Tip na článok
Štefan Sinička sa prišiel prihlásiť na policajnú stanicu vo Venezuele.

Roky hľadaný Sinička sa prihlásil na polícii. Plus 7 DNÍ zistil, prečo

Štefan Sinička, hľadaný pre vraždu, si roky užíval luxus na ostrove Margarita. Prečo dal prednosť slovenskej base pred Karibikom?

Galéria k článku (8 fotografií )
Viliam Mišenka: Z Venezuely ho priviezli na Slovensko vo februári 2013.
Karol Mello: Stredoamerické Belize ho napokon nevydalo.
Na Slovensku: Muž odsúdený za vraždu v rukách kukláčov.

Po Štefanovi Siničkovi z gangu adamčovcov pátral Interpol viac ako dva roky. Zdalo sa, že muž hľadaný pre vraždu sa prepadol pod zem. Kde sa jeden z najhľadanejších Slovákov nachádza, napokon vypátral týždenník PLUS 7 DNÍ.

Zistili sme, že si užíva karibské slnko vo Venezuele, presnejšie, v luxusnom objekte na ostrove Margarita asi dvesto metrov od pláže Parqito. Informácie, ktoré vyšli v apríli 2013 v našom týždenníku, postavili na nohy slovenskú políciu aj Interpol.

Karibský život

Luxusný dom s dvanástimi apartmánmi, kde Sinička žil, postavil zhruba pred troma rokmi Jozef Petko, Slovák žijúci v Kanade. Apartmány v slnečnom Karibiku si okrem Kanaďanov a Maďarov kúpili aj traja Slováci - syn niekdajšieho privatizéra Východoslovenských železiarní a ich bývalý prezident Július Rezeš, jeho viceprezident Jaroslav Bilík i muž obvinený z vrážd Viliam Mišenka.

Ďalšie apartmány mali k dispozícii bratia Ján a Jozef Petkovci. A práve v jednom z nich žil hľadaný zločinec Sinička. Informáciu nám potvrdil náš zdroj, ktorému sme ukázali Siničkovu fotografiu z pátrania Interpolu. Podmienkou bolo zachovanie anonymity.

„Muža na fotografii som osobne stretol. Je schudnutý a predstavoval sa ako Esteban alebo tak nejako. Pracuje pre Petka. Robí strážnika, údržbára, stará sa o bazén, kosí trávu, vymení žiarovku, no jednoducho všetko, čo treba, aby sa majitelia apartmánov cítili dobre,“ tvrdil.

Sinička ušiel do Venezuely aj s priateľkou, ktorá sa však neskôr vrátila na Slovensko. Naučil sa po španielsky a na ostrove si našiel novú lásku. Tá sa starala o poriadok v apartmánovom dome. Podľa nášho zdroja sa Sinička v cudzine dokonca oženil.

„Viem, že sú už zobratí, jeho manželka je miestna obyvateľka a volá sa Rozita. Sinička je tam už ako doma, najviac sa baví s Maďarmi a chodí cvičiť do posilňovne,“ priblížil Siničkov pobyt na ostrove náš zdroj. Na otázku, či sa zločinec stretol s Júliusom Rezešom, pohotovo odpovedal: „Videli sa, keď tam bol na dovolenke.“

Čítajte viac:

Hľadaný Sinička sa vo Venezuele stará o apartmány Rezeša i Mišenku

Slepota?

Keď vyplávalo na povrch, kde sa hľadaný Sinička zdržiava, vznikla z toho otázka. Prečo policajti dokázali vo Venezuele vypátrať Viliama Mišenku, no o Štefanovi Siničkovi, ktorý dlhodobo býval v tom istom dome, netušili? Muž z Veľkých Kapušian pritom pobyt v juhoamerickej krajine dokonca verejne prezentoval na sociálnej sieti.

Na svojom profile tiež zverejnil fotografiu dieťaťa - s najväčšou pravdepodobnosťou svojho potomka. Ani na to policajti nereagovali. Neskôr sa objavili informácie, že práve Sinička stál za odhalením a zadržaním Mišenku. Ich pravdivosť nemožno overiť. Mohla by to byť však odpoveď na to, prečo muži zákona pri zadržaní Mišenku netušili, že jeho susedom je hľadaný Sinička.

V hre bola i možnosť, že Sinička sa pokúsil zmeniť občianstvo. Ak je pravda, že s Rozitou sa oženil a má s ňou dieťa, ktoré by automaticky získalo venezuelské štátne občianstvo, mohol aj on požiadať o venezuelský pas a o pár rokov sa stať Venezuelčanom. Keby mu to vyšlo, jeho prípadné vydanie na Slovensko by sa poriadne skomplikovalo, či dokonca znemožnilo.

