Tip na článok
Supervolebný rok 2014 odštartovali prezidentské voľby. Víťazstvo premiéra Roberta Fica (vpravo) sa však nekonalo. V druhom kole ho o 413-tisíc hlasov porazil Andrej Kiska.

Rok výmen: Do paláca sa dostal Kiska, Ficova vláda zažila zemetrasenie

Ficova vláda bez škandálov sa rokom 2014 skončila. Kto všetko musel svoje pozície opustiť?

Galéria k článku (3 fotografie )
Obetovaný?: Minister školstva Čaplovič podal začiatkom júla demisiu. Dôvod si nechal pre seba.
Prekvapenie: CT prístroj položil aj mocného Pavla Pašku. Na rozdiel od vyhodenej kolegyne však odišiel sám.
Odkopli ju: Zmajkovičová skončila ako podpredsedníčka parlamentu po kauze s cétečkom.

Supervolebný rok 2014 odštartovali prezidentské voľby. Trochu očakávané víťazstvo premiéra Roberta Fica sa však nekonalo. V druhom kole ho o 413-tisíc hlasov porazil „nepolitik“ Andrej Kiska. V prvom kole to pritom s Ficom nevyzeralo zle. Vyhral ho so ziskom 531-tisíc hlasov a náskokom 75-tisíc hlasov pred Kiskom.

Na treťom mieste v tesnom závese skončil Radoslav Procházka a s odstupom štvrtý Milan Kňažko, ktorého podržala Bratislava. Pred druhým kolom však Ficovi došiel dych, nepriniesol nič nové, a tak nedokázal presvedčiť viacerých voličov. Fico a Smer prehru vysvetľovali tak, že ľudia ho chcú ako premiéra a voľbami mu vyslovili dôveru.

Pri pohľade na volebnú mapu Fico vyhral s prevahou iba v rodnom Topoľčianskom, susednom Bánovskom okrese a v Čadci. Ešte tesne vyhral v okresoch Žiar nad Hronom, Považská Bystrica, Prievidza a na východe - v Michalovciach, vo Svidníku, v Humennom, vo Vranove nad Topľou. Inak nič.

Naopak, v takej Dunajskej Strede Fico dostal poriadny výprask, keď tam Kiska získal ako kandidáti Národného frontu za socializmu - 92,75 percenta hlasov.

Personálne tornádo

V polovici vládnutia premiér siahol po dovtedy nevídaných personálnych zmenách. K druhému výročiu vládnutia museli zo svojich miest odísť ministri hospodárstva a školstva Tomáš Malatinský a Dušan Čaplovič. Dôvody neboli oficiálne vysvetlené, ale vo všeobecnosti sa hovorilo o „potrebe väčšej dynamiky“.

Obaja mali však množstvo malých škandálikov s rozhadzovaním peňazí, o čom obaja ani nemuseli vedieť, lebo žili vo svojom ministerskom rozprávkovom svete. Napríklad Čaplovičovi ľudia si draho prenajímali autá od súkromnej firmy Jirka Malchárka. Malatinského nahradil Ficov blízky priateľ Pavol Pavlis a na školstvo prišiel mladý Peter Pellegrini. Dlho sa však neohrial.

Na jeseň sa totiž objavil škandál s piešťanským CT prístrojom. Nemocnica plná politických nominantov v správnej a dozornej rade zrušila nákup lacnejšieho prístroja, urobila novú súťaž a kúpila o milión eur drahší stroj od firmy Medical Group, kde kedysi pôsobil Pavol Paška.

Robert Fico pred novembrovými komunálnymi voľbami nelenil a stiahol ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, ktorú nahradil štátny tajomník Viliam Čislák. O jej odchode sa hovorilo už v rámci prvej vlny odchodov v lete. Zvolenská za dva roky do zdravotníctva totiž nepriniesla nič nové - teda okrem vždy iného účesu a nevinného úsmevu. O svoje miesto v dozornej rade piešťanskej nemocnice prišla aj poslankyňa Renáta Zmajkovičová, prepojená na trnavského podnikateľa Vladimíra Poóra.

Opozícia sa prekvapivo zmobilizovala a zorganizovala niekoľko protestov proti korupcii. Jeden aj pod oknami predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý pre rôzne nezrovnalosti v majetkových priznaniach nevedel vysvetliť, že s extrémne ziskovou zdravotníckou firmou Medical Group nemá nič spoločné. Hlavne, keď majiteľom cez spleť iných spoločností je schránková firma v Belize.

Nakoniec Paška sám oznámil svoj odchod z politiky do ústrania - v deň víťazstva Richarda Rašiho v košických komunálnych voľbách. Odchod vysvetľoval tak, že odmieta útoky na rodinu a chce mať pokoj. Pašku a východniarsku skupinu však Fico neodrezal úplne.

Na decembrovom sneme Smeru ho nechal viesť schôdzu sociálnodemokratického politbyra a urobil z neho podpredsedu Smeru pre poriadok v regiónoch.

Po týždni rokovaní Fico vytiahol z klobúka nového šéfa slovenského parlamentu Pellegriniho, ktorého stiahol z ministerstva školstva. Toho na ministerstve nahradil štátny tajomník Juraj Draxler. Rok 2014 tak bol rokom personálnych zmien v Smere. Pri tomto tempe do volieb v roku 2016 nezostane minister na ministrovi. Iba Fico.

VIDEO Plus 7 Dní