Týždeň po smrteľnej zrážke mladého lyžiara s osemročným chlapcom sú svahy a vleky vo Veľkej Rači znovu plné. Tragický incident neodradil rodiny od lyžovačiek. V prvých dňoch však viacerí návštevníci tlmočili zamestnancom svoje znepokojnenie a žiadali informácie o bezpečnostných opatreniach, vraví hovorca strediska Patrik Súčik. Ako mnohí ďalší, aj on si stále kladie otázku, či by sa desivej nehode nejako podarilo zabrániť.

Nešťastné okolnosti

Slnečný a jasný deň 10. februára mal osemročný Alex stráviť spolu s rodinou v lyžiarskom stredisku vo Veľkej Rači. Po lyžovačke mali ísť na chatu, neskôr rodina plánovala cestu domov do rodnej obce Trstín pri Trnave. Aj keď bol Alex ešte malý, vo svojom veku už bol výborný lyžiar, tvrdia o ňom známi. V osudný deň si išiel školák odvážne vyskúšať čiernu zjazdovku Laliky-Strmá. Kilometrová trať s prevýšením dvesto metrov patrí k tým najťažším na Slovensku a je určená pre skúsených lyžiarov. Alex sa dostal hore spolu so starším, trinásťročným bratom Davidom, krstným otcom a bratrancami. Prevádzkovatelia lyžiarskeho strediska nevidia problém v tom, že osemročný chlapec išiel lyžovať po náročnej trati. „V súčasnosti sú niektoré deti lepšími lyžiarmi ako dospelí. A hlavne tam nebol sám, ale pod dohľadom plnoletých“ vraví hovorca skiparku.

Chvíľku Alex sedel na zjazdovke, potom sa zdvihol a začal lyžovať. Bezpečnostné kamery zachytili, ako niekoľko sekúnd po ňom cez turnikety prechádza ďalší lyžiar, v podstate tiež iba chlapec, devätnásťročný Jakub z Terchovej. Pozerá na zasneženú trať a v ďalšom momente sa púšťa do strmhlavého zjazdu.

To, čo sa stalo po niekoľkých sekundách, kamery už nezaznamenali. Malý Alex riadne prešiel časť zjazdovky, ale potom mu zrejme lyže uviazli v snehu a v polovici zjazdovky sa zastavil. V tom momente však bol pre ďalších lyžiarov neviditeľný. Šancu uvidieť ho nemal ani Jakub, ktorý sa rozhodol dať si rýchlu jazdu.

„Kopec sa v tom mieste láme a je tam štrbina. On na tú štrbinu nevidel. Nemal šancu vidieť, či sa tam niekto nachádza alebo nenachádza,“ približuje okolnosti tragickej zrážky hovorca lyžiarskeho strediska Patrik Súčik. Súhlasí, že druhý lyžiar išiel pomerne rýchlo, ale iní návštevníci s ním problém nemali. Tragédiu na svahu spôsobila zhoda nešťastných okolností. Mladík Jakub s obrovskou rýchlosťou zozadu narazil do malého Alexa. Školák odletel niekoľko metrov a spadol mimo zjazdovky.

V deň zrážky dvoch lyžiarov bola dobrá viditeľnosť a svietllo slnko. Či je niekto pod zlomom kopca, sa však vidieť nedá.
Zdroj: Snowparadise Veľká Rača

VIAC FOTO z miesta smrtiacej nehody dvoch lyžiarov nájdete v galérii

Reakcia na incident bola blesková, opisuje Súčik. Záchranárov a zamestnancov lyžiarskeho strediska hneď kontaktovali očití svedkovia. „Mali sme viacero telefonátov od ľudí z lanovky, že stal sa vážny úraz. Horská služba ihneď vyrazila, na miesto dorazila do niekoľkých minút.“

V prvých okamihoch sa život chlapcovi snažili zachrániť jeho príbuzní, v resuscitácii pokračovali horskí záchranári a snežným skútrom priviezli na miesto aj posádku rýchlej lekárskej pomoci. Následne nehybného Alexa odovzdali posádke vrtuľníka. „Po preložení na palubu bol s poraneniami viacerých častí tela v kritickom stave transportovaný do Univerzitnej nemocnice v Martine,“ spresnili leteckí záchranári. Boj o život malého Alexa trval niekoľko dní. Ťažkým zraneniam podľahol v pondelok 13. februára.