Čítajte viac:

V pozadí chytenia Mišenku môže byť Interpolom hľadaný Sinička

Útek

V októbri 2014 sa však stala nečakaná vec - muž odsúdený v prípade vraždy sa zrazu objavil na Slovensku. „Pátrači z prezídia Policajného zboru spolu s Národnou ústredňou Interpolu v apríli 2013 lokalizovali Štefana Siničku na ostrove Margarita vo Venezuele,“ informoval policajný hovorca Michal Slivka v tlačovej správe o Siničkovom zadržaní.

Priznal tiež, že informácie o hľadanom mali z obdobia, ktoré sa zhodovalo s uverejnením spomínaného článku v PLUS 7 DNÍ. Slovenských mužov zákona však prekvapilo, že Sinička sa na polícii vo Venezuele prihlásil sám.

„Štefan Sinička sa z rôznych dôvodov vzdal,“ poznamenal Slivka. Dôvody nekonkretizoval. Nám sa však podarilo zistiť, že hoci slovenská polícia prezentovala zadržanie Siničku ako svoj úspech, nebolo to celkom tak.

„Ak by sa neprihlásil, tak žije dodnes v Karibiku. On je však problémový typ človeka, ktorý si ani na úteku nedá pokoj. Vo Venezuele proti sebe poštval nejakých ľudí, vraj z polície, a musel utiecť, inak by to s ním nedopadlo dobre. Preto sa išiel sám prihlásiť a dal sa zatknúť,“ vysvetlil náš zdroj.

Vydávanie Slováka, ktorý patril medzi našich najhľadanejších zločincov, trvalo niekoľko mesiacov. Mohol za to i fakt, že Slovensko nemá s Venezuelou podpísanú dohodu o vydávaní zločincov.

Nakoniec však Sinička skončil v „bezpečí“ za mrežami leopoldovskej väznice. Pri prevoze na Slovensko nemal putá na rukách a po letiskách sa prechádzal, akoby sa vracal z dovolenky. Ozajstné manévre s kukláčmi ho čakali až pri odovzdaní do rúk slovenskej polície.

Čítajte viac:

Historický úspech! Odsúdeného Slováka vydali z Venezuely

Vražda

Tridsaťtriročný Štefan Sinička z Veľkých Kapušian patril svojho času k jednej z najobávanejších skupín slovenského podsvetia známej ako adamčovci. Pred desiatimi rokmi sa zúčastnil na vražde Arpáda Nistora, ktorý pracoval na železnici na hraniciach s Ukrajinou. Adamčovci ho požiadali o spoluprácu na pašovaní cigariet, on však odmietol.

Páchatelia preto Nistora v máji 2004 uniesli zo záložne vo Veľkých Kapušanoch. Spútaného a zabaleného do plachty ho odviezli do maštale roľníckeho družstva v Stretave, kde ho uškrtili ťažným lanom.

Sinička podľa rozsudku šoféroval auto na miesto popravy. Potom vykopal jamu a po likvidácii sa na družstvo vrátil, aby odviezol auto zavraždeného. To však nebolo všetko.

„V roku 2004 vraj Sinička prišiel do rodinného domu Ladislava T., kde mu povedal, že musí zaplatiť Adamčovi stotisíc korún ako pokutu za to, že nelegálne dovážal zo zahraničia cigarety, a ak nezaplatí, tak si to vybavia inak,“ vykreslila ďalší z trestných činov karibského dobrodruha hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

Za účasť na vražde, založenie a zosnovanie zločineckej skupiny a vydieranie dostal Sinička vo februári 2009 dvadsaťročný trest. Pred vyhlásením verdiktu však stihol zo Slovenska utiecť do slnečnej Venezuely.

Jeho ďalší traja komplici si odpykávajú tresty - bos Branislav Adamčo dostal za Nistorovu likvidáciu doživotný trest, Nikola Pajdič dvadsaťtri rokov a poslednému z mužov, ktorý sa na likvidácii železničiara podieľal, súd vymeral dvadsaťdva rokov väzenia.

Na úteku v Karibiku

Štefan Sinička nebol jediný, kto sa ukryl pred spravodlivosťou v slnečnom raji za veľkou mlákou. Venezuela a ostrov Margarita sa stali útočiskom aj pre Viliama Mišenku. Mišenka bol v čase zadržania v juhoamerickej krajine obvinený z piatich vrážd, postupne ho zbavili obvinenia v troch z nich. Pre obavy z úteku však zostáva za mrežami.

Zaujímavé je, že Mišenka žil v rovnakom dome ako Sinička, o ktorom vraj policajti vôbec netušili. Lepšie ako Mišenka so Siničkom je dnes na tom najhľadanejší muž Slovenska Karol Mello, obžalovaný v prípade vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave.

Svojho času obávaná postava slovenského podsvetia sa po zadržaní v poľskom Krakove, prevoze na Slovensko a následných ťahaniciach pre chybu sudcu opäť dostala na slobodu. V súčasnosti si Mello užíva karibské slnko v stredoamerickom Belize. Zo slnečného raja ho totiž nevydali.

VIDEO Plus 7 Dní