Tip na článok
Horúco v Krásnohorskom Podhradí: K incidentu medzi Rómami a Marianom Kotlebom došlo v marci tohto roka.

Róm, ktorý vybehol na Kotlebu s kladivom, chce škodu na aute zaplatiť

Marian Kotleba, označovaný za vodcu extrémnej pravice, sa začiatkom marca vybral do osady pri Krásnej Hôrke skontrolovať svoje pozemky, kde ho napadli miestni Rómovia. Incident má dohru.

Zbehlo sa to rýchlo. Dav rozvášnených obyvateľov rómskej osady v obci Krásnohorské Podhradie obkľúčil terénne vozidlo, ktoré sa pomaly pohybovalo po miestnej komunikácii, a rozvášnení osadníci začali doň kopať a búchať po kapote.

Jeden z útočníkov bol vyzbrojený vskutku originálnym nástrojom - kladivom. Keby sa im podarilo „prebiť“ až k osádke auta, zrejme by sa incident skončil nielen pokrivenými plechmi. Vo vozidle totiž okrem iných sedel aj „aktivista“ Marian Kotleba. Pohľad na prichádzajúcich policajtov však vášne domácich schladil a rýchlo sa rozpŕchli.

Provokačný výjazd?

Bývalý učiteľ, označovaný za vodcu extrémnej pravice, sa začiatkom marca v rámci prvého výročia ničivého požiaru hradu Krásna Hôrka nečakane, tak trochu provokačne a najmä bez tradičného policajného sprievodu vybral do miestnej osady skontrolovať svoje pozemky, ktoré pred časom získal od miestneho občana.

Stojí na nich niekoľko nelegálnych chatrčí. Spolu s ním aj jeho realitný poradca Miroslav Belička. Tam ich však napadli miestni Rómovia.

Hoci krátko po udalosti aktéri dramatického stretnutia vinu popierali a tvrdili, že na nikoho neútočili, polícia napokon pod ťarchou dôkazov obvinila troch miestnych obyvateľov. Jeden z nich sa pritom dušoval, že mu jeho jehovistické vierovyznanie čosi také, ako poškodzovať cudzí majetok a vyhrážať sa, zakazuje.

K incidentu došlo v marci tohto roka. Foto: Martin Domok

Zlomová konfrontácia

Polícia prípad vyšetruje ako prečin poškodzovania cudzej veci a prečin nebezpečného vyhrážania. „V oboch prípadoch bolo vznesené obvinenie voči konkrétnym osobám,“ informoval nás košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Krajská prokuratúra prostredníctvom svojho zástupcu Františka Šenkýra spresnila, že obvinení sú traja ľudia - Ladislav K. za to, že pri útoku na auto spôsobil majiteľovi škodu vo výške 371,40 eura.

„Ten istý Ladislav K. spolu s Mikulášom Z. a Albertom D. sa mali dopustiť aj verbálneho útoku spočívajúceho vo vyhrážkach usmrtením Marianovi K. a Miroslavovi B.,“ dodal Šenkýr. Podľa neho sú prípady krátko pred ukončením, keďže ide o pomerne nenáročné dokazovanie.

Vinníci sa mali k skutkom priznať až na základe fotografií, ktoré celý incident zaznamenali. „Viem, že najskôr všetko popierali. Až keď sa policajti dostali k fotkám a došlo k vzájomnej konfrontácii, priznali sa. Ten, čo tĺkol do môjho auta kladivom, dokonca sľúbil, že mi vzniknutú škodu uhradí. Aj v ďalšom konaní je totiž pre neho lepšie, keď sa prizná a zaplatí,“ povedal nám majiteľ tereniaka Miroslav Belička. Ním vyčíslená škoda sa však od sumy zverejnenej prokuratúrou líši.

„Mne ju oficiálne vyčíslil autorizovaný autoservis na 860 eur,“ tvrdí Kotlebov realitný poradca. Nad otázkou, či mladý Róm škodu skutočne zaplatí, sa vraj nezamýšľa. „Keď zaplatí, dám auto opraviť do servisu. Keď nezaplatí, bude to riešiť poisťovňa, ktorá bude peniaze od neho vymáhať. V krajnom prípade nastúpi exekútor a tam už to bude o iných číslach,“ vystríha Belička.

Zdá sa, že príbeh výletníkov Kotlebu a Beličku do malebnej rómskej osady, kde ich napadli nahnevaní a vystrašení Rómovia, bude pokračovať. Otázkou zostáva, s akým výsledkom a komu to vlastne pomôže.

Čítajte viac:

Kotlebov výjazd medzi Rómov na Krásnu Hôrku sa takmer skončil masakrom

VIDEO Plus 7 Dní