Otrasené rodiny

Nešťastná nehoda sa síce odohrala za niekoľko sekúnd, ale jej následky budú bolieť celý život. Mama zosnulého chlapčeka Anežka pre Plus 1 deň uviedla, že je pre ňu ťažké premýšľať nad tým, čo by bolo keby. „Nikdy som nemala nenávisť k nikomu a ani to neviem. Nikto nepôjde lyžovať s tým, že ide niekoho zabiť. Čo ak by išiel menšou rýchlosťou a zomrel by možno aj tak a pomalou smrťou? A ak by nebol na svahu, tak sa nič nestane? Podľa mňa je hlúpe takto uvažovať. Jednoducho sa to stalo, čas nevrátim,“ povedala s obrovskou pokorou Anežka.

Spomínala ako druhý lyžiar po zrážke zastal a plakal. „Ten chlapec si to ponesie celý život s nami. Nikto nevie, netuší, čo sa v ňom odohráva. Je ľahké niekoho nenávidieť a obviniť, ale ťažšie je odpustiť. Mne to milovaného synčeka a vtipkára nevráti. A nebudem v sebe živiť nenávisť, ktorá by ma skôr zničila, ako pomohla,“ uzavrela žena plná nesmiernej bolesti.

To, kto nešťastie zavinil, už je predmetom vyšetrovania. Polícia obvinila pre prečin usmrtenia lyžiara Jakuba. Ten je stíhaný na slobode a hrozí mu niekoľkoročné väzenie. Podľa dostupných informácií sa po tragickej udalosti zosypal a ukrýva sa pred svetom. „To, čo sa stalo, ho psychicky položilo. Odvtedy nevyšiel z domu. Čo viem, tak ani nerozpráva. Úplne ho to zlomilo. Sám bude potrebovať pomoc, je úplne zrútený,“ odcitoval denník Plus 1 deň susedov.

Rodina Jakuba sa zomkla a chlapca chráni pred ešte väčším stresom. „Už je toho príliš, nechceme o tom hovoriť,“ reagovali na otázky medií. „Ani jeden, ani druhý nemohol nešťastiu zabrániť. Boli obaja v zlom čase na zlom mieste,“ zhodujú sa obyvatelia Terchovej, ktorí Jakubovu rodinu poznajú.

Pozor na svahu

Otázkou, či by sa takejto desivej tragédii dalo zabrániť, sa zaoberá takmer celé Slovensko. Najviac otázok vzbudzuje najmä rýchlosť, ktorou je možné po kopcoch jazdiť. Polícia a záchranári upozorňujú, že lyžiari alebo snoubordisti sú povinní prispôsobiť jazdu povahe a stavu zjazdovky, svojim schopnostiam aj počtu lyžiarov okolo seba. Patrik Súčik zo skiparku, kde sa stalo nešťastie, tiež pripomína povinnosť dodržiavať takzvaný biely kódex, teda zoznam pravidiel správania na svahu: „Veľa ľudí si ho ani neprečíta. Ale je dôležité, aby biely kódex mali naštudovaný, pretože kúpou lístka s ním automaticky súhlasia, a tým preberajú zodpovednosť za svoje konanie na trati.“ Za porušenie kódexu môže hroziť blokovanie skipasu aj úplné vylúčenie z lyžiarskeho strediska.

Prevádzkovatelia skiparku vyzýva ľudí, aby si naštudovali biely kódex a hlásili nebezpečných lyžiarov.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Zdá sa však, že podobne „tresty“ nezodpovedných lyžiarov zastaviť nemôžu. Zo štatistík Tatranskej záchrannej služby vyplýva, že ročne dochádza k stovkám incidentov na lyžiarskych svahoch a vlani ich počet dvojnásobne prevýšil počet dní lyžiarskej sezóny: lyžovalo sa 149 dní, tatranskí záchranári však mali zasahovať pri 330 úrazoch a z toho 85 vyhodnotili ako ťažké. O neohľaduplnom správaní lyžiarov svedčí aj to, že na ďalšiu hrozivú zrážku v horách nebolo treba čakať ani týždeň. Vo štvrtok 16. februára v stredisku Jasná v Nízkych Tatrách narazil lyžiar do štvorčlennej rodiny. Otec a dve maloleté deti vyviazli bez ujmy, ale matka utrpela vážne zranenia. Previezli ju do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Hovorca skiparku vo Veľkej Rači Patrik Súčik zdôrazňuje, že iba prilba na ochranu života a zdravia nestačí. Preto vyzýva ľudí, aby nebezpečných lyžiarov neváhali nahlásiť obsluhe skiparkov: „Návštevníci môžu prispieť k bezpečnému lyžovaniu, keď budú zodpovedne jazdiť a tiež oznamovať, či už nebezpečne rýchlu jazdu, alebo jazdu pod vplyvom alkoholu.“