša mama. Keď sme sa dozvedeli, že on nespláca úver, prevzali sme ho na seba, aby nám banka nevzala strechu nad hlavou. Mladšia Jana je hlavnou dlžníčkou, my s bratom sme ručitelia,“ vysvetľuje najstaršia dcéra Ivana s dôvetkom, že mesačne platia splátky 3 900 eur a táto suma je pre nich likvidačná.

„Po tom, ako Jana prevzala na seba úver, ktorý sa spolu s úrokmi zvýšil na 618-tisíc, sme podpísali s Ivanom Lackom kúpno-predajnú zmluvu. My - jeho tri deti - sme od vlastného otca kúpili vilu, za ktorú sme splácali jeho úver. Plus sme od neho prevzali ďalšie dva úvery. Zaviazali sme sa splácať jeho tri úvery v celkovej výške 900-tisíc eur. Na všetko máme doklady,“ hovorí Ivana.

Otcovi však nestačilo, že deti začali platiť jeho dlžoby. Od prostrednej dcéry chce cestou súdu vymôcť ďalšie státisíce. „Lacko sa rozhodol poistiť si, že mu Jana peniaze, na ktoré nemá žiaden nárok, zaplatí. A tak podal na súde predbežné opatrenie, ktorým by zablokoval nakladanie s vilou v Limbachu. Pretože my, ak chceme splatiť jeho dlhy, nemáme inú možnosť, než vilu predať.

Sudkyňa na Okresnom súde v Pezinku jeho žiadosť zamietla. Lenže on sa odvolal na Krajský súd v Bratislave. A ten bez preskúmania faktov na pojednávaní vydal predbežné opatrenie, ktorým zablokoval prípadný predaj vily,“ hovorí najstaršia dcéra, ktorá sa po ťažkom úraze mladšej sestry stará o finančné záležitosti rodiny.

Ivana neklame. Redakcia má k dispozícii uznesenie Krajského súdu podpísané sudkyňou Alenou Svetlovskou. Tá zrušila rozsudok Okresného súdu v Pezinku, ktorý si myslel, že samotné Lackove tvrdenia o obavách, že jeho deti predajú vlastnú vilu a nezaplatia mu údajnú dlžobu 1,26 milióna, nepredstavujú zákonný dôvod na nariadenie predbežného opatrenia, ktorým sa zakáže predaj vily.

Sudkyňa Svetlovská, vychádzajúca z tých istých podkladov ako okresný súd, ani nepotrebovala nariadiť pojednávanie. Rozhodla iba na základe tvrdení Ivana Lacka. A toto rozhodnutie vyvolalo patovú situáciu.

Lackove deti nesmú predať vlastnú vilu, za ktorú splácajú otcovu americkú hypotéku - a kým vilu nepredajú, nemôžu ani uvažovať, že by vôbec mohla dcéra splatiť akékoľvek ďalšie dlhy vyrobené ich otcom.

„Posledný júlový týždeň mal súd v Pezinku opäť pojednávať. Náš otec však do súdnej siene neprišiel, poslal iba svojho advokáta. Ten údajne nevedel, kde je jeho klient. Pritom podľa našich informácií si otec predvolanie prevzal. A my vieme aj to, že býva v byte u jedného zo svojich veriteľov, ktorému podľa papierov nájdených v garáži dlhuje asi milión eur. Jeho veriteľ nie je neznámy človek, ide o niekdajšieho silného muža z jadrového biznisu,“ tvrdí dcéra Ivana.

Podklady, ktoré nám ukázala, potvrdzujú jej tvrdenia a v bankových dokladoch a e-mailovej komunikácii naozaj figuruje meno významného človeka z jadrovej loby, kedysi pôsobiaceho v štátnej firme. Redakcia má k dispozícii aj potvrdenie jeho súkromného zahraničného bankára o tom, že na účte má vyše milióna eur.

„Podľa všetkého náš otec narobil veľké dlhy, keď spustil svojho času nelegálnu finančnú hru Sapcote Limited. Sľuboval v nej zhodnotiť peniaze mnohým ľuďom. S mamou sme v garáži našli kompletnú dokumentáciu a sme zdesení z toho, koľko peňazí dlhuje. Poslal nám aj návrh neuveriteľnej ‚dohody‘."

"Podľa nej má kupujúci našej vily - ak sa nejaký nájde - zložiť do notárskeho depozitu peniaze v prospech Lacka. Po vytvorení depozitu on dá zrušiť plombu v katastri, stiahne žalobu na súde a vyzdvihne si u notára peniaze,“ konštatuje Ivana.

Zároveň nám ukazuje e-mail od otca: „Musíme sa dohodnúť, len tak si pomôžeme. Nik cudzí nám nepomôže. Pozdravujem. Otec.“ Ivana nad tým len krúti hlavou. „Naša sestra Jana na to už doplatila, zmrzačil ju vlak. Teraz niekto skúsil zabiť nášho psa. Čo bude nasledovať?“ pýta sa Ivana Lacková.

VIDEO Plus 7 Dní